Jak zamienić procent na liczbę - Proporcje - MatFiz24.pl

Zamiana procentu na liczbę

Wiedząc, że procent jest setną częścią całości zauważasz, że 5% to 5/100, 20% to 20/100 , 130% to 130/100 i tak dalej. Zatem wystarczy obliczyć setną cześć liczby wyrażającej dany procent. Najlepiej jest po prostu podzielić procent przez 100 i już otrzymujesz wartość zamienioną na liczbę.

Jak zamienić procent na liczbę?

Mimo dość prostego zagadnienia, jest kilka drobnych trudności na które uczeń może natrafić. Chcę je tutaj omówić:

  1. Jeśli masz procent wyrażony liczbą całkowitą to podziel liczbę na 100 i to koniec.
  2. Jeśli masz procent wyrażony ułamkiem dziesietnym to podziel go na 100 przesuwając przecinek o 2 miejsca w lewą stronę
  3. Jeśli masz procent wyrażony ułamkiem zwykłym(licznik przez mianownik) to należy podzielić ten ułamek przez 100. Dzieląc ułamek zwykły przez 100 należy pomnożyć go przez odwrotność liczby 100, czyli przez 1/100 .
  4. Jeśli masz procent wyrażony przez liczbę mieszaną (całość z ułamkiem zwykłym), to należy przed podzieleniem przez 100 zamienić liczbę mieszaną na ułamek niewłaściwy, tak aby pozbyć sie całości.

Zobacz różne przykłady zamiany procentu na liczbę:

zamiana procentu na liczbę

Jak zamienić procent na liczbę – proporcje

Zadanie.

zamiana liczby na procent
Zobacz na stronie
Zobacz na YouTube

Podczas budowania proporcji należy 100% przyrównać do jedności(1), zaś szukany procent do x. Tyle razy, ile różni się dany procent od 100%, tyle razy różni się szukana liczba x od jedności(1).

Zobacz film matematyczny jak zamienić procent na liczbę w gimnazjum?

Na koniec chciałbym Ci wytłumaczyć, dlaczego zamiana procentu na liczbę jest tak istotna? Z punktu praktycznego w zadaniach trzeba jak najszybciej zamienić procent na ułamek. Jeszcze z początkowych lat nauki matematyki zaszczepiono nam umiejętność biegłego posługiwania się ułamkami i liczbami całowitymi w zadaniach. Każde zadanie, w którym są procenty możesz przekształcić w zadanie, w którym główną rolę odgrywaja ułamki, które powstały z procentów.

Bądź na bieżąco z MatFiz24.pl