Skóra atopowa – jak ją rozpoznać i jak o nią dbać?
Sucha, swędząca i podrażniona skóra. Do tego to ciągłe uczucie pieczenia, z którym ciężko skupić się na codziennych czynnościach. To wszystko typowe objawy nadmiernej suchości skóry, która czasami potrafi być bardzo uciążliwa. Taki stan chorobowy skóry nazywa się atopią, a dokładniej rzecz ujmując atopowym zapaleniem skóry. Problem ten dotyka coraz więcej osób, a pierwsze jego objawy widoczne są już w wieku niemowlęcym. Czym jest skóra atopowa i jak o nią dbać? Zobacz!
Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry to choroba skóry. Zapalna, przewlekła i nawrotowa. Charakteryzuje się nasilonym świądem oraz wykwitami. Skóra atopowa jest nadmiernie przesuszona, z czerwonymi plamami – często pokrytymi pęcherzykami – i pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Musisz jednak wiedzieć, że skłonność do rozwinięcia atopii zapisana jest w genach. Jeśli jedno z Twoich rodziców cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry, ryzyko, że odziedziczysz tę dolegliwość, wynosi aż 30%.
Skąd się bierze skóra atopowa? Czynnik genetyczny to tylko predyspozycja do rozwoju choroby. Do jej wystąpienia potrzebne są też inne bodźce, na przykład alergeny pokarmowe, drażniące produkty chemiczne znajdujące się w proszkach i płynach do prania, nadmierne pocenie się, przegrzewanie lub wyziębianie skóry. Atopowe zapalenie skóry mogą wywołać również zanieczyszczenia środowiskowe, silny, chroniczny stres oraz zakażenia bakteryjne.
Jak prawidłowo dbać o atopową skórę?
W pielęgnacji skóry atopowej najważniejsze jest unikanie czynników, które zaostrzają dolegliwości, oraz konsekwentne leczenie w okresach zaostrzenia choroby i właściwa pielęgnacja w czasie remisji. Dlatego każdego dnia powinnaś unikać kontaktu z detergentami – te mogą znajdować się zarówno w środkach chemicznych, jak i kosmetykach – barwnikami, konserwantami i innymi substancjami drażniącymi. Jeśli nadmiernie sucha skóra pojawia się u Ciebie po zjedzeniu konkretnego pokarmu, wyeliminuj go z diety. Staraj się też wysypiać, odpoczywać i relaksować, by ograniczyć wpływ stresu na rozwój choroby.
A w momencie, kiedy dolegliwości są nie do wytrzymania, udaj się po poradę do alergologa. Wykona ona badania określające poziom IgE, by określić, z jakimi alergenami Twoja skóra się nie lubi oraz w razie konieczności dodatkowe testy skórne lub płytkowe (tzw. testy z krwi). Po dokładnym określeniu potrzeb Twojej skóry alergolog zaproponuje odpowiednie leczenie. Pamiętaj jednak, że to będzie żmudny proces, który w pierwszej kolejności skupi się na łagodzeniu istniejących objawów.
Jakie kosmetyki do atopowej skóry wybierać, a jakich unikać?
Samo leczenie skóry atopowej nie wystarczy. Jeśli chcesz poczuć ulgę od dolegliwości, zmień swoje nawyki pielęgnacyjne. Po pierwsze wybierz odpowiednie kosmetyki do skóry wrażliwej ze skłonnością do zmian atopowych. Muszą to być delikatne dermokosmetyki na bazie emolientów. Będą silnie regenerować, natłuszczać i odbudowywać płaszcz lipidowy skóry.
Do wyboru masz kosmetyki myjące na bazie naturalnych składników oczyszczających, wzbogacone substancjami regenerującymi, np. masłem shea, czy olejem kokosowym, oraz witaminami. W Twojej kosmetyczce powinny znaleźć się również kosmetyki nawilżające, by skóra po kąpieli nie była sucha, swędząca czy piekąca. Takie produkty muszą zapewnić odpowiednie nawilżenie, ale również pomóc w odbudowie mikrobiomu skóry. Dobrze, by miały lekką konsystencję i były bezzapachowe.
Staraj się wybierać kosmetyki dopasowane do potrzeb Twojej skóry. Inne żele, pianki czy kremy stosuj do ciała, a inne do skóry twarzy. Pamiętaj także, że skóra atopowa również wymaga regularnych peelingów. Pomogą złuszczyć martwy naskórek i zregenerować warstwę rogową. Unikaj jednak peelingów z drobinkami. Dla Ciebie najlepsze będą kosmetyki na bazie kwasów owocowych, tzw. peelingi enzymatyczne.