Sama informatyka to za mało? Studiuj projektowanie aplikacji mobilnych!

Sama informatyka to za mało? Studiuj projektowanie aplikacji mobilnych!

vistula sama informatyka to za mało - studiuj projektowanie aplikacji mobilnych

Absolwenci kierunków technicznych są najbardziej pożądaną grupą wśród pracodawców, programiści stoją jednak na czele. Coraz większy deficyt tych specjalistów na rynku pracy starają się zmniejszyć uczelnie publiczne, prywatne, kursy programowania oraz studia podyplomowe. Tworzenie różnych specjalności, atrakcyjne zajęcia i nacisk na ćwiczenia to niektóre z dobrych praktyk. Jedną z nowości na rynku są studia w zakresie projektowania aplikacji mobilnych. Dlaczego warto zainteresować się właśnie nimi?

Informatyka – studia nie wystarczą, by być programistą?

Istnieje powszechne przekonanie, że absolwent informatyki to zawsze programista, jednak nie jest to prawda. Informatyka jest dość szeroką dziedziną, która obejmuje m.in. administrację sieciową, systemy informatyczne czy właśnie języki programowania. Nie oznacza to jednak, że każdy informatyk to programista. Absolwent informatyki może być np. administratorem sieci czy testerem oprogramowania.

Osoba po szkole programowania, gdzie nacisk kładziony jest wyłącznie na kodowanie, nie może nazwać się informatykiem. Taki intensywny kurs nastawiony jest głównie na naukę języków (lub wybranego języka) programowania, a zajęcia teoretyczne są ograniczane do minimum. Studia informatyczne z kolei mają szeroki zakres tematyczny zajęć, aby dopiero na dalszych etapach nauki móc sprecyzować swoje preferencje.

Jakie przykładowe przedmioty mogą znaleźć się na studiach informatycznych, które niekoniecznie są na kursach?

  • algebra
  • matematyka dyskretna
  • sieci komputerowe
  • bazy danych
  • analiza matematyczna

Oczywiście przedmioty mogą różnić się w zależności od uczelni. Pewne jest jedno – absolwent informatyki jednak może być programistą. Czy jest zatem jakiś kompromis pomiędzy studiowaniem informatyki a intensywnym kursem programowania? Warto zwrócić uwagę na specjalności w różnych ośrodkach, ponieważ informatyka może być doskonałym wstępem do programowania, jeśli wybór uczelni będzie prawidłowy. Jedną z ciekawszych specjalności na rynku jest projektowanie aplikacji mobilnych.

Gdzie najlepiej studiować?

Jak wspomnieliśmy, można obrać dwie drogi, z których jedna zakłada, że rozpoczynamy studia na kierunku informatyka. Warszawa będzie doskonałym miejscem, by kształcić się właśnie w tym kierunku, ponieważ nie tylko ma świetną bazę ośrodków naukowych, ale dostęp do programów stażowych oraz chłonny rynek pracy. Nie tylko duże firmy, także, agencje czy możliwość pracy po stronie klienta to tylko niektóre z opcji. Sprawdź choćby informatykę i projektowanie aplikacji mobilnych na AFiB Vistula. Wymieniono tutaj szczegółowo, gdzie absolwent takiego kierunku może znaleźć pracę. Jak się okazuje, wachlarz jest spory.

Studia informatyczne w Warszawie, zwłaszcza te ze specjalnością projektowania aplikacji mobilnych, są także dobrym pomysłem, ponieważ tutaj rozwija się mnóstwo startupów. Młodzi, pełni pomysłów ludzie są przyjmowani z otwartymi ramionami jak nigdzie indziej. Mogą realizować się tu na różnych płaszczyznach bez żadnych obaw. Szansa otrzymania dobrego wykształcenia jest nie tylko w stolicy, dlatego warto wziąć pod uwagę oferty z innych większych miast. Kilka lat studiów to doskonały czas, aby zdobywać doświadczenie, a potem zmienić środowisko. Kto wie, gdzie poniosą absolwenta ścieżki zawodowe. Zawód programisty jest doceniany na całym świecie, entuzjaści podróży również nie będą mieli na co narzekać.

Dlaczego akurat aplikacje?

W samym Google Play w 2015 roku zarejestrowano 1,5 miliona aplikacji, co dało 200 miliardów pobrań. Jest to ogromna liczba, która z roku na rok rośnie, a rynek rozwija się w piorunującym tempie. Niemal każdy sklep, bank, a nawet małe firmy chcą mieć swoje aplikacje mobilne. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na takich pracowników rośnie tak jak pensje. Według Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2016 jest duża różnica, jeśli chodzi o mediany wynagrodzeń programistów aplikacji mobilnych w firmach z polskim kapitałem i kapitałem zagranicznym. Wynosi ona 5038 zł w tych pierwszych, a 9677 zł brutto. Można jednak uznać, że w obu przypadkach mamy do czynienia z atrakcyjnymi wynikami a to tylko mediana.

https://wynagrodzenia.pl/raport-placowy/raport-placowy-sedlak-amp-sedlak-dla-branzy-it-2016 [dostęp: 27.10.17]