Jak wygląda praca Księgowego i czy warto nim zostać w 2021 roku? -

Jak wygląda praca Księgowego i czy warto nim zostać w 2021 roku?

Praca jako księgowy

Wśród wielu zawodów, które są powszechnie znane w branży finansowej, to właśnie profesja księgowego odznacza się dużą renomą i prestiżem. Jest to jeden licznych powodów, dla których osoby szukające swojej ścieżki kariery zawodowej planują dołączyć do grona księgowych. Czym jednak zajmuje się księgowy? Jakie predyspozycje i wykształcenie jest potrzebne, by zdobyć zawód księgowego? Czy warto starać się o pracę jako księgowy w 2021 roku?

Na czym polega praca księgowego?

Księgowy to jedna z profesji, której usługi są niezbędne w praktycznie każdej firmie, bez względu na to, jak duża ona jest lub jaką formę prawną posiada. Jest to związane z faktem, iż księgowa zajmuje się zarządzaniem finansami firmy, a także realizowaniem innych spraw związanych z pośredniczeniem pomiędzy firmą a zewnętrznymi podmiotami jak urzędami, bankami bądź firmami ubezpieczeniowymi

W zależności od specyfiki działalności i jej skali, pracodawca może zatrudnić księgowego, który będzie zajmował się wyłącznie sprawami tej firmy. Alternatywą jest zlecenie księgowości odrębnemu podmiotowi, jakim jest biuro rachunkowe. W drugim wariancie księgowy pracuje właśnie dla biura księgowego i zajmuje się finansami wielu firm. Na czym jednak dokładnie polega praca księgowego?

Przede wszystkim na prowadzeniu ksiąg rachunkowych i innych pochodnych ewidencji. Dodatkowo do jego obowiązków należy przygotowanie deklaracji podatkowej oraz bieżące dokumentowanie wszelkich zdarzeń gospodarczych, które zachodzą w ramach przedsiębiorstwa. 

Jakie wykształcenie i kompetencje powinien posiadać księgowy?

Zawód księgowego nierozłącznie wiąże się z obszarem finansów i rachunkowości. Dlatego też w celu sumiennego wykonywania zawodu księgowego, niezbędne jest posiadanie określonych predyspozycji. Po pierwsze i najważniejsze, analityczny umysł. Równie istotna jest dokładność. W przypadku niedokładnego prowadzenia ksiąg rachunkowych to właśnie księgowy może odpowiadać za potencjalne nieścisłości w finansach firmy. 

Choć nie ma żadnych z góry narzuconych wymagań edukacyjnych, księgowy powinien mieć szeroką wiedzę z zakresu finansów, ekonomi i księgowości. Tę wiedzę księgowy nabywa podczas 5-letnich studiów ekonomicznych, które przygotują go do pracy w branży finansów i rachunkowości. 

By zwiększyć swoją wartość na rynku pracy, kandydat może uzyskać dodatkowo prestiżowy certyfikat księgowego, co stanowi potwierdzenie jego szerokich kompetencji i umiejętności. Certyfikat księgowego jest bardzo cennym dokumentem, głównie ze względu na fakt, iż kandydat musi spełnić określone warunki, jak na przykład 3-letnia praktyka zawodowa w księgowości oraz ukończone studia magisterskie na kierunku rachunkowość. 

W jaki sposób zdobyć pracę księgowego bez wykształcenia i doświadczenia

Wraz z deregulacją zawodu księgowego w 2013 roku, perspektywa kariery w tej branży otwarła się również dla tych wszystkich osób, które nie posiadają kierunkowego wykształcenia lub doświadczenia w tej branży. Oczywiście, by uzyskać pierwszą pracę jako księgowy, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie – w innym wypadku ciężko będzie zaprezentować się z odpowiedniej strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób rozpocząć starania, których celem będzie zatrudnienie na stanowisku księgowego?

Jeśli nie chcemy rozpoczynać długich, 5-letnich studiów, możemy pokusić się o uczestnictwo w krótszych studiach podyplomowych, które przygotowują studenta do roli pracy księgowego. Uczestnictwo w takich studiach musi jednak zostać połączone z samodzielnym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności. Dobrą praktyką jest również zdobycie pierwszego doświadczenia w branży, jako asystent księgowej lub młodszy księgowy. Marząc o pracy księgowego, warto zgodzić się nawet na taką posadę, w której na początku oferowana jest umowa zlecenie przez internet – wszystkie potrzebne informacjePosiadając takie doświadczenie, przyszły pracodawca zobaczy, że pracowaliśmy w branży, znamy jej specyfikę i będziemy potrafili poradzić sobie samodzielnie na stanowisku księgowego. 

Czy warto zostać księgowym w 2021 roku? 

Księgowy to jeden z tych zawodów, który zawsze będzie potrzebny. Ciągłe aktualizacje prawa, ustawy o rachunkowości, dynamicznie rozwijający się świat finansów sprawiają, że bardzo ciężko jest zautomatyzować pracę księgowego. Jeśli więc ktoś dopiero poszukuje swojej ścieżki kariery, a profesja w branży finansów mu niestraszna, decyzja o zostaniu księgowym może być tą najlepszą w życiu.