Blog matematyczny - Edukacja i luźne tematy - MatFiz24.pl

Blog edukacyjny z poradami - MatFiz24.pl

Blog MatFiz24 powstał z myślą, aby dostarczyć przydatnej wiedzy z szeroko pojętej edukacji. Matematyka to zaledwie jeden przedmiot. Na łamach naszego bloga dowiesz się, jak bezboleśnie zdać maturę i egzaminy z różnych przedmiotów.

Dostarczymy Ci przydatnych materiałów i unikalnej wiedzy. Z pewnością nauczysz się więcej niż przypuszczałeś. Nauka to nie wszystko. Czytając bloga odkryjesz także pomysł na udane wakacje. Zapraszamy do śledzenia naszych porad.

Fizjoterapia – kierunek przyszłości

Studia z fizjoterapii

Absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunków medycznych, mogą wykorzystać wiele możliwości dalszego kształcenia. Zmieniający się rynek pracy, a także zróżnicowany poziom kształcenia uczelni co prawda nie gwarantuje stabilności profesji w przyszłości. Są jednak profile, takie jak fizjoterapia, które z pewnością będą potrzebne niezależnie od działających czynników rynkowych. Wykształcenie na tym profilu może przynieść więc sporo korzyści…

Studiować fizjoterapię, to znaczy… 


Praca jako fizjoterapeuta to przede wszystkim praca z ludźmi. Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie przy pracy z osobami chorymi, osobami będącymi w stanie zagrożenia zdrowia oraz niepełnosprawnymi pacjentami, którzy będą wymagać określonych zabiegów fizjoterapeutycznych. Kierunek ma przygotować studentów w zakresie prowadzenia systemów ćwiczeń ruchowych, technik fizykoterapii, przygotowywania masażów czy terapii manualnych, które często wykorzystywane są podczas pracy z pacjentami. Obszarów ewentualnego zatrudnienia jest wiele, magister fizjoterapii może sprawdzić się wszędzie tam, gdzie występuje wskazanie do rehabilitacyjnych ćwiczeń danego pacjenta. Również działania obejmujące fiizioprofilaktykę mogą być sposobem na znalezienie pasjonującego stanowiska. Zapobiega ona przede wszystkim chorobom cywilizacyjnym czyli między innymi nowotworom, czy chorobom psychicznym. 

Wiedza teoretyczna to podstawa


Studia jako główny cel stawiają sobie przygotowanie teoretyczne oraz dostarczenie uczestnikom kursu niezbędnej wiedzy dotyczącej fizjoterapii. Szereg zróżnicowanych zajęć odbywających się w trakcie roku akademickiego z pewnością pomoże zdobyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności przydatne podczas pracy. Teoretyczne zajęcia to jednak nie wszystko, uczelnia przygotowała również zajęcia przeprowadzane w klinikach rehabilitacyjnych oraz praktyki pomagające sprawdzić wykorzystanie przyswojonych informacji podczas pracy. 

Praktyczny profil i pełne przygotowanie


Uczestniczy praktycznego profilu na kierunku fizjoterapii mogą zdobyć kompetencje określone w zakresie wiedzy umiejętności i kompetencji społecznych. Wszystkie te umiejętności są określane przez standardy kształcenia przepisami ustawy i pozwalają na uzyskanie zawodowych uprawnień i możliwość podjęcia odpowiednich stanowisk pracy. Bez nich nie byłoby możliwości organizacji takich prac jak:

– wykorzystanie urządzeń stosowanych w klinikach fizjoterapii
– przygotowanie i wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych
– współdziałanie w zespołach fizjoterapeutycznych
– przeprowadzanie prac związanych z diagnostyką na specjalistycznym sprzęcie
– realizacja testów funkcjonalnych.

Dodatkowe umiejętności też są ważne.


Oprócz zajęć stricte fizjoterapeutycznych uczelnia prowadzi również wykształcenie na dodatkowych przedmiotach takich jak prawo, zarządzanie i marketing czy ekonomia. Pakiet tych programów pozwoli na przygotowanie absolwenta do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej i może ułatwić mu znalezienie dobrego zatrudnienia. Uczelnia gwarantuje również merytoryczne oraz redakcyjne przygotowanie do realizacji pracy dyplomowej, o które zadba promotor. Podczas studiów uczestnik kursu będzie miał również możliwość zapisów do stowarzyszeń zawodowych i naukowych, które pozwolą zdobyć doświadczenie oraz rozszerzyć kontakty na kraj i cały świat. Dodatkowe informacje dotyczące programu studiów kierunku fizjoterapia dostępne są pod linkiem: https://mum.edu.pl/studia-jednolite-magisterskie-fizjoterapia/

Praca w branży medycznej bez studiów? Oto 3 najpopularniejsze zawody

Praca w branży medycznej

Bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym nie są gwarantem dostania się na studia medyczne. Szczególnie, że poprzeczka jest bardzo wysoka, a chętnych zazwyczaj o wiele więcej, niż wolnych miejsc. Lata intensywnej nauki, staże i specjalizacje to cena, jaką muszą zapłacić przyszli lekarze za pracę w wymarzonym zawodzie. Nie każdy ma możliwość, aby sobie na to pozwolić. To jednak wcale nie oznacza, że branża medyczna jest zamknięta na osoby bez studiów. Wręcz przeciwnie – do wielu profesji w branży medycznej wystarczy jedynie ukończenie szkoły policealnej oraz zdobycie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu. Oto trzy najpopularniejsze z nich.

Asystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna pełni bardzo ważną rolę w gabinecie dentystycznym i z powodzeniem można nazwać ją prawą ręką dentysty. To właśnie ona towarzyszy lekarzowi podczas zabiegów, utrzymuje kontakt z pacjentami, prowadzi dokumentację medyczną oraz spis zużytych środków, a także odpowiada za czystość i sterylność. Na tym kierunku kurs asystentki stomatologicznej trwa zaledwie rok i kończy się egzaminem, potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Osoby na tym stanowisku mogą szukać zatrudnienia nie tylko w klinikach i gabinetach stomatologicznych, ale także w firmach zajmujących się dystrybucją asortymentu dentystycznego. Ponadto mają one szansę na znalezienie pracy poza granicami kraju – we Włoszech, w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii.

Higienistka stomatologiczna

W odróżnieniu od asystentki stomatologicznej, higienistka posiada dodatkowe uprawnienia do wykonywania zabiegów leczniczych i profilaktycznych. Mowa na przykład o piaskowaniu, skalingu, polerowaniu, lakowaniu czy lakierowaniu zębów. Higienistki zajmują się ponadto utrzymywaniem gabinetu w gotowości, edukowaniem pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej oraz pomaganiem im w dobraniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Mogą one pracować nie tylko w gabinetach stomatologicznych, ale również na oddziałach chirurgii szczękowej, w prywatnych klinikach lub w szkołach i przedszkolach. Nauka na kierunku higienistka stomatologiczna w szkole policealnej w Krakowie, trwa dwa lata. W tym czasie słuchacze uczą się m.in. obsługi sprzętu do wykonywania zabiegów, anatomii narządu żucia, propedeutyki stomatologicznej, a także branżowego języka angielskiego, który ułatwi im zdobycie zatrudnienia poza granicami kraju.

Technik masażysta

Starzejące się społeczeństwo oraz wzrost przypadków zachorowań na schorzenia kręgosłupa sprawiają, że technik masażysta jest zawodem przyszłości. Osoba pracująca w tej profesji wykonuje masaże lecznicze, relaksacyjne, sportowe, profilaktyczne, kosmetyczne oraz inne dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Technik masażysta potrafi rozpoznać wady postawy oraz zna sposoby ich korygowania. Udziela także pomocy w walce z cellulitem, żylakami, przerośniętą tkanką tłuszczową i innymi niedoskonałościami skórnymi. Osoby, które pragną zostać masażystami, muszą ukończyć szkołę policealną na tym kierunku oraz zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Profesja ta daje duże możliwości rozwoju – masażystom dedykowanych jest wiele kursów oraz szkoleń. Ponadto mogą oni szukać pracy w różnych miejscach – szpitalach, gabinetach rehabilitacyjnych, ośrodkach sportowych, SPA, hotelach i salonach odnowy biologicznej.

Wierszyki dla dzieci – jakie najlepsze?

Wierszyki dzieci

Wierszyki dla dzieci to istotny element rozwoju naszego potomka. Kształtują one w dziecku umiejętność sylabizowania, wpływają na ogólne umiejętności językowe, a także rozwijają umiejętności mowy. Jeżeli więc zależy nam na prawidłowym wzroście naszego dziecka, warto poświęcić trochę czasu na czytanie z nim.

Dlaczego warto czytać wierszyki dla dzieci?

Dużą zaletą wierszy jest ich długość i brzmienie – są to krótkie utwory literackie, które ze względu na występowanie rymów łatwo wpadają w ucho. To szczególnie ważne przy czytaniu ich z dziećmi, które szybko się nudzą i rozpraszają. Wesoło brzmiące, przyjemne w odbiorze wierszyki dla dzieci sprawią, że dziecko prędzej się nimi zainteresuje i więcej zapamięta. Jest to zatem doskonała forma na ćwiczenie pamięci u młodej osoby. Słysząc brzmienie słów w wierszu, dzieci uczą się rozpoznawania poszczególnych głosek, a używane przez autorów proste słowa są łatwiejsze do powtórzenia i tym samym pozwalają dziecku poszerzyć swoje słownictwo. Czytanie wierszyków wraz z podopiecznych pozytywnie wpływa na rozwój jego mowy. Rozwijają one także wyobraźnię dziecka, uczy logicznego myślenia i łączenia faktów, zachęca do stawiania pytań i odnajdywania na nie odpowiedzi.

Oprócz zalet dydaktycznych, wspólne spędzenie czasu przy takiej lekturze to także idealny sposób na wyciszenie dziecka przed snem, a zarazem na wzmocnienie naszej więzi. Dzięki temu możemy stworzyć bezpieczną atmosferę dla dziecka, co pozwoli mu na pozytywne skojarzenia z czytaniem. Można zatem oczekiwać, że w przyszłości chętniej sięgnie on po następną lekturę. 

Jakie wierszyki wybrać?

Wybór wierszyków dla dzieci jest ogromny, autorów tego typu literatury nie brakuje, a dzieł stworzonych przez nich jest jeszcze więcej. Mając tak szeroki zasób tekstów, czasem wybór tego odpowiedniego może sprawiać trudności. Nie da się jednak ukryć, że jednym z najpopularniejszych autorów wierszyków dla dzieci jest Jan Brzechwa. Swój pierwszy utwór opublikował już jako nastolatek. Jego kultowych tekstów takich jak „Leń”, „Na straganie” czy „Kaczka dziwaczka” ciężko jest nie znać. Oprócz przyjemnego języka i łatwości w czytaniu, Jan Brzechwa oferuje nam wiersze, które niosą ze sobą treści merytoryczne. To także utwory obfite w nazwy warzyw (tak jak w wierszyku „Na straganie”) czy zwierząt. Poszerzają one słownictwo małego dziecka, a dzięki swojej melodyczności sprawiają, że ma ono większy zapał do nauki. Pokazują niekorzystne cechy w żartobliwy sposób, co pozwala na naukę dziecka prawidłowej postawy – w końcu nikt z nas nie chciałby stać się postacią z wiersza „Leń”. 

Jan Brzechwa, choć kultowy, nie jest jedynym popularnym autorem wierszy dla dzieci. Drugą wysoce rozpoznawalną osobą jest Julian Tuwim, nie odstający od poprzedniego autora. Jego teksty stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Poezja Tuwima jest napisana językiem dowcipnym i w ten sposób przedstawiana jest rzeczywistość. Ponadto większość jego utworów ma ukryty motyw lub przesłanie. Wiersz „Lokomotywa” to dzieło, które rozpoznają praktycznie wszyscy. Zawiera cały szereg wyrazów dźwiękonaśladowczych, takich jak „uff”, „puff” „uch” – jest to doskonały sposób na wstępne zapoznanie dziecka z konceptem onomatopei. Z kolei czytając utwór „Okulary” widzimy rzeczywistość ujętą w żartobliwy sposób – okularnik Hilary poszukuje swoich cennych okularów, bardzo się przy tym denerwując, jednocześnie mając je cały czas na nosie. Dzięki wyolbrzymieniu sytuacji i stworzeniu absurdalnej historii, Tuwim ukazuje podstawowe ludzkie cechy, takie jak zapominalstwo i roztargnienie w zabawny sposób. Dzieci śmiejąc się z takiego wiersza zdecydowanie łatwiej zapamiętają przedstawione w nim elementy. 

Gdzie szukać wierszyków dla dzieci?

W dobie Internetu łatwym rozwiązaniem jest znalezieniem tekstów na stronach internetowych i skorzystać ze smartfona bądź laptopa w czasie czytania. Osobiście polecam sprawdzenie spisu wierszyków dla dzieci na stronie poezja.org.

Jak działa wirówka laboratoryjna?

Wirówka laboratoryjna

Głównymi cechami, które odróżniają typy wirówek jest szybkość oraz pojemność. W standardowym laboratorium zazwyczaj znajdują się 3 różne wirówki. Najmniejsze wirówki przeznaczone są do wirowania 1-2 ml plastikowych probówek wirówkowych o prędkości do 12-13.000 obrotów na minutę. Te wirówki posiadają małe, lekkie wirniki, których zaletą jest bardzo szybkie przyśpieszanie oraz zwalnianie. Jest to niezwykle wygodny sprzęt do małych ilości materiału przy małych i średnich prędkościach. Zajmuje niewiele miejsca na stole roboczym. Mikrowirówki głównie wykorzystywane są do sedymentacji kwasów nukleinowych, sedymentacji białek z roztworów, a także mikrofiltracji małych próbek wodnych. 

Duża wirówka laboratoryjna o dużej prędkości osiąga około 20 000 obrotów na minutę przy różnych rozmiarach. Typowe probówki mieszczą 25 lub 30 ml,  a im większy wirnik, tym wolniejsza prędkość maksymalna urządzenia. 

Wirówki z chłodzeniem wykorzystywane są do prób, które wymagają stałego zakresu temperatur. Takie urządzenia powinny działać z maksymalną prędkością przy jednocześnie zachowanej stałej temperaturze. Zazwyczaj zakres temperatur w urządzeniach wynosi od -20 do -40 ° C, co sprawia, że są idealne do analizy DNA, RNA, PCR oraz przeciwciał. Wirówki te osiągają prędkość od 30 do 65.000 obrotów na minutę i mogą występować w różnych konfiguracjach (np. Łyżka uchylna, stały kąt). Wysokoobrotowe wirówki chłodnicze osiągają prędkości do 60 000 obrotów na minutę. Wytwarzają dużą siłę, dlatego wykorzystywane są do izolacji resztek komórkowych, mikroorganizmów oraz większych organelli komórkowych i białek. Wirówki wysokoobrotowe są także dostępne w różnych rozmiarach oraz pojemnościach w zależności od potrzeb. 

Większość laboratoriów chemicznych wykorzystuje ultrawirówki. Te urządzenia osiągają prędkość do 70.000 obrotów na minutę. Rozmiar oraz prędkość zależą od zastosowanego rotora, ale standardowo dostępne są 60 ml probówki. Ten rodzaj wirówki jest zoptymalizowany pod kątem bardzo dużych prędkości. W przeciwieństwie do innych typów wirówek, które oferują niższe prędkości obrotowe te urządzenia pozwalają użytkownikowi wykorzystać do separacji niewielkie różnice pomiędzy cząsteczkami takimi jak białka czy kwasy nukleinowe.

Co zrobić, żeby twoje dziecko chętnie się uczyło?

Nauka samodzielna dziecka

Twoje dziecko nie lubi się uczyć? Ma problemy w szkole? A może trudno je czymś zainteresować? Nie martw się – wielu rodziców ma ten sam problem. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak w prosty sposób wzbudzić w dziecku ciekawość świata i zachęcić je do samodzielnej nauki.

Czasem nie chodzi o to, że pociecha nie chce się uczyć, ponieważ jest leniwa czy niezainteresowana nauką. Nierzadko zdarza się, że po prostu nikt nie pokazał jej, że zdobywanie wiedzy może być interesujące i dostarczać wiele frajdy. Bywa też tak, że rodzice wybierają kierunek, którym dziecko po prostu nie chce podążać. Co możesz zatem zrobić, żeby twoja pociecha czerpała radość z poznawania świata?

Dowiedz się, co interesuje twoje dziecko

Częstym błędem rodziców jest pchanie dziecka w niewłaściwym kierunku już od najmłodszych lat. Podsuwają swoim pociechom rzeczy, które ich wcale nie interesują lub budzą w nich niechęć. Twoje dziecko, zamiast interesować się medycyną i bawić się nowo zakupionym szkieletem, lubi rysować lub malować? Nie chce poprawiać ocen, żeby dostać się do lepszej szkoły tylko całe dnie spędza przy komputerze? A może zamiast uczyć się liczenia i mnożenia uwielbia grać na instrumentach i śpiewać? Często lepiej jest nie narzucać żadnych ścieżek edukacyjnych, lecz sprawdzić, czy dziecko czasem już jej nie znalazło. W takim przypadku warto po prostu pomóc mu w rozwijaniu talentu. Możesz na przykład zapisać je na rysunek i malarstwo, znaleźć kółko komputerowe, czy zakupić keyboard lub organki, jak na przykład te, które znajdziesz pod linkiem: https://www.landtoys.pl/. Dzięki wsparciu rodziców i pewności siebie jaką od nich otrzyma, pociecha ma szansę stać się dobra w swojej profesji, a jednocześnie lubić swoją przyszłą pracę.

Wybieraj dobre zabawki już od najmłodszych lat

Niezwykle ważne jest, aby już od najmłodszych lat pokazywać dziecku, że nauka jest fajna, przyjemna i można się przy niej świetnie bawić. Warto w tym celu wybierać edukacyjne zabawki i gry planszowe, które pomogą w rozwijaniu ciekawości świata, pamięci czy wyobraźni. Dobrym przykładem jest na przykład Monopoly, bystre oczko czy ortografia na wesoło. Ta ostatnia uchroni dziecko przed popełnianiem błędów w wypracowaniach. Bystre oczko kształtuje natomiast pamięć, która będzie przydatna dosłownie na każdym etapie edukacji, a Monopoly nauczy przedsiębiorczości. Wspomniane gry, ale także wiele więcej, znajdziesz pod linkiem: https://www.landtoys.pl/pl/c/Gry-planszowe/370. Ważną zaletą tego typu rozrywek jest również to, że możesz więcej czasu spędzić z pociechą i cieszyć się waszą wspólną zabawą.

Jeśli wychowujesz malucha, również znajdziesz coś, co nie tylko go zaciekawi, ale także sprawi, że będzie chętnie poznawać otaczający świat. Koniecznie zajrzyj na stronę https://www.landtoys.pl/pl/c/Zabawki-edukacyjne/401 i wybierz idealną zabawkę dla swojego dziecka.

 

Close