W poszukiwaniu idealnej paletki do ping-ponga

W poszukiwaniu idealnej paletki do ping-ponga

rakietki do ping ponga

Tenis stołowy to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Azji. To właśnie z Chin pochodzą najlepsi gracze, którzy nie mają sobie równych. Stół, siatka i piłeczka do ping-ponga to nie problem, największy dylemat stanowi wybór rakietki do tenisa stołowego. To wyzwanie zarówno dla początkującego, jak i zawodowca. Podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze rakietki do tenisa stołowego?

Za co kochamy tenis stołowy?

Wersja ping-pong to potoczna nazwa tenisa stołowego i pochodzi od chińskiego słowa „Ping Pang Qiu”. Sport ten jest odmianą tenisa ziemnego, której początek sięga XIX wieku i która wbrew pozorom wcale nie została wymyślona przez Chińczyków, ale Anglików.  

Ping-pong to sport ogólnodostępny. Możesz go uprawiać w każdym wieku. Jest znacznie prostszy i tańszy do uprawiania od np. skoków narciarskich, hokeja czy tenisa ziemnego. Zapewne miałeś z nim styczność na wychowaniu fizycznym w szkole.

Czy sprzęt do tenisa stołowego ma znaczenie?

Jeśli zamierzasz uprawiać amatorsko, jako przyjemną rozrywkę, której oddajesz się od czasu do czasu, nie potrzebujesz zaawansowanego sprzętu. Inna sytuacja ma miejsce, gdy jesteś zawodowcem. Wtedy wybór odpowiedniego stołu, siatki i piłeczki to o wiele bardziej skomplikowane zadanie. Najlepiej jednak zacząć od wyboru profesjonalnej paletki do ping ponga.

Najważniejszy etap ­– wybór rakietki do ping-ponga

Dla niejednego amatora wybór paletki do ping-ponga to prosty zakup. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten kawałek drewnianej deski i okładzin gumowych musi być dostosowany do indywidualnego stylu gracza. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko ceną, marką czy ciężarem, ale i parametrami.

Na rynku istnieją dwie wersje: rakietki fabrycznie sklejane oraz składane z osobnych elementów. Pierwsze przeznaczone są głównie do nauki techniki i służą do gry rekreacyjnej. Zawodowcy częściej wybierają rakietki składane z osobnych elementów. Dzięki temu mają możliwość wymiany części składowych i dostosowanie ich do indywidulnych potrzeb.

Podstawowe parametry: szybkość, kontrola, rotacja

Aby ułatwić Ci zadanie, producenci, posługują się trzema parametrami, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze paletki do pin-ponga.

  1. Szybkość ­– pozwala na przyspieszenie piłeczki po jej uderzeniu. Zdecydowanie sprzyja ofensywnemu (dynamicznemu) stylowi gry. Parametr ten koliduje z kolejnym parametrem –kontrolą . Dynamiczniejsza gra wymaga odpowiedniego wyczucia.
  2. Kontrola – parametr, który pozwala na wykonywanie manewrów piłeczką. Jeśli chcesz uzyskać maksymalną kontrolę, wybierz rakietkę o obniżonej szybkości.
  3. Rotacja – wpływa na sposób podkręcania piłeczki. Jeśli opanowałeś już podstawowe techniki możesz ,,pokusić się’’ o wyższy poziom rotacji.

Materiał ­dedykowany stylowi gry

Przy wyborze paletki zwróć uwagę na rodzaj okładziny oraz liczbę sklejek. Grubsze deski zaleca się graczom defensywnym, cieńsze ofensywnym. Okładziny różnią się od siebie ułożeniem warstwy zewnętrznej.

Gładkie (czopy zwrócone do wewnątrz) są dedykowane zarówno graczom defensywnym i ofensywnym. Pozwalają nadać rotację piłeczce, ale słabiej przyjmują tą od Twojego przeciwnika. Czopy długie (zwrócone na zewnątrz) są zalecane graczom defensywnym, zapewniają lepszą kontrolę nad rotacją nadaną przez przeciwnika. Z kolei okładziny z czopami krótkimi dedykowane są graczom ofensywnym.

Paletki do ping-ponga: nie za ciężkie i nie za lekkie

Jaką wagę powinna mieć piłeczka do ping-ponga? Cięższa rakietka zapewnia większą stabilizację i pozwala na większą siłę odbicia, dzięki czemu piłeczka przemieszcza się szybciej. Lżejsza pozwala na wykonywanie manewrów i daje możliwość lepszego przygotowania uderzenia. Na rynku znajdziesz rakiety w przedziale wagowym 220g – 350g.

Kolor okładziny dobrany do stopnia zaawansowania

Jeśli jesteś amatorem, postaw na wykładziny w jednakowej kolorystyce po obu stronach. Graczom zawodowym biorącym udział w zawodach dedykowane są paletki w dwóch różnych kolorach po obu jej stronach.

Na rynku dostępnych jest wiele rakietek,  a każda rożni się ceną. W przypadku paletek jakość jest adekwatna do ceny. Im wyższe parametry: szybkość, kontrola, rotacja, tym wyższa cena.

Przy wyborze paletki do ping-ponga nie zapomnij także o tym, że powinna ona leżeć pewnie i stabilnie w dłoni. Kieruj się powyższymi parametrami, a na pewno wybierzesz najlepszą dla siebie.

Zapraszamy do naszego sklepu na https://www.sport-shop.pl/rakietki-do-tenisa-stolowego-c-258.html