Dezynfekcja dywanów w przedszkolu. Jak robić to dobrze?

Dezynfekcja dywanów w przedszkolu. Jak robić to dobrze?

Dezynfekcja dywanów w przedszkolu. Jak robić to dobrze?

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu instytucjach wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności. Wzmożone zabezpieczenie higieniczne jest szczególnie ważne tam, gdzie spotyka się stosunkowo duża grupa osób. Takimi placówkami są m.in. przedszkola, w których gromadzą się dzieci, nie będące do końca świadome zaistniałej sytuacji epidemicznej.

Dbanie o higienę przestrzeni w przedszkolu. Pozbądź się wirusów

Dezynfekcja dywanów w przedszkolach, czy ustawiczne czyszczenie zabawek, korytarzy i toalet jest absolutną koniecznością w dzisiejszych, niełatwych czasach pandemii https://multi-matic.pl/dezynfekcja-dywanow-w-przedszkolu/. Małe dzieci, które jeszcze do końca nie są w stanie zadbać o swoją higienę, mają tendencje do wkładania do buzi zabawek, dotykania okolic oczu i ust, po bezpośrednim kontakcie z innymi przedszkolakami, czy nie mycia rąk po skorzystaniu z toalety. Wszystkie te czynniki powodują potęgowanie się możliwości przenoszenia chorób zakaźnych. Placówki przedszkolne są zatem zobligowane do jak najskuteczniejszego porządkowania miejsc, z którymi maluchy mają codzienną styczność. Miejscem, w którym gromadzi się duży czynników chorobotwórczych są dywany i wykładziny, które muszą być systematycznie dezynfekowane. Dezynfekcja dywanów w przedszkolach nie musi być jednak ani droga, ani trudna. Profesjonalne myjki parowe są w stanie usunąć z powierzchni przedmiotów bakterie, grzyby czy wirusy. Działanie parownicy nie jest oparte o wykorzystanie mocnych chemikaliów – urządzenie zawdzięcza swoją skuteczność wyłącznie gorącej parze wodnej, wydmuchiwanej z myjki wprost na czyszczony przedmiot. Rzeczywista temperatura pary wydostającej się z lancy powinna być wyższa, niż 70 stopni C. Większość bakterii i wirusów, w tym koronawirus, zostaje skutecznie usunięty w temperaturze pasteryzacji (ok. 60 stopni C.), w związku z czym pożądane jest, aby urządzenie było zdolne wytworzyć parę o takich cechach.

Specyfika przedszkolnej posadzki – miejsce, które wymaga szczególnej dezynfekcji

Przedszkole jest miejscem, w którym dzieci intensywnie się bawią, tarzają po ziemi, brudzą posadzkę. Tak trudne warunki eksploatacyjne, dodatkowo w dobie pandemii koronawirusa, wymagają skutecznych rozwiązań higienicznych. Jedną z ciekawych możliwości jest zastosowanie profesjonalnych parownic ciśnieniowych oraz myjek ciśnieniowych w rodzaju Tecnovap. Oprócz tradycyjnych właściwości czyszczących, posiadają także wbudowany odkurzacz, który umożliwia czyszczenie zakamarków i zabawek, jakich w przedszkolu wiele. Wygodna rękojeść urządzeń sprawia, że dezynfekcja dywanów w przedszkolu jest dziecinnie prosta. Warto jednak pamiętać, iż temperatura panująca w sercu urządzenia będzie zdecydowanie wyższa, niż ta uzyskiwana przy wylocie pary z lancy. Im dłuższa rękojeść, tym para będzie musiała przebyć dłuższą drogę wylotową, przez co ulegnie ochłodzeniu. Zastosowanie technologii ciśnieniowej pozwala nieco zredukować ten problem – para wyrzucana jest pod ciśnieniem ok. 6 barów, przez co szybciej znajduje się na powierzchni czyszczonych obiektów. Co więcej, para posiada ograniczoną wilgotność, przez co nazywana jest parą suchą. Jest ona lepszym sposobem na porządkowanie powierzchni, gdyż nie powoduje gromadzenia się wilgoci, dzięki czemu dezynfekcja dywanów w przedszkolu może być wykonywana krótko przed wizytą dzieciaków.

dezynfekcja w przedszkolu

Sposoby na przeprowadzenie skutecznej dezynfekcji w placówce przedszkolnej

Dezynfekcja dywanów w przedszkolu to nie jedyne zadanie, które może być realizowane z użyciem profesjonalnych parownic ciśnieniowych. Dzięki wymiennym końcówkom oraz możliwości dostosowywania urządzeń do potrzeb, możliwe jest czyszczenie: półek, ścian, zabawek, korytarzy, toalet, okien, biurek, krzesełek i innych obiektów, znajdujących się w salach przedszkolnych. Akcesoria do parownic umożliwiają szybką i sprawną dezynfekcję nawet niewielkich przedmiotów. Wystarczy zamknąć obiekty w pudełku, a następnie użyć parownicy w celu usunięcia drobnoustrojów. W przypadku czyszczenia dywanów przydaje się wymienna szczotka, dzięki której para jest w stanie wniknąć głęboko w strukturę dywanu. Zamontowana poduszka parowa jest w stanie adsorbować wilgoć, która może w pewnym stopniu pojawiać się tuż przy powierzchni wykładziny.