Kula – zadania
Zobacz najważniejsze zadania pokazujące krok po kroku – jak obliczyć objętość i pole całkowite kuli? Nie przegap głównych zadań, które mogą pojawić się w gimnazjum i liceum na sprawdzianie, egzaminie lub maturze z matematyki.
Objętość kuli i pole całkowite – rozwiązania zadań
Oblicz objętość i pole całkowite kuli o promieniu r = 3.
Przedstawiam zadanie elementarne, w którym obliczamy objętość kuli i pole całkowite ze znanych wzorów.
Oblicz promień kuli, której objętość wynosi \(64\pi \).
Podaną w zadaniu objętość \(64\pi \) można podstawić bezpośrednio do wzoru \(V=\frac{4}{3}\pi {{r}^{3}}\). Otrzymujemy równanie, z którego obliczamy promień kuli. Jeśli masz problem z działaniami na pierwiastkach zobacz wyłączanie czynnika przed znak pierwiastka.
Oblicz promień kuli, której pole całkowite wynosi \(600\pi \).
- Ucz się matematyki już od 25 zł. Instrukcja premium
- Uzyskaj dostęp do całej strony MatFiz24.pl
- Wesprzyj rozwój filmów matematycznych
W przedszkolu dzieci lepią kule z plasteliny. Ile kul o promieniu r = 1 cm może ulepić Jacek z 2 wałków plasteliny o długości 5 cm i promieniu 1 cm.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Ozdoby dla dzieci są wykonywane ze sztucznego tworzywa i pomalowane zieloną farbą. Oblicz, ile materiału należy zużyć na wykonanie 20 sztuk takich elementów w kształcie półkuli o promieniu 3 cm oraz jakie jest pole powierzchni całkowitej, którą należy pomalować tych wszystkich ozdób?
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Ile miseczek w kształcie półkul o promieniu 3 dm można zapełnić zupą, która znajduje się w kociołku w kształcie walca o promieniu r = 4 dm i wysokości H = 12 dm.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.