Jakie wybrać książki dla małych dzieci, a jakie dla większych? -

Jakie wybrać książki dla małych dzieci, a jakie dla większych?

książki dla dzieci

Czytanie jest jedną z umiejętności, które warto u dzieci rozwijać i pielęgnować. Już kilkulatka można zainteresować książeczkami dostosowanymi do jego wieku. Nastolatki na ogół same wiedzą, co chciałyby przeczytać, ale i tu rodzice mogą je czasem zaskoczyć.

Czym powinna się charakteryzować książka dla małego dziecka

Małe dzieci nie potrafią długo skupiać się na jednej czynności, więc książki dla nich muszą być raczej krótkie. Kilka, maksymalnie kilkanaście stron, zapełnionych przede wszystkim rysunkami, w mniejszym stopniu tekstem, to najlepsza opcja. Tak zresztą przeważnie wyglądają książeczki dla dzieci, które służą najmłodszym do samodzielnego oglądania i nazywania poszczególnych obrazków. Rolą rodzica może być nie tylko czytanie, ale i wymyślanie nowych historii na bazie ilustracji. Książeczki dla dzieci to też sposób na rozwijanie ich słownictwa, a czasem nawet na umiejętności mówienia.

Jakie książeczki dla dzieci są najczęściej wybierane przez rodziców?

Pucio i Kicia Kocia to niekwestionowani liderzy wśród bohaterów książek dla najmłodszych. Ich imiona nieprzypadkowo są miękkie i zdrobniałe. Dzieciom nie tylko łatwiej je zapamiętać, ale i wypowiedzieć. Obie serie mają walory edukacyjne. Dodatkowo Pucio traktowany jest jako pomoc logopedyczna dla dzieci, którym mówienie sprawia trudność.

Warto też zwrócić uwagę na sam wygląd książeczek dla dzieci. Powinny być nieduże, by małe rączki łatwo je objęły, kolorowe i koniecznie z grubymi, sztywnymi kartkami. Tylko dzięki temu można mieć pewność, że książeczka posłuży dziecku wiele miesięcy.

Jak wybierać książki dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej?

Początki nauki w szkole to jednocześnie początki samodzielnego czytania. Niektóre dzieci opanowują tę umiejętność wcześniej, inne dopiero w trzeciej, a czasem nawet czwartej klasie, są gotowe do tego, by czytać bez pomocy rodziców.

W książkach dla dzieci w tym wieku treść i ilustracje zajmują mniej więcej tyle samo miejsca. Litery powinny być duże i wyraźne, by dziecku łatwiej było czytać. Rozmiar książki powinien przypominać rozmiar przeciętnego zeszytu. Niewiele dzieci w tym wieku jest gotowych na samodzielne czytanie naprawdę długich powieści. Książki dla 10-latki czy 10-latka mają zwykle około stu stron.

Początek edukacji to też czas, w którym książki przestają być uniwersalne płciowo. Wyraźnie widać rozróżnienie na literaturę dla chłopców i dziewczynek, chociaż nie brak książek, zwłaszcza przygodowych, które mogą podobać się wszystkim.

Jakie książki dla starszych dzieci są obecnie na topie?

Enola Holmes i Cwaniaczek to najważniejsi bohaterowie książek dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Powody są dość proste – dzieci w pewien sposób chcą się identyfikować z opisywanymi bohaterami, chociaż Enola jest nieco starsza, a i Cwaniaczek niekoniecznie jest przykładem do naśladowania. Mimo to ich przygody, odczucia, przemyślenia i zachowania są dzieciom w pewien sposób bliskie. Dużym zainteresowaniem cieszy się też Baśniobór, seria o Magicznym Drzewie oraz Klubie Kwiatu Paproci. Jest wielce prawdopodobne, że obdarowane taką książką dziecko utonie w lekturze na wiele godzin.