Uprawnienia SEP - czym są i kto powinien je mieć -

Uprawnienia SEP – czym są i kto powinien je mieć

Uprawnienia elektryczne

Nie wiesz czym są dokładnie uprawnienia elektryczne? I kto powinien je mieć? W tym artykule zgłębimy razem z Tobą temat SEP uprawnienia.

Definicja SEP uprawnienia

To kwalifikacje elektroenergetyczne ustanowione przez ustawodawce w przypadku pracy przy urządzeniach elektrycznych. Wydawane są w formie certyfikatu przez komisję kwalifikacyjną Stowarzyszenia Elektryków Polskich po zdaniu egzaminu państwowego i ukończeniu specjalistycznego kursu.

Do czego uprawniają kwalifikacje SEP?

Uprawnienia SEP z grupy G1, G2 i G3 pozwalają na prace z zakresu eksploatacji oraz dozoru. Konkretniej posiadając takie uprawnienia można wykonywać codzienne obowiązki na stanowisku elektryka o napięciu nie większym niż 1 kV. Wystarczą, więc one do obsługi, montażu, konserwacji, przeglądów i remontów urządzeń elektroenergetycznych. Mając uprawnienia SEP można pracować jako elektryk na etacie lub prowadząc swoją własną działalność gospodarczą.

Czym różnią się uprawnienia G1, G2 i G3?

  • Kwalifikacje G1 przeznaczone są dla osób, które chcą pracować przy urządzeniach, sieciach i instalacjach elektroenergetycznych, przetwarzających, wytwarzających, zużywających i przesyłających energię elektryczną.
  • Kwalifikacje G2 dedykowane są osobą pracującym przy urządzeniach, sieciach i instalacjach energetycznych, które przetwarzają, zużywają, wytwarzają, przesyłają i zużywają ciepło.
  • Kwalifikacje G3 są dla osób zajmujących się urządzeniami, sieciami i instalacjami gazowymi, które przesyłają, zużywają, przetwarzają i zużywają paliwa gazowe.

Przeczytaj więcej na temat kursu SEP i uprawnień G1.

Uprawnienia elektryczne D i E – co to jest?

Litera „E” to uprawnienia związane z eksploatacją. Zalicza się do niej wszystkie stanowiska pracy, na których wykonuje się prace w zakresie montażu, obsługi, konserwacji, remontów i pomiarów elektrycznych. Są to najczęściej wybierane uprawnienia SEP przez pracowników, którzy będą użytkować urządzenia elektroenergetyczne w pracy. Natomiast litera „D” to uprawnienia dozoru nad pracownikami wykonującymi prace przy urządzeniach elektrycznych. Stanowiska, które muszą je posiadać to kierownik, brygadzista, pracownicy techniczni i właściciel firmy, który chce posiadać pracowników. Kwalifikacje dozoru są niezbędne dla osób, które będą dbać o bezpieczeństwo ludzi na stanowiskach pracy oraz urządzeń w zakładzie.

Kto może zdobyć uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP możliwe są do uzyskania, jeśli osoba ma ukończone 18 lat i posiada przynajmniej minimalne podstawowe wykształcenie. Trzeba zapamiętać, że uprawnienia nie są dożywotnie i po 5 latach należy je odnowić.