Zadania tekstowe z układów równań
Zadania tekstowe z wykorzystaniem układów równań są raczej trudne dla przeciętnego ucznia. Co zrobić, aby opanować materiał? Przecież jest tyle rodzajów zadań tekstowych, a wiele z nich są odrobinę inne i zawierają „haczyki”.
Nie ma drogi na skróty po prosty trzeba rozwiązać samemu lub z kimś wiele zadań. Tak, to wymaga wysiłku, ale jak opanujesz zadania tekstowe z układów równań wypełni Ciebie wielka radość i duma. Powodzenia!
Układy równań – zadania tekstowe i przykłady
Suma dwóch liczb jest równa 7, zaś ich różnica 3. Podaj te liczby.
Suma dwóch liczb wynosi 52, a ich różnica 28. Oblicz te liczby.
Wazon z wodą waży 2kg. Oblicz, ile waży wazon, a ile woda w wazonie, jeśli trzy puste wazony ważą tyle samo co woda z jednego wazonu.
Właściciel lokalu kupił butelki z napojem o pojemności 2 i 1,5 litra, razem 25 litrów. Gdyby kupił 2 razy więcej butelek 1,5 litrowych i o 2 mniej butelki 2 litrowe posiadałby razem 36 litrów napoju. Oblicz, ile butelek każdego rodzaju kupił właściciel lokalu.
Stosunek liczby samochodów w firmie X do liczby samochodów w firmie Y wynosi 5:7. Gdyby firma X odkupiła od firmy Y 5 samochodów wówczas ten stosunek byłby równy 1:1. Ile jest samochodów w obu firmach?
Na pokonanie tej samej drogi pierwszy samochód potrzebował 8h, a drugi 6h. Oblicz ich prędkości, jeśli w ciągu 10h drugi pokona o 200 km więcej niż pierwszy samochód.
- Ucz się matematyki już od 25 zł. Instrukcja premium
- Uzyskaj dostęp do całej strony MatFiz24.pl
- Wesprzyj rozwój filmów matematycznych
Jaś ma o 100 zł więcej zaoszczędzonych pieniędzy, niż Małgosia. Gdyby Jaś wydał 10% swoich pieniędzy, a Małgosia zarobiłaby 12,5% swoich pieniędzy, wówczas mieliby tyle samo pieniędzy. Ile pieniędzy ma w tej chwili Jaś i Małgosia?
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Ania i Romek mają wiaderka o różnych pojemnościach. Wiemy, że 10 wiaderek Ani i 10 wiaderek Romka wypełni beczkę o pojemności 110l. Oblicz pojemność wiaderka Ani i Romka, jeśli wiemy, że 14 wiaderek Ani ma taką samą pojemność jak 8 wiaderek Romka.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Stosunek liczby krów do liczby koni w pewnym gospodarstwie wynosi 4:1. Oblicz ilość zwierząt wiedząc, że krów jest o 42 więcej niż koni.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Układy równań „zadania z latami”
Zadania z układami równań wykorzystujące lata są chyba ukoronowaniem tego działu. Ponieważ są bardzo ciekawe, a zarazem trudne. Najlepiej rozwiązuje się te zadania wykonując pomocniczą tabelkę. Zerknij na film.
Ania i Tomek mają razem 16 lat. Za 7 lat Ania będzie starsza 2 razy od Tomka. Oblicz, ile lat ma teraz Ania, a ile Tomek.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Weronika jest teraz starsza od Zosi o 6 lat. Za 6 lat Weronika będzie miała 4 razy więcej lat, niż Zosia 6 lat temu. Oblicz, ile ma lat każda z nich.
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Robert jest obecnie 3 razy młodszy od brata Wojciecha. Za 11 lat Robert będzie już tylko 2 razy młodszy, niż Wojciech. Oblicz, ile mają obecnie lat?
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Dla jakich wartości „a” i „b” układ ma rozwiązanie: x= -7 i y=5 ?
Treść dostępna po opłaceniu abonamentu.Żartobliwy hodowca powiada: Mam kury i króliki. Kiedy liczę głowy mego inwentarza, jest tego 100, a kiedy nogi jest tego 320. W hodowli żartownisia jest:
Uważam, że zadania tekstowe z układami równań pomogły Ci w pełni opanować metodę podstawiania i przeciwnych współczynników!