Wykres funkcji liniowej
Wykres funkcji liniowej przedstawia linia prosta. Szczególnym przykładem jest wykres funkcji stałej, który jest również linią prostą równoległą do poziomej osi X.
W celu narysowania wykresu funkcji liniowej możesz posłużyć się tabelką.
- W górnym wierszu wstawiasz minimum dwie dowolne liczby będące naszymi argumentami x.
- W dolnym wierszu na podstawie wzoru obliczasz wartości funkcji y.
Liczby wybierasz z dziedziny funkcji – najczęściej jest to zbiór liczb rzeczywistych. Warto wybierać te liczby, z którymi dobrze się liczy (-1, 0, 1) i które leża w pobliżu środka układu współrzędnych.
Na końcu łączysz otrzymane punkty prostą. Jeśli punkty nie leżą w jednej prostej, sprawdź swoje rachunki, dzięki którym uzupełniłeś tabelkę. Prawdopodobnie powstał błąd. Jeżeli jest wszystko dobrze, to prosta przetnie wszystkie otrzymane punkty.
Rysowanie wykresu funkcji w zadaniach
Narysuj wykres funkcji: y=2x+1.
Zobacz na YouTubeRozwiązanie
W odróżnieniu od zadania, które jest wyżej tutaj należy połączyć punkty wyznaczone ze wzoru. W ten sposób powstaje linia prosta, która jest wykresem naszej funkcji.
Wykres funkcji liniowej stałej
Podczas rysowania wykresu funkcji stałej należy zauważyć, że do tabelki do górnego wiersza można wstawić dowolną liczbę rzeczywistą. W dolnym wierszu należy wstawić tę samą wartość funkcji w naszym przypadku to liczba „4”. Wykresem funkcji stałej jest prosta równoległa do poziomej osi X.
W zasadzie wyznaczając wykres funkcji stałej wystarczy spojrzeć na wartość liczbową we wzorze, a następnie narysować wykres funkcji na wysokości wartości liczbowej występującej we wzorze.
- Co to jest funkcja liniowa
- Wykres funkcji liniowej
- Dziedzina i zbiór wartości funkcji liniowej
- Współczynnik kierunkowy i postać kierunkowa funkcji liniowej
- Prosta równoległa i prosta prostopadła
- Równanie prostej przechodzącej przez dwa punkty
- Miejsce zerowe funkcji liniowej
- Monotoniczność funkcji liniowej
- Funkcja liniowa, a układ równań
- Funkcja liniowa – sprawdzian