Dezynfekcja przedszkola - jak ją przeprowadzić SKUTECZNIE?

Dezynfekcja przedszkola – jak ją przeprowadzić skutecznie?

Dezynfekcja przedszkola - jak ją przeprowadzić skutecznie?

Dezynfekcja przedszkolnego wyposażenia to proces złożony i skomplikowany. Zabawki pluszowe, plastikowe i drewniane, bardzo często charakteryzują się nieregularnymi kształtami, których czyszczenie – za pomocą tradycyjnych rozwiązań, jest w pewnym stopniu niemożliwe lub nieskuteczne. Do tego celu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika.

Marka Tecnovap specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnego sprzętu czyszczącego i dezynfekującego. Przykładem takiego urządzenia jest myjka parowa Evo 304 24/7 8 bar, która oprócz wydajnego bojlera i generatora pary, posiada szeroki zestaw akcesoriów, niezbędnych do efektywnego czyszczenia powierzchni.

Myjka Evo 304 24/7 8 bar – podstawowy zestaw funkcji

Myjka Evo marki Tecnovap, posiada szereg ciekawych funkcjonalności, z których większość jest dostępna z poziomu wygodnego panelu roboczego. Oto najważniejsze z nich:

 • cyfrowy wyświetlacz, za pomocą którego można w łatwy sposób skontrolować główne parametry pracy urządzenia i dokonać w nich wszystkich, niezbędnych zmian,
 • osobny włącznik bojlera, dzięki któremu można łatwo sterować pracą urządzenia, niezależnie od innych, wykonywanych czynności,
 • rozbudowany system sygnalizacji, w skład którego wchodzi czujnik niskiego poziomu wody i czujnik uzyskania odpowiedniego ciśnienia wewnątrz urządzenia.

Jak zdezynfekować przedszkole za pomocą pary?

W obecnych czasach (ale nie tylko!), dezynfekcja pozostaje jedną z najskuteczniejszych form czyszczenia wnętrza i wyposażenia przedszkoli. Proces ten przebiega dosyć łatwo w przypadku powierzchni gładkich. Niestety większość przedmiotów przedszkolnych nie jest wykonana z plastiku, metalu lub szkła, lecz z pluszu i innych, miękkich tkanin. O ile ich czyszczenie jest względnie możliwe, o tyle trudno sobie wyobrazić skuteczną ich dezynfekcję, bez zastosowania konkretnych metod i rozwiązań. Takie możliwości daje m.in para wodna, która – według aktualnych zaleceń sanitarnych – powinna być aplikowana na wybrane przedmioty przez co najmniej 20 minut.

Dezynfekcja w przedszkolu – co można czyścić parą?

Ze względu na fakt, że w trakcie dezynfekcji parowej stosuje się tzw. suchą parę, istnieje możliwość aplikowania jej praktycznie na dowolnie wybrane powierzchnie. W ten sposób można czyścić:

 • parapety i okna, przy jednoczesnym unikaniu ekspozycji gorącej pary na powierzchnię szyb,
 • zabawek o zróżnicowanej charakterystyce i fakturze,
 • dowolnego rodzaju dywanów, łóżek itd.,
 • półek, ścian i korytarzy z uwzględnieniem elewacji pomieszczeń,
 • toalet, przestrzeni biurowych, krzeseł i łóżek,
 • wielu innych przedmiotów, które znajdują się w przedszkolnych salach.
dezynfekcja w przedszkolu

Więcej o dezynfekcji w przedszkolu – multi-matic.pl/dezynfekcja-w-przedszkolu/

Uniwersalność narzędzi dezynfekujących, jest ściśle uzależniona od zastosowanych w nich akcesoriów. Firma Tecnovap dokłada wszelkich starań, by ich liczba, rodzaj i zastosowanie, charakteryzowały się możliwie najwyższą funkcjonalnością.

Parownice – optymalne narzędzie do dezynfekcji w przedszkolu

Dezynfekcja w przedszkolu powinna opierać się na wyspecjalizowanych do tego celu parownicach (najlepiej przemysłowych), które mogą wygenerować parę o temperaturze nawet do 160 – 180 stopni Celsjusza. Zastosowanie dodatkowych akcesoriów w postaci szczotki i poduszki parowej, znacznie ułatwia całą tą procedurę. Poza tym w ten sposób ogranicza się użycie sztucznych preparatów czyszczących, których skład opiera się najczęściej na szkodliwych dla zdrowia detergentach.

Częstotliwość dezynfekcji w przedszkolu – co warto wiedzieć?

Warunkiem uzyskania odpowiedniego poziomu czystości w przedszkolnych pomieszczeniach, jest utrzymanie określonego reżimu sanitarnego. Grafiki, rozpiski i inne formy organizacji czasu pracy, mogą w tym istotnie pomóc. Standardowo dezynfekowanie przedszkolnych wnętrz i znajdującego się w nich wyposażenia, powinno odbywać się mniej więcej dwa razy w ciągu tygodnia. Obecne obostrzenia sanitarne mogą znacznie zwiększyć częstotliwość przeprowadzanych dezynfekcji!

Parownice Tecnovap – na jaki asortyment warto postawić?

Stosując parownice Tecnovap, nie trzeba decydować się na zakup dużej ilości detergentów, środków czyszczących i innych form chemikaliów. Niestety specyfika niektórych plam uniemożliwia ich efektywne czyszczenie wyłącznie za pomocą pary wodnej. W takim przypadku niezbędne staje się zastosowanie odpowiedniego preparatu czyszczącego. Musi być on:

 • w pełni ekologiczny i bezpieczny dla bawiących się w przedszkolu dzieci,
 • kompatybilny z urządzeniami marki Tecnovap,
 • posiadać stosowne certyfikaty bezpieczeństwa i dopuszczenia do użytku,
 • zapewniać optymalne warunki czyszczenia.

Płyn czyszczący najlepiej nabywać poprzez stronę producenta. Dzięki temu mamy pewność, że nabywany produkt zapewnia optymalne parametry pracy i czyszczenia.

Zobacz także:

Podsumowanie

Parownica przemysłowa to sprawdzone narzędzie, za pomocą którego można łatwo i szybko zdezynfekować przestrzeń przedszkola i znajdujące się w jej wnętrzu przedmioty. Sucha para – dzięki swym właściwościom – nie skrapla się na czyszczonych powierzchniach, utrzymując ich optymalne cechy użytkowe.