Studia podyplomowe - najpopularniejsze kierunki -

Studia podyplomowe – najpopularniejsze kierunki

studia-podyplomowe

Na studia podyplomowe może wybrać się każdy, kto posiada dyplom ukończenia studiów wyższych. Być może zastanawiałeś się, czy takie studia mają sens, czy niosą za sobą jakieś korzyści, lub czy warto je rozważyć. Okazuje się, że dają one wiele korzyści. Jeżeli interesuje Cię bardziej temat studiów podyplomowych, koniecznie przeczytaj ten artykuł, z którego dowiesz się wielu ciekawych rzeczy oraz tego, które kierunki takowych studiów przez ostatnie lata były najpopularniejsze!

Kto może pójść na studia podyplomowe

Tak jak wspominaliśmy powyżej, na studia podyplomowe może wybrać się każdy, wystarczy, że posiada się dyplom ukończenia studiów wyższych. Bez względu na to, czy posiada się tytuł inżyniera, licencjata, czy magistra.

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zamiast dyplomu

Wiele osób jest w błędzie, myśląc, że po ukończeniu studiów podyplomowych otrzymuje się dyplom. Jest dokładnie tak jak w tytule, czyli takie studia kończą się otrzymaniem świadectwa. Warto również wiedzieć, że studia podyplomowe, zazwyczaj trwają około dwóch lat i czasami zdarza się, że na koniec trzeba napisać pracę podyplomową.

Jakie kierunki studiów podyplomowych są najczęściej wybieranymi

Jest wiele kierunków, które przez ostatnie lata są chętnie wybierane przez osoby kandydujące na studia podyplomowe. Oto 10 przykładowych kierunków, które są chętnie wybierane przez studentów (kolejność przypadkowa):

 • Zarządzanie zasobami ludzkimi,
 • Logopedia,
 • Terapia pedagogiczna,
 • Socjoterapia,
 • Edukacja dla bezpieczeństwa,
 • Zarządzanie nieruchomościami,
 • Bezpieczeństwo i higiena pracy,
 • Rachunkowość,
 • Wycena nieruchomości,
 • Przygotowanie pedagogiczne.

 

Istnieje również wiele innych ciekawych kierunków. W Polsce wiele uczelni oferuje różne kierunki, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie. Poniżej znajdziesz krótki opis kilku wyżej wymienionych kierunków.

MBA studia podyplomowe

Jest to bardzo ciekawy i przyszłościowy kierunek studiów podyplomowych, który głównie przeznaczony jest dla kadry kierowniczej wyższego szczebla, a także członków organów statutowych spółek prawa handlowego i skarbu państwa, czy dyrektorów spółek handlowych, menedżerów, lub dla tych osób, które chciałyby zajmować stanowiska kierownicze w celu jak najlepszego wykorzystania ich wiedzy oraz umiejętności w różnych dziedzinach biznesów.

Absolwenci studiów MBA zyskują dużą przewagę konkurencyjną oraz zwiększają swoją wartość jak również atrakcyjność na rynku pracy.

Studia te organizowane są przez Collegium Humanum w partnerstwie z Apsley Business School w Londynie. Warto wspomnieć, że są to najbardziej rozpoznawalne oraz prestiżowe w Polsce kwalifikacje menadżerskie, które uzyskały Klasę Profesjonalną w Ratingu Programów MBA Stowarzyszenia Menedżerskiej Forum 2020. MBA studia podyplomowe – rozważ je!

 

Studia mba — Program studiów podyplomowych

Czas trwania studiów to dwa semestry i odbywają się one w trybie niestacjonarnym (zaocznie).

Poniżej wyszczególniamy moduły studiów podyplomowych Executive MBA:

 • Marketing,
 • Zarządzanie mianem państwowym,
 • Zarządzanie strategiczne,
 • Zarządzanie zmianą,
 • Ład korporacyjny,
 • Zarządzanie projektami,
 • Zarządzanie zasobami ludzkimi i talentami,
 • Public Relations, Social Media, Brand Management,
 • Psychologia biznesu i mentoring,
 • Etyka i savoir vivre w biznesie,
 • Negocjacje i komunikowanie w biznesie,
 • Prawo gospodarcze,
 • Przywództwo i Coaching,
 • Odpowiedzialność prawna członków zarządu (CEO), dyrektorów finansowych (CFO) i członków rad nadzorczych,
 • Ekonomia menedżerska,
 • Etyka biznesu i CSR.

 

Studia kończą się otrzymaniem świadectwa. Zanim jednak je otrzymamy, należy zaliczyć test końcowy z programu studiów (często odbywa się on online).

Jeżeli jesteś osobą, dla której studia MBA mogłyby pomóc w życiu zawodowym oraz karierze, nie czekaj, tylko rozważ je już teraz! Jest to świetna opcja!

 

 

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Są to studia, w których główną grupą kierunków jest ekonomia i administracja. Studia te można zdefiniować jako działania organizacji, które są związane z utrzymaniem i rozwojem działającej efektywnie siły roboczej. Wiele osób często myli ten termin przez użyty w nim skrót. Z nazwy wynikałoby jakoby to ludzie mieli być zasobem – nic podobnego. Chodzi o to, że to nie ludzie są zasobem, lecz dysponują zasobami takimi jak: zdolności, wiedza, i inne.

Logopedia

W tych studiach główną grupą kierunków jest medycyna oraz nauka o zdrowiu. Logopedia polega na nauce o kształtowaniu właściwej mowy w czasie okresu jej rozwoju oraz jej doskonalenia w późniejszym okresie. Ponadto polega również na usuwaniu różnych wad i zaburzeń mowy (Logopedia specjalna).

Terapia pedagogiczna

Główna grupa kierunków to kierunki pedagogiczne. Celem takich studiów jest wyposażenie słuchacza w różne umiejętności prowadzenia indywidualnych jak również grupowych zajęć terapeutycznych z dziećmi, które mają trudności w uczeniu się jak również wykazują zaburzenia zachowania. Absolwent również otrzyma wiedzę z zakresu stwarzania optymalnych warunków nauki dla dzieci, które ujawniają specjalne potrzeby edukacyjne. To nie wszystko, gdyż absolwenci nabędą umiejętności rozpoznawania zaburzeń i dysfunkcji rozwojowych, przez które dzieci mogą mieć problemy w uczeniu się itp.

Na co zwrócić uwagę wybierając się na studia podyplomowe

Na pierwszym miejscu warto postawić na dokładne zaznajomienie się z ofertą dydaktyczną. Uczelnie często prowadzą studia podyplomowe w tych dziedzinach, które realizowane są również na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Prosty przykład – jeżeli uczelnia nie oferuje kierunku z zakresu medycyny, to na próżno szukać w jej ofercie studiów podyplomowych z tej dziedziny nauki.

Warto również sprawdzić koszt nauki, gdyż zazwyczaj studia tego typu należą do płatnych, bez względu na uczelnie (publiczne i niepubliczne).

Czasami jednak kierunki dofinansowywane są z funduszy europejskich, dlatego warto sprawdzić, czy wybierany przez nas kierunek ma szansę lub jest dofinansowywany.

 

Czy warto wybrać się na studia podyplomowe

Jest to bardzo dobre pytanie, na które szybko można uzyskać konkretną odpowiedź, a mianowicie, tak warto wybrać się na takie studia. Jest to propozycja dla ambitnych osób, które chcą ciągle powiększać swoje zasoby wiedzy.

Zdecydowanie dla większości osób na plus można uznać to, że nauka odbywa się w weekendy, dzięki czemu mogą połączyć studia z pracą, czy po prostu życiem rodzinnym.

Warto mieć na uwadze też to, że pomimo tego, iż studia takie są płatne, warto się nimi zainteresować, gdyż jest to dobra inwestycja w przyszłość. Przede wszystkim jest to inwestycja w siebie i swój własny rozwój. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że ich ukończenie może być krokiem milowym w karierze zawodowej.


Podsumowanie

Już wiesz jakie studia podyplomowe wybierzesz? Jak widać, kierunków jest naprawdę mnóstwo i ludzie coraz częściej wybierają ten rodzaj nauki. Jeżeli jesteś osobą na stanowisku kierowniczym, rozważ studia MBA, gdyż jest to dobry krok w przyszłość.