Ostrosłup – Zadania
Zobacz, jak obliczyć pole powierzchni całkowitej i objętość ostrosłupa w zadaniach? Bryły przestrzenne bardzo często wykorzystywane są w zadań maturalnych z matematyki, gdzie trzeba skorzystać z własności kątów trójkąta lub Twierdzenia Pitagorasa.
Nie przegap najważniejszych zadań związanych z ostrosłupem, które obowiązują w gimnazjum i liceum.
Pole całkowite i objętość ostrosłupa do sprawdzianu
Oblicz pole całkowite i objętość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o wysokości 6 i krawędzi podstawy 2.
Oblicz objętość i pole całkowite ostrosłupa prawidłowego trójkątnego o wysokości 8 i krawędzi podstawy \(4\sqrt{3}\)
Na początku obliczamy objętość ostrosłupa.
W kolejnym kroku wyznaczamy wysokość siany bocznej, która będzie nam potrzebna do obliczenia pola bocznego, a w efekcie pola całkowitego ostrosłupa.
Mając już wyznaczone potrzebne wymiary ostrosłupa możemy obliczyć jego pole całkowite.
Oblicz pole powierzchni ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy 8 i krawędzi bocznej 10.
- Ucz się matematyki już od 25 zł. Instrukcja premium
- Uzyskaj dostęp do całej strony MatFiz24.pl
- Wesprzyj rozwój filmów matematycznych
Oblicz objętość i pole całkowite ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego o wysokości H = 10 i krawędzi podstawy a = 4.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Ostrosłup o objętości 24 cm3 i wysokości 9cm ma w podstawie prostokąt, którego boki są do siebie w stosunku 1 : 2. Oblicz pole podstawy tego ostrosłupa.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Pole podstawy ostrosłupa prawidłowego trójkątnego wynosi \(16\sqrt{3}\), a pole jego powierzchni \(136\sqrt{3}\). Oblicz długość wszystkich jego krawędzi.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Wyprowadź wzór na wysokość czworościanu o krawędzi a.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Wyprowadź wzór na objętość czworościanu o krawędzi a.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Oblicz pole całkowite czworościanu foremnego o wysokości \(2\sqrt{6}cm\).
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym kąt nachylenia krawędzi bocznej o długości 4cm do podstawy wynosi 45 °. Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Krawędź boczna ostrosłupa prawidłowego trójkątnego z jego wysokością tworzą kąt 30°. Oblicz wysokość i krawędź boczną ostrosłupa, jeśli krawędź podstawy wynosi 6cm.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Kąt nachylenia ściany bocznej do podstawy ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego wynosi 60°. Oblicz jego objętość wiedząc, że krawędź podstawy wynosi 8cm.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Z sześcianu o krawędzi 8cm odcięto ostrosłup wzdłuż płaszczyzny przechodzącej przez trzy przekątne sąsiadujących ścian (patrz rys.). Oblicz objętość powstałego ostrosłupa.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Z sześcianu o krawędzi 4 cm odcięto ostrosłup utworzony przez trzy środki krawędzi leżące przy tym samym wierzchołku oraz dany wierzchołek. Oblicz objętość i pole całkowite bryły powstałej po odcięciu wspomnianego ostrosłupa.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Z sześcianu o krawędzi 2 cm odcięto 4 ostrosłupy wzdłuż przekątnych sąsiadujących ścian (patrz na rys.). Oblicz objętość i pole całkowite tak powstałej bryły.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.