Czy praca w domu to marzenie czy koszmar? -

Czy praca w domu to marzenie czy koszmar?

praca zdalna

Jeszcze do niedawna pracodawcy niechętnie pozwalali pracownikom na wykonywanie obowiązków służbowych z domu. Jednak obecnie praca zdalna zyskuje na popularności szczególnie w branży informatycznej, marketingu czy sprzedaży. Taki system zatrudnienia ma wiele zalet, ale niesie ze sobą też pewne zagrożenia. A jak wygląda praca w domu i co zrobić, aby przebiegała sprawnie i bezproblemowo?

Przygotuj komfortowe stanowisko pracy

W domu bardzo wiele rzeczy może Cię rozpraszać, dlatego to ważne, by przygotować stanowisko pracy, które zapewni Ci komfort i poczucie bezpieczeństwa. Biurko powinno się znaleźć w ustronnym miejscu z dala od codziennej krzątaniny. Musisz też zadbać o to, aby mieć odpowiedni dostęp do światła dziennego i światła sztucznego. W tym celu ustaw biurko przy oknie i postaw na nim lampkę z regulacją natężenia światła. Na blacie połóż akcesoria i przybory biurowe, które będą Ci potrzebne w pracy. Ważne, by każdy przedmiot miał swoje miejsce, a dokumenty muszą być odpowiednio uporządkowane. Jeśli korzystasz z drukarki, to umieść ją na półce w taki sposób, aby jej użytkowanie było dla Ciebie wygodne. 

Postaw na sprawdzony sprzęt elektroniczny

Praca zdalna zwykle odbywa się za pośrednictwem komputera, który może być dostarczony przez pracodawcę lub stanowić własność pracownika. Jeśli wykonywanie obowiązków zawodowych z domu ma być przyjemne i efektywne, to potrzebny Ci będzie dobrej jakości sprzęt z dostępem do szybkiego internetu. Nowoczesny laptopy znajdziesz w ofercie sklepu https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_asus-vivobook. Pamiętaj, by przed złożeniem zamówienia dokładnie sprawdzić parametry techniczne i porównać je z wymaganiami obsługiwanych przez Ciebie programów komputerowych. Poza laptopem warto rozważyć również zakup myszki, osobnej klawiatury lub kilku monitorów, na których możesz pracować równocześnie. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie także nabycie komputera stacjonarnego. 

Praca w domu – wady i zalety

Jeśli planujesz pracować z domu, to musisz sobie uświadomić, że takie rozwiązanie ma też pewne wady. Przede wszystkim w razie awarii pracownik jest zdany sam na siebie i często nie może liczyć na wsparcie pracodawcy. Dodatkowo nie każda firma pokrywa koszty związane z użytkowaniem własnego internetu, prądu lub innych mediów. Rodzice wychowujący małoletnie dzieci mogą mieć problem, by pogodzić pracę z opieką nad chorymi pociechami. Minusem jest również brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, przełożonymi i klientami. Jednak, jeśli wybierzesz pracę zdalną, to nie musisz poświęcać czasu i pieniędzy na codzienne dojazdy do siedziby firmy. Praca zdalna to także dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują nadzoru i umieją się samodzielnie zmotywować do wykonania wszystkich zleconych zadań. W efekcie taki pracownik może być bardziej wydajny i będzie miał też pozytywniejsze nastawienie do realizowanych przez siebie obowiązków.

Praca zdalna nie zawsze oznacza, że przez cały czas pracownik przebywa w domu. Wiele firm wymaga od swoich podwładnych, aby przynajmniej raz w miesiącu pojawili się w biurze, a od czasu do czasu organizowane są również specjalne imprezy integracyjne. Praca z domu ma liczne zalety i może być korzystna dla obu stron, jednak aby tak się stało, trzeba dysponować uporządkowanym stanowiskiem pracy i dobrej jakości sprzętem.