Jak urządzić pokój ucznia? -

Jak urządzić pokój ucznia?

meble-dla-dzieci W codzienności dziecka, które staje się uczniem, zaczynają pojawiać się nowe rutyny. Poza zabawą, czytaniem książek i oglądaniem bajek pojawiają się nauka i regularne odrabianie lekcji. Siłą rzeczy więc pokój dziecięcy musi stać się pokojem ucznia, w którym pojawi się biurko z krzesłem obrotowym, a także półki i regały na książki oraz podręczniki. Podpowiadamy, jak urządzić przestrzeń, by była dla malucha przyjemna i jednocześnie sprzyjała przyswajaniu wiedzy.

Wydzielenie stref do zabawy, nauki i odpoczynku

Uczeń zazwyczaj nie dysponuje osobnymi pomieszczeniami do snu, zabawy i nauki. Wszystkie te czynności wykonuje na kilkunastu lub kilkudziesięciu metrach kwadratowych, ograniczonych ścianami własnego pokoju. Czy zdarzyło ci się zasnąć w łóżku podczas czytania książki? To naturalna reakcja ludzkiej psychiki, która za sprawą nawykowych zachowań utożsamia pewne miejsca z określonymi zachowaniami. Jeśli więc nie wydzielisz przestrzeni funkcjonalnych w pokoju ucznia, będzie to negatywnie wpływać na jego koncentrację podczas nauki i rytm dobowy. Nauka w łóżku będzie nieefektywna, a próba relaksu przy biurku – dziwnie pobudzająca. Półki na książki tuż nad łóżkiem nie będą więc dobrym pomysłem. Podobnie jak postawienie regału z zabawkami tuż przy biurku młodzieżowym do nauki.

Czy istnieją idealne krzesło i biurko dla dzieci i młodzieży?

Wybór biurka do pokoju ucznia jest tylko z pozoru łatwy. Bo jak pogodzić zamiłowanie do gier komputerowych, pasje plastyczne i konieczność odrabiania lekcji? Zanim kupisz wybrany model, zwróć uwagę na wielkość i wysokość blatu. U dziecka siedzącego na fotelu obrotowym kąt między ramieniem a przedramieniem powinien wynosić 90 st. Ponieważ dzieci szybko rosną i zachowanie wymaganego kąta jest utrudnione – rozważ zakup biurka regulowanego. Pozwoli ci ono nie tylko zmieniać wysokość przestrzeni roboczej w zależności od wzrostu dziecka ale i modyfikować kąt nachylenia w zależności od tego, czy dziecko pisze, czy wykonuje prace plastyczne. Niestety ten model jest dosyć kosztowny. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim, budżetem dobrym rozwiązaniem będą także minimalistyczne biurka skandynawskie, które doskonale sprawdzą się zarówno w roli biurka komputerowego, jak i blatu roboczego. Drugą grupą mebli niezwykle istotnych w pokoju ucznia są fotele biurowe. Przy zakupie zwróć uwagę, czy zapewniają podparcie dla części lędźwiowej kręgosłupa oraz szyi. Ważne są też podłokietniki, na których dziecko może oprzeć ręce podczas pracy. Nie kupuj krzesła bez dziecka. Dlaczego jego obecność jest ważna? Musisz zweryfikować, czy wybrany model, umożliwia oparcie całych stóp na podłodze. Jeśli krzesło będzie zbyt wysokie – dziecko będzie przyjmować pozycję niezdrową dla wciąż rozwijającego się kręgosłupa.

Czy utrzymanie porządku w pokoju ucznia jest możliwe?

W pokoju ucznia muszą pojawić się półki i regały na książki. To na nich dziecko będzie przechowywać lektury i podręczniki. Jeśli zdecydujesz się na półki – wybierz takie które będą odpowiednio długie i szerokie, a więc zdolne pomieścić wszystkie lektury zgromadzone w biblioteczce małego czytelnika. Jeśli postawisz na regał, pamiętaj, aby zaplanować w nim przestrzeń nie tylko na książki, ale też na fotografie w ramkach czy prace plastyczne. Dobrym rozwiązaniem może być też regał z szufladami, w których maluch będzie mógł przechowywać cenne dla siebie eksponaty, jak pamiątki z wycieczek szkolnych.