Praca w branży medycznej bez studiów? Oto 3 najpopularniejsze zawody -

Praca w branży medycznej bez studiów? Oto 3 najpopularniejsze zawody

Praca w branży medycznej

Bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym nie są gwarantem dostania się na studia medyczne. Szczególnie, że poprzeczka jest bardzo wysoka, a chętnych zazwyczaj o wiele więcej, niż wolnych miejsc. Lata intensywnej nauki, staże i specjalizacje to cena, jaką muszą zapłacić przyszli lekarze za pracę w wymarzonym zawodzie. Nie każdy ma możliwość, aby sobie na to pozwolić. To jednak wcale nie oznacza, że branża medyczna jest zamknięta na osoby bez studiów. Wręcz przeciwnie – do wielu profesji w branży medycznej wystarczy jedynie ukończenie szkoły policealnej oraz zdobycie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu. Oto trzy najpopularniejsze z nich.

Asystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna pełni bardzo ważną rolę w gabinecie dentystycznym i z powodzeniem można nazwać ją prawą ręką dentysty. To właśnie ona towarzyszy lekarzowi podczas zabiegów, utrzymuje kontakt z pacjentami, prowadzi dokumentację medyczną oraz spis zużytych środków, a także odpowiada za czystość i sterylność. Na tym kierunku kurs asystentki stomatologicznej trwa zaledwie rok i kończy się egzaminem, potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Osoby na tym stanowisku mogą szukać zatrudnienia nie tylko w klinikach i gabinetach stomatologicznych, ale także w firmach zajmujących się dystrybucją asortymentu dentystycznego. Ponadto mają one szansę na znalezienie pracy poza granicami kraju – we Włoszech, w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii.

Higienistka stomatologiczna

W odróżnieniu od asystentki stomatologicznej, higienistka posiada dodatkowe uprawnienia do wykonywania zabiegów leczniczych i profilaktycznych. Mowa na przykład o piaskowaniu, skalingu, polerowaniu, lakowaniu czy lakierowaniu zębów. Higienistki zajmują się ponadto utrzymywaniem gabinetu w gotowości, edukowaniem pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej oraz pomaganiem im w dobraniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Mogą one pracować nie tylko w gabinetach stomatologicznych, ale również na oddziałach chirurgii szczękowej, w prywatnych klinikach lub w szkołach i przedszkolach. Nauka na kierunku higienistka stomatologiczna w szkole policealnej w Krakowie, trwa dwa lata. W tym czasie słuchacze uczą się m.in. obsługi sprzętu do wykonywania zabiegów, anatomii narządu żucia, propedeutyki stomatologicznej, a także branżowego języka angielskiego, który ułatwi im zdobycie zatrudnienia poza granicami kraju.

Technik masażysta

Starzejące się społeczeństwo oraz wzrost przypadków zachorowań na schorzenia kręgosłupa sprawiają, że technik masażysta jest zawodem przyszłości. Osoba pracująca w tej profesji wykonuje masaże lecznicze, relaksacyjne, sportowe, profilaktyczne, kosmetyczne oraz inne dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Technik masażysta potrafi rozpoznać wady postawy oraz zna sposoby ich korygowania. Udziela także pomocy w walce z cellulitem, żylakami, przerośniętą tkanką tłuszczową i innymi niedoskonałościami skórnymi. Osoby, które pragną zostać masażystami, muszą ukończyć szkołę policealną na tym kierunku oraz zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Profesja ta daje duże możliwości rozwoju – masażystom dedykowanych jest wiele kursów oraz szkoleń. Ponadto mogą oni szukać pracy w różnych miejscach – szpitalach, gabinetach rehabilitacyjnych, ośrodkach sportowych, SPA, hotelach i salonach odnowy biologicznej.