Jak zabrać się do pisania pracy dyplomowej?

Jak zabrać się do pisania pracy dyplomowej?

jak zabrać się do pracy dyplomowej

Praca magisterska, licencjacka lub dyplomowa to zmora każdego studenta. Bardzo często bywa tak, że robimy coś na ostatnią chwilę, prawda? Praca dyplomowa nie powinna należeć do jednej z tych rzeczy. Jej pisanie wymaga od nas większej motywacji i poświęcenia. Jak się do tego zabrać?

Praca dyplomowa – krok po kroku

Przede wszystkim postaraj się wybrać temat, który będzie Cię interesował. Nic nie zmęczy Cię bardziej jak trudny i nudny temat. Nie porywaj się też na coś bardzo wymagającego, bo może Cię to kosztować zbyt wiele stresu i zająć Ci zbyt wiele czasy. Kiedy już znajdziesz temat, postaraj się zgromadzić jak największą ilość materiałów, które zechcesz następnie przeczytać lub obejrzeć. A później faktycznie przeczytaj i obejrzyj wszystko, co zdążyłeś zgromadzić. Na podstawie wiedzy, którą nabyłeś stwórz konspekt pracy. I pozwól sobie, by cały ten etap trwał od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie z pewnością zdąży Ci się poukładać w głowie ciekawy plan działania i ciekawa struktura pracy.

piszemy pracę dyplomową

Którą drogą iść, czyli wybór promotora

Obok tematu pracy warto też wybrać odpowiedniego promotora. Niech to będzie ktoś zaangażowany, kto zechce pomóc Ci odkrywać nową wiedzę, zaangażuje się w Twój projekt i z pasją podejdzie do tematu. Możesz zapytać studentów wyższych roczników o sugestie dotyczące opiekuna pracy.

Struktura pracy dyplomowej

Pamiętaj, że praca licencjacka, magisterska czy dyplomowa zawsze składa się z trzech elementów – początku, rozwinięcia i zakończenia. Co dziwne początki najczęściej pisze się na końcu. Twoje wstępne założenia mogą się w trakcie pisania nieco zweryfikować, dobrze więc, by sam wstęp zostawić na koniec i zbudować z niego niejakie podsumowanie. Pamiętaj też o rozdziałach i podrozdziałach oraz o tym, że każde z nich należy odpowiednio tytułować.

jak pisać pracę dyplomową

O czym pamiętać, pisząc pracę dyplomową

Przede wszystkim już na starcie zapoznaj się z wyznacznikami dotyczącymi pisania i stosuj się do nich od początku. Nie pisz na brudno i nie myśl, że później łatwo będzie Ci jedynie pododawać strony i pozmieniać czcionkę. Najpierw dowiedz się, jaką czcionką pisać, jakiej wielkości margines zrobić i jak podpisywać przypisy. Najczęściej w pracach tego typu obowiązuje czcionka Times New Roman rozmiar 13, strony numeruje się u dołu po prawej stronie, przypisy powinny zawierać nazwisko i inicjał imienia autora, następnie tytuł, miejsce wydania, nazwę wydawcy, rok wydania i numer strony. Jeśli w swojej pracy stosujesz zdjęcia, tabele, wykresy, rysunki i schematy musisz je odpowiednio opisać i ponumerować. Spis tabel i rysunków zamieszcza się zwykle na końcowych stronach pracy. Podczas drukowania takiej pracy pamiętaj, by skorzystać z dobrej drukarki, żeby jakość druku była na najwyższym poziomie. Opcji drukowania jest bardzo wiele, z tekstu – https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-drukarka-laserowa-zalety-i-wady.bhtml – dowiesz się o najbardziej polecanej.