Studia MBA – czym są i dlaczego warto się na nie zdecydować? -

Studia MBA – czym są i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Studia MBA

Studia MBA – dla kogo?

 

MBA – czyli  Master of Business Administration – to  studia podyplomowe trwające standardowo 2 lata (może być to też 1 rok). Pierwsze tego typu programy powstały w latach 50-tych XX w. w Stanach Zjednoczonych. Obecnie oferta w tym zakresie jest skierowana do osób mających wyższe wykształcenie pragnących zdobyć kwalifikacje oraz umiejętności nieodzowne do sprawowania funkcji kierowniczych. Studia są nastawione na rozwój umiejętności praktycznych, jakie powinien posiadać każdy dobry menadżer. Mowa tu przede wszystkim o umiejętności logicznego myślenia, podejmowania uzasadnionych decyzji i  szukania rozwiązań na podstawie przeprowadzonych analiz.  

 

MBA w Polsce – gdzie studiować i jaki program wybrać?

 

Studia MBA w Polsce można podjąć na wielu uczelniach, np. w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Słuchacze mają do wyboru kilkadziesiąt różnych programów MBA. Cena studiów jest uzależniona głównie od rodzaju programu. W tym obszarze wyróżnia się m.in.:

– programy podstawowe dla menadżerów,

– programy executive dla kadry kierowniczej z największym doświadczeniem,

– programy global executive dla osób zarządzających firmami i instytucjami o globalnym zasięgu.

Studia MBA najchętniej wybierają osoby z sektora finansowego, bankowego, informatycznego i handlowego.

 

Dlaczego warto wybrać studia MBA?

 

Studia MBA opłaca się rozpocząć z wielu powodów. Program nauczania jest bardzo intensywny i stanowi doskonały przykład efektywnego połączenia teorii z praktyką. Dla osób poważnie traktujących kwestie związane z wykształceniem jest to świetne rozwiązanie pozwalające nabyć szereg umiejętności nieodzownych w biznesie. Możliwość nawiązania cennych kontaktów i umocnienie pozycji na rynku pracy to kolejne ważne przesłanki przemawiające na korzyść studiów MBA.