Wyjazd do pracy czy na wakacje? Cena ubezpieczenia turystycznego

Wyjazd do pracy czy na wakacje? Sprawdź, od czego zależy cena ubezpieczenia turystycznego

kupujemy ubezpieczenie turystyczne najważniejsze pytania

Wybierasz się w podróż i rozpocząłeś poszukiwania odpowiedniego ubezpieczenia? Powinieneś wiedzieć, że jego zakres i cena są uzależnione od celu podróży. Mniej zapłacisz za wakacje na plaży, na których będziesz smażył się w pełnym słońcu, więcej za wyjazd zarobkowy lub obóz sportowy. Przekonaj się, co jeszcze wpływa na koszt polisy i znajdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Dlaczego cel podróży wpływa na cenę składki?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt ubezpieczenia jest cel podróży. Może być różny: wypoczynkowy, turystyczny, sportowy, zarobkowy. Wypoczynkowy odznacza przebywanie na terenie kurortu, opalanie się na plaży, korzystnie z tradycyjnych, niegroźnych atrakcji, udawanie się na spacery. Turystyczny obejmuje umiarkowaną aktywność fizyczną – wielogodzinne zwiedzanie miast i tras pozamiejskich. Sportowy dzieli się na poszczególne dyscypliny, z których część taktowana jest przez ubezpieczyciela jako sporty podwyższonego ryzyka urazu. Zarobkowy również dzieli się na zawody: inną cenę składki otrzyma pracownik fizyczny na budowie, inną biurowy.

Aby nie głowić się nad samodzielnym znajdywaniem wzorów wyliczeń i ustalaniem składek, skorzystaj z internetowego kalkulatora turystycznego: https://kioskpolis.pl/kalkulator-turystyczny/. Odpowiedz na kilka pytań, by otrzymać listę ofert konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych i porównać je po względem zakresu i ceny.

pomysły na niskobudżetowe wakacje

Hiszpania czy Turcja – różnice w cenach ubezpieczeń

Podczas wyliczania składki polisy turystycznej znaczenie ma także kraj lub kraje, w których będziesz się znajdował podczas podróży. O ile Hiszpania czy Włochy uchodzą za bezpieczne, o tyle Egipt czy Turcja są krajami narażonymi na ataki terrorystyczne, bez względu na to, czy w chwili wyjazdu panuje w nich stan wyjątkowy, czy też nie. W takich państwach warto mieć szerszy zakres ubezpieczenia – powinno obejmować także ochronę zdarzeń wynikających z aktów terroru. Ponadto korzystna jest ochrona bagażu i sprzętu elektronicznego, jako że niektóre regiony mają wysoki odsetek przestępstw, w tym kradzieży.

Należy też pamiętać, że w niektórych państwach ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe, a bez wykupienia go nie jest możliwe przekroczenie granicy lub zejście z pokładu samolotu. Dzieje się tak w krajach, do których wjazd wiąże się z wyrobieniem wizy. Wówczas musimy się dopasować do wymogów i zakupić polisę spełniającą minimalne wytyczne. Przykładowe kraje z obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia to: Stany Zjednoczone, Rosja, Białoruś, Ukraina, Iran.

kto powinien wykupić ubezpieczenie turystyczne

O czym należy powiadomić ubezpieczyciela przed podpisaniem umowy?

Poza informacjami podanymi w formularzu turystycznym w porównywarce polis powinieneś poinformować ubezpieczyciela o chorobie przewlekłej, jej rodzaju i przyjmowanych lekach. Niezbędne jest też zaznaczenie, że jedna z osób wykupujących ochronę jest w ciąży. W obu tych sytuacjach zakres polisy zostanie rozszerzony, a koszt składki wzrośnie.

Uwaga: zatajenie jakiejkolwiek informacji przed podpisaniem umowy sprawi, że ubezpieczenie nie będzie miało mocy, gdy wydarzy się coś złego. Ubezpieczyciel może też zgodzić się na wypłatę odszkodowania, ale niepełnego – różnicę w leczeniu czy naprawie wyrządzonych szkód będziesz musiał pokryć sam.