Wierszyki dla dzieci – jakie najlepsze?
Wierszyki dla dzieci to istotny element rozwoju naszego potomka. Kształtują one w dziecku umiejętność sylabizowania, wpływają na ogólne umiejętności językowe, a także rozwijają umiejętności mowy. Jeżeli więc zależy nam na prawidłowym wzroście naszego dziecka, warto poświęcić trochę czasu na czytanie z nim.
Dlaczego warto czytać wierszyki dla dzieci?
Dużą zaletą wierszy jest ich długość i brzmienie – są to krótkie utwory literackie, które ze względu na występowanie rymów łatwo wpadają w ucho. To szczególnie ważne przy czytaniu ich z dziećmi, które szybko się nudzą i rozpraszają. Wesoło brzmiące, przyjemne w odbiorze wierszyki dla dzieci sprawią, że dziecko prędzej się nimi zainteresuje i więcej zapamięta. Jest to zatem doskonała forma na ćwiczenie pamięci u młodej osoby. Słysząc brzmienie słów w wierszu, dzieci uczą się rozpoznawania poszczególnych głosek, a używane przez autorów proste słowa są łatwiejsze do powtórzenia i tym samym pozwalają dziecku poszerzyć swoje słownictwo. Czytanie wierszyków wraz z podopiecznych pozytywnie wpływa na rozwój jego mowy. Rozwijają one także wyobraźnię dziecka, uczy logicznego myślenia i łączenia faktów, zachęca do stawiania pytań i odnajdywania na nie odpowiedzi.
Oprócz zalet dydaktycznych, wspólne spędzenie czasu przy takiej lekturze to także idealny sposób na wyciszenie dziecka przed snem, a zarazem na wzmocnienie naszej więzi. Dzięki temu możemy stworzyć bezpieczną atmosferę dla dziecka, co pozwoli mu na pozytywne skojarzenia z czytaniem. Można zatem oczekiwać, że w przyszłości chętniej sięgnie on po następną lekturę.
Jakie wierszyki wybrać?
Wybór wierszyków dla dzieci jest ogromny, autorów tego typu literatury nie brakuje, a dzieł stworzonych przez nich jest jeszcze więcej. Mając tak szeroki zasób tekstów, czasem wybór tego odpowiedniego może sprawiać trudności. Nie da się jednak ukryć, że jednym z najpopularniejszych autorów wierszyków dla dzieci jest Jan Brzechwa. Swój pierwszy utwór opublikował już jako nastolatek. Jego kultowych tekstów takich jak „Leń”, „Na straganie” czy „Kaczka dziwaczka” ciężko jest nie znać. Oprócz przyjemnego języka i łatwości w czytaniu, Jan Brzechwa oferuje nam wiersze, które niosą ze sobą treści merytoryczne. To także utwory obfite w nazwy warzyw (tak jak w wierszyku „Na straganie”) czy zwierząt. Poszerzają one słownictwo małego dziecka, a dzięki swojej melodyczności sprawiają, że ma ono większy zapał do nauki. Pokazują niekorzystne cechy w żartobliwy sposób, co pozwala na naukę dziecka prawidłowej postawy – w końcu nikt z nas nie chciałby stać się postacią z wiersza „Leń”.
Jan Brzechwa, choć kultowy, nie jest jedynym popularnym autorem wierszy dla dzieci. Drugą wysoce rozpoznawalną osobą jest Julian Tuwim, nie odstający od poprzedniego autora. Jego teksty stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Poezja Tuwima jest napisana językiem dowcipnym i w ten sposób przedstawiana jest rzeczywistość. Ponadto większość jego utworów ma ukryty motyw lub przesłanie. Wiersz „Lokomotywa” to dzieło, które rozpoznają praktycznie wszyscy. Zawiera cały szereg wyrazów dźwiękonaśladowczych, takich jak „uff”, „puff” „uch” – jest to doskonały sposób na wstępne zapoznanie dziecka z konceptem onomatopei. Z kolei czytając utwór „Okulary” widzimy rzeczywistość ujętą w żartobliwy sposób – okularnik Hilary poszukuje swoich cennych okularów, bardzo się przy tym denerwując, jednocześnie mając je cały czas na nosie. Dzięki wyolbrzymieniu sytuacji i stworzeniu absurdalnej historii, Tuwim ukazuje podstawowe ludzkie cechy, takie jak zapominalstwo i roztargnienie w zabawny sposób. Dzieci śmiejąc się z takiego wiersza zdecydowanie łatwiej zapamiętają przedstawione w nim elementy.
Gdzie szukać wierszyków dla dzieci?
W dobie Internetu łatwym rozwiązaniem jest znalezieniem tekstów na stronach internetowych i skorzystać ze smartfona bądź laptopa w czasie czytania. Osobiście polecam sprawdzenie spisu wierszyków dla dzieci na stronie poezja.org.