Wiata Śmietnikowa - Funkcjonalna i Nowoczesna

Wiata śmietnikowa – Funkcjonalna i nowoczesna

wiata śmietnikowa

Osiedle budynków wielorodzinnych, dom jednorodzinny czy duży market spożywczy – każdy z tych obiektów pełni określoną funkcję praktyczną. Niezwykle ważne okazują się tez walory estetyczne. Dlatego należy zadbać o teren wokół obiektów, a jednym z podstawowych elementów tej troski jest solidna, funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie wiata śmietnikowa.

Dlaczego nie stawiać samych kontenerów?

Teoretycznie można, ale estetyka takiego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia. Kontenery nie tylko szybko się zapełniają, ale również teren wokół nich staje się zaśmiecony. Widok otwartych pojemników albo porozrzucanych odpadków pod nimi mocno psuje wrażenie elegancji stojących nieopodal domów. Sytuację często wykorzystują też gołębie czy gawrony, które dodatkowo jeszcze zaśmiecają teren, kiedy dobierają się do resztek jedzenia znajdującego się w niedomkniętym kontenerze.

Warto podkreślić, że w zasadzie każdy rzetelnie przygotowany projekt budowlany powinien wyznaczać konkretne miejsce na śmietnik. Jeżeli tego brakuje, to na administratorze budynków spoczywa obowiązek postawienia funkcjonalnej i estetycznej wiaty śmietnikowej z zadaszeniem. Dzięki temu można ukryć niezbyt urokliwe dla oczu pojemniki czy większe kontenery na śmieci.

Podobnie jest zresztą w przypadku dużych sklepów spożywczych, ale też domów jednorodzinnych. Z pewnością milej odpoczywać w ogrodzie przydomowym, na którym nie leżą odpadki wyciągnięte z pojemnika przez ptaki – i widok ładniejszy, i zapach przyjemniejszy.

Zalety wykorzystania wiat śmietnikowych

Warto zawsze decydować się na rozwiązania funkcjonalne i jednocześnie estetyczne, a taki charakter ma wiata śmietnikowa. Inwestycja w nią opłaca się z kilku powodów. Przede wszystkim przestrzeń wokół budynku zostaje uporządkowana – jest zadbana i wolna od zanieczyszczeń, co trudno byłoby osiągnąć za pomocą stojących bez ogrodzenia kontenerów. Czasami przecież wystarczy silniejszy podmuch wiatru, aby pojemnik przewrócić. Widok wtedy zdecydowanie nie jest atrakcyjny.

Nie wszyscy też zamykają pokrywę, więc niezbyt miłe zapachy roznoszą się swobodnie po okolicy. Szczególnie to odczuwalne przy wysokich temperaturach. Rozkładające się odpadki biodegradowalne stanowią także pokusę dla niektórych zwierząt, które robią jeszcze większy bałagan w poszukiwaniu smacznych kąsków. Odór śmieci kusi nie tylko większe ptaki, ale również gryzonie i owady. To stwarza już dodatkowe zagrożenie biologiczne. Poza tym rój much unoszący się nad otwartymi pojemnikami lub uciekające spod nóg szczury z pewnością nie stanowią pożądanej atrakcji. Schludnie prezentująca się wiata śmietnikowa pozwala zatem ograniczyć zwierzętom dostęp do odpadów, zarazem umożliwia uporządkowanie przestrzeni.

Różnorodne konstrukcje wiat śmietnikowych

Producenci wiat śmietnikowych (np. https://www.wiatasmietnikowa.pl/) mają dla swoich klientów ciekawe rozwiązania. Przede wszystkim dostępne są różne wymiary tego typu konstrukcji. To pozwala bez problemu dopasować konkretny model zarówno do wielkości pojemników czy kontenerów, jak i wyznaczonego miejsca. Gotowe wiaty śmietnikowe okazują się ponadto bardzo wygodną opcją. W ten sposób unika się samodzielnego stawiania konstrukcji od podstaw, a tym samym oszczędza czas. Można zdecydować się na modele wbetonowane z przedłużoną nogą albo ze stopami przykręcane do podłoża.

Poza tym łatwo dopasować wygląd wiaty do stylistyki otoczenia. Producenci proponują klasyczne wiaty śmietnikowe, ale też wielkogabarytowe modele ze ścianami siatkowymi, idealnie nadające się do postawienia koło sklepu czy magazynu. Z kolei właściciele domów jednorodzinnych mogą się zdecydować na niewielkie osłony, które nie zajmują dużo miejsca. To ważne, szczególnie gdy posesja jest mała i trzeba się zastanawiać, jak rozsądnie i elegancko rozplanować całą przestrzeń.

Co więcej, dostępne są nawet wiaty śmietnikowe na wymiar dla tych inwestorów, którzy potrzebują modeli niestandardowych oraz modele ułatwiające segregację odpadów z czterema otworami w różnych kolorach. Możliwości jest zatem sporo, więc każdy jest w stanie wybrać produkt dostosowany do konkretnych potrzeb.

Funkcjonalne wiaty śmietnikowe z zadaszeniem

Warto też podkreślić rolę zadaszenia, które chroni znajdujące się w wiacie pojemniki przed opadami atmosferycznymi. Uwagę zwracają naprawdę solidne konstrukcje ze stali ocynkowanej ogniowo i malowanej proszkowo na dowolny kolor z palety RAL, które zapewniają wieloletnie użytkowanie w dobrym stanie – są niezwykle wytrzymałe oraz odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Ściany wiat śmietnikowych mogą mieć natomiast różne wypełnienia. Dostępne są zatem modele z blachy falistej, ale także z poliwęglanu komorowego lub litego. Popularnością też cieszą się wiaty wykonane z wodoodpornej sklejki oraz drewna.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu warto przyjrzeć się nie tylko wymiarom. Znaczenie ma również estetyka. Wiata śmietnikowa powinna przecież dobrze pasować do charakteru przestrzeni, na której jest zlokalizowana. Istotne są ponadto kwestie użytkowe np. drewno wymaga systematycznie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych.