Twierdzenie Talesa - Proporcje - MatFiz24.pl
Opublikuj artykuł sponsorowany

Jak zapamiętać proporcje z Twierdzenia Talesa?

Poznając Twierdzenie Talesa ciężko jest zrozumieć i zapamiętać, w jaki sposób buduje się proporcje(równania) dzięki którym można obliczyć szukane długości?

Metoda Krokodylka

Twierdzenia Talesa, proporcje

Z pomocą przychodzi metoda krokodylka, która jest wzorem podczas rozwiązywania zadań związanych z Twierdzeniem Talesa. Wyobraź sobie, że na ramionach kąta budujesz szczękę krokodylka. Podczas zamknięcia się paszczy krokodylka poszczególne odcinki zawarte w jego szczękach łączą się pokazując powstawanie proporcji. Zobacz powstawanie proporcji z krokodylkiem.

Jest to metoda niematematyczna i trochę prymitywna, ale działa doskonale. Można ją też stosować w temacie: „Podobieństwo trójkątów”.

Najważniejsze proporcje dotyczące Twierdzenia Talesa można również wytłumaczyć „Metodą spadających odcinków”. Polega ona na na zauważeniu odcinków na ramionach kąta. Odcinki z jednego ramienia kąta spadają na odpowiadające im odcinki z drugiego ramienia kąta – patrz rysunek poniżej.

Przykład.

Na podstawie Twierdzenia Talesa oblicz długość odcinka oznaczonego literą x.

Twierdzenie Talesa - proporcje w przykładzie matematycznym
Zobacz na stronie
Zobacz na YouTube

Wykorzystując sposób z krokodylkiem zauważamy, że podczas zamknięcia paszczy krokodylka pokrywającej się z ramionami kąta odcinek czerwony spadnie na żółty, a niebieski spadnie na zielony. Otrzymujemy proporcję „20 spada na 24” równa się „30 spada na” x. Można tutaj zbudować jeszcze inne proporcje, ale przedstawiona tutaj jest najprostsza.

Jak zapamiętać proporcje z Twierdzenia Talesa?
5 (100%) 5 votes

Bądź na bieżąco z MatFiz24.pl 
Close