Rzemiosło czy sztuka? O projektowaniu monet i medali

Rzemiosło czy sztuka? O projektowaniu monet i medali

monety okolicznościowe

Monety okolicznościowe i medale upamiętniające ważne wydarzenia historyczne to współczesne projekty, które nawiązują reliefami na awersie i rewersie do elementów charakterystycznych dla danego okresu czasu. Przygotowanie wizerunku monety lub medalu wymaga od artysty nie tylko umiejętności, ale również wiedzy, dlatego droga od pomysłu do ostatecznego wyglądu obejmuje kilka kroków.

Krok pierwszy – koncepcja i wstępne założenia

Na początku artysta otrzymuje instrukcje wskazujące temat przewodni monety lub medalu – może to być wydarzenie, osoba lub obiekt. Dzięki temu może przygotować wstępne założenia wzorów oraz detali. Nim jednak to nastąpi, artysta musi odpowiednio się przygotować.

Krok drugi – zdobycie informacji

Jeszcze kilkanaście lat temu poszukiwanie ważnych informacji związanych z konkretnym okresem było dość trudne i wymagało korzystania ze źródeł dostępnych w bibliotekach czy muzeach. Obecnie artyści poszukują cennych dla nich wskazówek w internecie. Jest to konieczne do podkreślenia detali, które będą wskazywać i podkreślać czas, z jakim związana jest osoba, wydarzenie lub obiekt na monecie albo medalu. Artysta zwraca uwagę na takie elementy jak rodzaj ubioru oraz uzbrojenia czy charakterystyczne dla danego okresu budowle.

Krok trzeci – wizualizacja zamysłu

Przygotowanie planu koncepcyjnego to dopiero początek, ponieważ by nabrał kształtów, musi zostać przeniesiony na ręcznie wykonany model w twardej plastelinie. Taki projekt dopiero będzie w stanie odzwierciedlić zamysł artysty i skorygować niektóre elementy, jeśli jest to konieczne. To właśnie w tej chwili twórca musi wykazać umiejętności rzemieślnicze – mimo tego, że wykonywane czynności wciąż pozostają sztuką. Zarówno przygotowanie projektu, jak i jego realizacja to proces, który odbywa się dzięki utalentowanym artystom o niebywałych umiejętnościach. To z kolei zapewnia możliwość posiadania w swoim zbiorze wyjątkowej monety lub medalu z skarbnicanarodowa.pl, która wzbogaci kolekcję perfekcyjnym wykonaniem i wykończeniem.