Kto wynalazł telefon komórkowy?

Kto wynalazł telefon komórkowy?

telefon komórkowy

Za ojca telefonii komórkowej uznawany jest Martin Cooper. 3 kwietnia 1973 roku w Nowym Jorku jako pracownik koncernu Motorola wykonał pierwsze połączenie z urządzenia o nazwie DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage), który ważył niemal dwa kilogramy. Inspiracją do stworzenia pierwszego telefonu komórkowego był dla Coopera komunikator, jakiego używał kapitan Kirk z serialu „Star Trek”.

Globalna sieć

Obecnie na świecie funkcjonuje kilka tysięcy operatorów sieci komórkowych, w tym również takich, którzy oferują bezpłatne rozmowy oraz SMSy bez konieczności posiadania abonamentu np. virginmobile. To, co dawniej wydawało się być zaledwie snem, dziś jest codziennością. Mamy niemal nieograniczony i permanentny dostęp do informacji oraz możliwości komunikowania się. Telefony są płaskie i poręczne, aż trudno uwierzyć, że ich prototyp wyglądem przypominał cegłę, ważył prawie dwa kilogramy, nie miał wyświetlacza, a zasilająca go bateria pozwalała jedynie na 35 minut rozmowy lub 8 godzin czuwania.

Historyczna rozmowa

Pierwsze połączenie wykonane za pomocą telefonu komórkowego zostało wykonane 3 kwietnia 1973 roku. Dzwoniącym był Martin Cooper, a jego rozmówcą Joel Engel, rywal Coopera z działu rozwoju telefonów komórkowych w konsorcjum Bell Labs. Mimo niemal natychmiastowego uzyskania patentu (17 października), urządzenie dopuszczono do sprzedaży dopiero w sierpniu 1983 roku. Wtedy też na rynek trafiła jego ulepszona wersja: Motorola DynaTAC 8000X, która kosztowała 3995 dolarów, a połączenia można było wykonywać jedynie w obszarze centrum Chicago.

W ciągu roku sprzedano ponad 12 tysięcy egzemplarzy DynaTAC. Do rosnącej wciąż popularności tego niezbyt wygodnego w użytkowaniu telefonu przyczynił się z pewnością fakt, że był on używany przez Michaela Douglasa w głośnym filmie „Wall Street”.

Szwedzkie komórki

W 1981 r. w Szwecji została wybudowana sieć stacji nadawczo-odbiorczych o niewielkiej mocy. Każda osoba, która miała aparat nadawczo-odbiorczy w zasięgu danej stacji kontaktowała się z nią, a stamtąd, przez sieć komputerową, wiadomość była przesyłana do stacji w zasięgu której znajdował się odbiorca. Szwedzi nazwali obszary leżące w zasięgu jednej stacji komórkami, stąd też wzięła się nazwa „telefon komórkowy”.

Pierwszy telefon z wyświetlaczem

Nokia Mobira Talkman, to pierwszy telefon wyposażony w wyświetlacz, który wyglądem przypominał współczesną komórkę, na rynek trafił w 1984 roku. Nokia Mobira ważyła już tylko 0,8 kilograma i trzeba było za nią zapłacić równowartość obecnych 4500 euro.

Czytaj także: Rola telefonu komórkowego u współczesnej młodzieży