Blog edukacyjny z poradami - MatFiz24.pl

Blog MatFiz24 powstał z myślą, aby dostarczyć przydatnej wiedzy z szeroko pojętej edukacji. Matematyka to zaledwie jeden przedmiot. Na łamach naszego bloga dowiesz się, jak bezboleśnie zdać maturę i egzaminy z różnych przedmiotów.

Dostarczymy Ci przydatnych materiałów i unikalnej wiedzy. Z pewnością nauczysz się więcej niż przypuszczałeś. Nauka to nie wszystko. Czytając bloga odkryjesz także pomysł na udane wakacje. Zapraszamy do śledzenia naszych porad.

Rewolucja w technologii oświetlenia LED pod kątem fizyki

jakie oświetlenie biurka ucznia

Wynalezienie diody LED spowodowało ogromną rewolucję w branży oświetlenia. Przyniosło to ze sobą bardzo dużo korzyści. Największą korzyścią stała oszczędność energii elektrycznej, praktycznie dla całego świata. Producenci oświetlenia bezustannie pracują nad nowościami, a także poprawiają już zaprojektowane oświetlenie. Lampy wykorzystujące technologię ledową stają się coraz bardziej wydajne. Wytrzymałość pracy diód bardzo szybko wzrasta. Ceny natomiast, stają się całkowicie przystępne dla każdego potencjalnego użytkownika, który wykorzystuje oświetlenie LED. Odkrycie nowej diody stało się bardzo ważnym odkryciem do tego stopnia, iż wynalazcy zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

czytaj dalej
Rewolucja w technologii oświetlenia LED pod kątem fizyki
5 (100%) 1 vote

Malarstwo i rysunek – hobby i terapia

nauka rysowania i malowania Jeżeli masz już dosyć nauki albo monotonnego wykonywania codziennych obowiązków, to zacznij poświęcać czas na coś, co darzysz wielkim zamiłowaniem, np. na grę w piłkę, grę na gitarze albo na pisanie wierszy. W życiu każdy ma swoje pasje i od Ciebie zależy, czy będziesz je pielęgnował, czy zaniedbywał. Jeżei lubisz rysować i malować, to bardzo dobrze trafiłeś. Dzisiaj napiszę Ci, dlaczego warto pogłębiać pasje malarstwa i rysunku, jaką korzyść może Ci dać malowanie i rysowanie i jak znależć inspirację do tworzenia.

Odkryj w sobie pasję

Malarstwo i rysunek to nie są nudne i przymusowe lekcje plastyki, tylko wyrażanie swoich emocji i myśli. Dla niektórych malarstwo i rysunek to forma relaksu i wyciszenia. Jeśli fascynują Cię rysunki albo obrazy malowane przez innych autorów, to spróbuj sam coś stworzyć. Być może jeszcze nie odkryłeś swojego talentu. 🙂 W rysunku i malarstwie nie chodzi o to, aby odtwarzać coś, co kiedyś już zostało wykonane. Możesz rysować lub malować to, o czy myślisz i co czujesz. Na przykład ekspresjoniści wyrażali na płótnie swoje niezadowolenie z ówczesnej sytuacji społecznej. Nie musisz się buntować, aby coś stworzyć. 🙂 Powinieneś wiedzieć, co w życiu chcesz osiągnąć i jaki jest Twój styl. malarstwo i rysunek Malarstwo i rysunek to kierunek nie tylko dla kreatywnych arstystów, ale także dla osób skrupulatnych, systematycznych i cierpliwych. Nie musisz być wyjątkowo uzdolniony, aby rozpocząć przygodę z rysunkiem i malarstwem. Pamiętaj, że tylko praktyka czyni mistrza, a nikt nie urodził się Leonardem da Vinci

Malarstwo i rysunek dla początkujących

Nie musisz ukończyć Akademię Sztuk Pięknych, aby ładnie i naturalistycznie malować. Wszystko wymaga pracy i odpowiednich narzędzi. Jeżeli jesteś osobą początkującą, a efekty w rysunku lub malarstwie Cię nie zadowalają, to nie poddawaj się i ćwicz dalej. Traktuj rysowanie i malowanie jako naukę, a nie jako występ na czerwonym hollywodzkim dywanie, gdzie musisz dobrze wypaść w każdym calu. Vincent van Gogh kiedyś powiedział bardzo mądre słowa: Jeśli usłyszysz w sobie ten głos mówiący „Nie umiesz malować”, maluj mimo wszystko, a głos ten ucichnie. Dla osób początkujących polecam najpierw zaplanować sobie czas na malowanie lub rysowanie i zainwestować w dobre narzędzia. Dobre narzędzia nie zawsze są drogie. Musisz wpleść zajęcia w swój grafik dnia lub tygodnia i w miarę możliwości nie zmieniać go. Systematycznosć, zaangażowanie i dobra organizacja pracy może uczynić Cię najlepszym.

Nauka rysunku i malarstwa krok po kroku

Najlepiej czerpać wiedzę od najlepszych, ale tak jak wspomniałam wcześniej – jeśli nie masz możliwości lub po prostu nie chcesz pójść na studia artystyczne, możesz uczyć się sam. Oto kilka sposobów na to, jak nauczyć się rysować lub malować:
  • literatura – jest wiele książek i poradników o technikach szkicowania lub malowania, nauce stosowania światłocienia i realistycznego tworzenia portretów; w zależności od budżetu, jakim dysponujesz, możesz kupić książki używane na Alllegro albo nowe w Empiku; zwróć uwagę na spis treści abyś nie trafił na podręcznik od plastyki albo bibliografię słynnnych malarzy 🙂
  • internetowe tutoriale – jest to darmowy sposób na naukę malowania i rysowania; wystarczy, że wejdziesz na Youtube albo w Google i wpiszesz słowo np. jak narysować oko albo jak narysować dłoń, a będziesz miał szereg artykułów lub filmików o nauce rysowania i malowania
  • metoda prób i błędów – jest to pracochłonny sposób nauki, ale bardzo skuteczny; wystarczy, że pobierzesz kilka zdjęć o bardzo dobrej jakości, zaobserwujesz szczegóły i przeniesiesz swoją obserwację na kartkę papieru lub płótna.

Moim zdaniem łatwy i przyjemny sposób na naukę rysowania lub malowania, to internetowe tutoriale. Poradniki rysowania i malowania krok po kroku pozwalają na darmową naukę w zrozumiałym języku. Literatura czasami może być ciężka do zrozumienia, a rysowanie metodą prób i błędów jednak zajmuje sporo czasu. Istnieje jednak ryzyko, że możesz trafić na tutorial, który będzie zawierał błędy lub złe nawyki w rysunku. Musisz więc sam być czujny i ocenić, czy ten poradnik jest dla Ciebie pomocny i jaki uzyskasz efekt.

Jeśli chcesz obejrzeć krótkie tutoriale albo przeczytać darmowe artykuły jak krok po kroku malować i rysować, to zapraszam Cię na mojego bloga: Katarzyna Duda.

Kurs z malarstwa i rysunku

Warto zastanowić się również nad skorzystaniem z kursu malarstwa i rysunku. Kurs jest przeznaczony właściwie dla każdej osoby: początkującej lub zaawansowanej. Nigdy nauki z wiele, a zawsze możesz wynieść z kursu coś, czego wcześniej nigdy nie dostrzegłeś. Jeśli masz możliwość zapisania się na kilka lekcji z malarstwa i rysunku, to jak najbardziej Cię zachęcam. W zależności od regionu i poziomu nauczania danej szkoły ceny koszty kursu są różne, np. w Lublinie koszt kursu za 1,5 h wynosi od 30 zł. Na kurise z malarstwa i rysunku powinieneś określić swoje potrzeby, tzn. powiedz osobie prowadzącej na czym najbardziej Ci zależy (np. na nauce portretu, malowania pejzażu lub na nauce łączenia kolorów). Kursy nie są zobowiązujące, więc w każdej chwili możesz z nich zrezygnować.

Jak zacząć malować i rysować?

Największą popularnością cieszą się portrety wykonane ołówkami lub kredkami. Zdaję sobie sprawę, że dla początkujących jest to wielkie wyznanie, dlatego proponuję zacząć od nauki proporcji. Proporcja i symetria jest bardzo ważna, bo dzięki niej uzyskujemy realistyczny efekt w rysunku i malarstwie. Następnie warto skupić się nad cieniowaniem. Dzięki umiejętności zaznaczania światłocienia nadajemy rysunkowi lub obrazowi efekt głębi i przestrzeni.

Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie maluj czegoś, co Ci sprawia wielką trudność. Wiem, że łatwe rysunki są dla Ciebie mało ambitne i nudne, ale małymi krokami możesz dojść do perfekcji.

Na moim blogu znajduje się sketchbook, w którym wrzucam codzienne, łatwe i szybkie rysunki.

Rysunki i obrazy – inspiracje

Rysować i malować możesz właściwie wszystko, tylko odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie dobrze to zrobić? Nie wiem jaki jest Twój poziom umiejętności, ale pamiętaj, że małymi krokami zawsze dojdziesz do celu. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz. 🙂 Jeśli jesteś osobą początkującą, to najlepiej jest wybrać temat prosty, mniej wymagający i w którym znajduje się mniej szczegółów. Podam Ci kilka przykładowych źródeł, skąd można czerpać inspiracje:
  • z codziennego życia, np. z Twojej szkoły, uczelni lub pracy
  • z książek, gazet lub Twoich ulubionych filmów
  • z wakacji, np. rysunek gór albo pejzaż na płótnie
  • z internetowych tutoriali lub prac innych autorów
Jak zacząć malować i rysować

Malarstwo i rysunek a terapia

Malowanie na płótnie i rysowanie na kartkach papieru bardzo dobrze wpływa na nasz nastrój. Dzięki temu możemy się odstresować, zapomnieć o problemach i przy okazji rozwijać swoją kreatywność. Malartwo i rysunek pozytywnie wpływa na naszą pamięć i koncentrację. Warto posiadać kolekcję rysunków i obrazów, bo dzięki nim po upływie kilku lat możesz ocenić, czy robisz postępy w tym kierunku, czy stoisz w miejscu. Obrazy na płotnie możesz obramować i powiesić na ścianie w swoim pokoju. Pejzże bardzo pozytywnie oddziaływują na atmosferę. 🙂

Mam nadzieję, że teraz już bedziesz wiedzieć, jakie kroki podjąć aby rozwinąć swoje zamiłowanie do malarstwa i rysunku. Jeśli lubisz rysować i malować albo korzystałeś już z kursu malarstwa i rysunku, to daj znać w komentarzu. 🙂

Malarstwo i rysunek – hobby i terapia
5 (100%) 3 votes

Co zrobić, aby Twój mózg pracował lepiej?

co zrobić, aby mózg funkcjonował lepiej

Zdarza Ci się mieć luki w pamięci, z trudem się uczysz, szybko się dekoncentrujesz lub mówisz, że masz słabą pamięć? Spróbujemy podpowiedzieć Wam jak w prosty i łatwy sposób dokarmić swój mózg, aby móc go wykorzystywać w 100%. Jeszcze nie piszemy jak? Niecierpliwisz się, że przeciągamy zamiast napisać? Wygląda na to, że masz problem z dłuższym skupieniem uwagi. To może świadczyć o niedożywieniu Twojego mózgu.

czytaj dalej
Co zrobić, aby Twój mózg pracował lepiej?
5 (100%) 3 votes

Oświetlenie biurka ucznia do nauki na 6!

jakie oświetlenie biurka ucznia

Aranżacja pokoju naszych pociech to nie jest taka prosta sprawa jak początkowo może się wydawać. Wymaga ogromnego wkładu zarówno fizycznego jak i umysłowego. Rozmieszczenie każdej rzeczy musi być szczególnie przemyślane. Bardzo ważną rzeczą jest również oświetlenie biurka Naszego dziecka. Pełni ono bardzo ważną rolę w okresie dorastania oraz nauki. Światło niezmiernie wpływa na zachowanie oraz koncentracje nie tylko dzieci, ale i dorosłego człowieka. Przed zakupem omawianego tak szeroko oświetlenia, warto się wcześniej mocno zastanowić i poradzić kogoś z profesjonalnym podejściem do tego tematu.

czytaj dalej
Oświetlenie biurka ucznia do nauki na 6!
5 (100%) 2 votes

Obieg dokumentów w firmie

obieg dokumentów w firmie

Dobra firma to taka, która świadczy wysokiej jakości usługi, z ceną adekwatną do ich poziomu. Takie jest pierwsze skojarzenie wiekszości ludzi o to zapytanych. I słusznie bo tak w istocie jest. Jednakże, aby firma była uważana za wręcz idealną, ważna jest również prawidłowa praca w jej wnętrzu. Aby było to możliwe, należy zadbać o obieg dokumentów.

czytaj dalej
Obieg dokumentów w firmie
5 (100%) 1 vote

Close