Sposoby na radzenie sobie ze stresem przed maturą

Sposoby na radzenie sobie ze stresem przed maturą

jak radzić sobie ze stresem przed maturą

Matura z matematyki jako jeden z ważniejszych egzaminów w życiu ma to do siebie, że wywołuje niezliczoną ilość emocji — od ekscytacji po najtrudniejsze do zniesienia emocje strachu czy lęku przed porażką. Aby odzyskać równowagę i nie katować siebie zbyt mocno zbliżającym się egzaminem, warto znaleźć dla siebie rozluźniające i uspokajające zajęcia, dzięki którym przejście przez ten nieco bardziej wymagający dla naszych umysłów czas będzie zdecydowanie łatwiejsze!

Wielu z nas nieraz słyszało, że niewielki stres potrafi zmotywować — i jest w tym odrobina prawdy. Jednak utrzymujący się przez długi czas stres powoduje w rzeczywistości więcej szkód niż pożytku zarówno dla naszych umysłów, jak i zdrowia. Po dłuższym czasie proces zapamiętywania niezbędnych informacji jest coraz wolniejszy, a w momencie samego egzaminu silny stres potrafi doprowadzić do zupełnej pustki w głowie.

Aby zachować zdrowy rozsądek i nie dać się zjeść zgubnym emocjom, musimy przede wszystkim pozytywnie się nastawić. Każdy wie z własnego doświadczenia, że skupianie myśli na czymś dla nas niekorzystnym ani nie wprawi nas w dobry nastrój, ani nie pozwoli osiągnąć sukcesu. Zarówno wielcy myśliciele, psychologowie, jak i znawcy fizyki kwantowej są zgodni co do tego, że postrzeganie spraw przez pryzmat korzyści i sukcesu zbliża nas do ich urealnienia. Brak wiary, strach, czy bezpodstawna wizja porażki nie pomoże w realizacji naszych planów.

Co więc zrobić, by oddalić od siebie negatywne myśli?

Na samym początku musisz sobie uświadomić, że Twoje czarne myśli są tylko i wyłącznie wytworem wyobraźni lub manipulacją zewnętrznego otoczenia. Zadaj sobie pytanie, co stanie się tak naprawdę, jeśli wynik matury nie będzie taki, jak oczekujesz? Czy skończy się Twój świat?

Oczywiście, że nie! Będziesz mieć czas na poprawę wyniku, a dodatkowy rok będzie doskonałym czasem na realizację marzeń, podróże czy też większe zaangażowanie w naukę. Takie założenie pozwoli zaakceptować każdą możliwość i z pełnym spokojem wykorzystać jeszcze bardziej swój potencjał!

Egzamin maturalny to nie dzień sądu ostatecznego, a jeden z egzaminów, których w życiu czeka Cię dużo więcej. Nie ulegaj więc bezpodstawnej presji oraz wygórowanym oczekiwaniom otoczenia. Wyluzuj się i rób swoje — a z pewnością osiągniesz sukces!

Skup się na celu

Pasjonat zagwozdek z dziedziny matematyki i fizyki — ekspert portalu http://legalna-bron.pl/, Paweł, porównał to w ciekawy sposób do skupienia, jakie potrzebne jest w strzelectwie.

Nie analizuj tego, co utrudnia Ci pokonanie trudności — analizuj to, co pozwoli osiągnąć Ci sukces. Jeżeli wyznaczasz cel, skup się na narzędziach, które są w Twoich rękach. Sięganie myślami zbyt daleko tylko dekoncentruje i zabiera nasz cenny czas. To konsekwencja, determinacja, działanie krok po kroku i ze spokojem prowadzi nas do sukcesu. Zaplanuj więc swoją naukę, stosuj techniki relaksacyjne, które pomogą Ci się uspokoić i skoncentrować na nauce, a co najważniejsze, rób przerwy. Chwile relaksu, wytchnienia od natłoku zadań pozwalają złapać oddech i spojrzeć na zadania z czystym umysłem – mówi ekspert ze strony Legalna Broń.

Zaufaj sobie, nie krytykuj się za niepowodzenia — spójrz pozytywnie na to, co Cię czeka, a przekonasz się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Powodzenia!