Równania – zadania z latami
Tomasz jest o pięć lat młodszy od Jakuba. Oblicz, ile lat ma każdy z nich, jeśli razem mają 25 lat.
Rozwiązanie:Oblicz ile lat ma Janek, a ile Alina jeśli 3 lata temu Alina była 4 razy starsza od Janka, a za rok będzie już tylko 2 razy starsza.
Rozwiązanie:Jak układać równanie równanie na podstawie zadania z treścią?
Zadania z latami wykonuję na podstawie tabelki. Jak ją wobec tego uzupełnić?
Czytam zadanie z treścią i w górnym wierszu wpisuję chronologicznie występujący czas. W tym zadaniu masz czas przeszły ”3 lata temu” , czas teraźniejszy „teraz” i przyszły „za 1 rok”. Dalej uzupełniasz pierwszą kolumnę z imionami osób występujących w zadaniu. Mając nagłówki w tabelce czytasz jeszcze raz zadanie i uzupełniasz jedną kolumnę, tylko jedną! Zasłaniasz treść zadania i na podstawie danych nagłówków uzupełniasz pozostałe komórki w tabeli. W kolejnym kroku ponownie zerkasz na treść zadania i z zawartych w nim zależności budujesz na podstawie tabeli równanie.
Tata jest o 24 lata starszy od syna. Dziewięć lat temu był 9 razy starszy od syna. Ile lat mają teraz tata i syn?
Rozwiązanie:Za 2 lata Tomek będzie 2 razy młodszy od Pawła. Za 22 lata Paweł będzie 1,5 razy starszy od Tomka. Ile mają lat teraz?
Marek ma 2 lata, a Joanna 10 lat. Za ile lat Joanna będzie 2 razy starsza niż Marek?
Ile lat ma Roman jeśli wiemy, że suma jego wieku w chwili obecnej i wieku, gdy był o 2 lata młodszy jest 2 razy mniejsza od sumy wieku w chwili obecnej i wieku za 2 lata.