Porównanie różnych rodzajów szczoteczek elektrycznych
Szczoteczki elektryczne. Ktoś mógłby pomyśleć, że nie różnią się między sobą wcale – ot, takie tam ustrojstwo dla leniwych, które popierduje sobie w ręku podczas mycia, nie oferując nic, poza automatycznym szczotkowaniem. Nic bardziej mylnego. Szczoteczki elektryczne są bowiem szybkie. I to bardzo. Szybkość definiuje, jak wiele płytki nazębnej szczoteczka może usunąć podczas wskazanych dwóch minut mycia, a im jest ona wolniejsza, tym gorzej.
Szczoteczką manualną możemy wykonać do 200 ruchów na minutę, co nie każdemu przychodzi z łatwością. Tymczasem szczoteczki nowoczesne wykonują kilka/kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, dzięki czemu z łatwością radzą sobie one z powstającą płytką nazębną.
Nie należy też zapominać o tym, że każdy z nas ma inne potrzeby. Jedni noszą aparaty, inni mają paradontozę, zaś jeszcze inni zmagają się z nadwrażliwością. Szczoteczki elektryczne są w większości wielofunkcyjne pod tym względem, oferując nam szeroką gamę programów pracy i końcówek wymiennych, dzięki którym dostosowanie urządzenia do naszych preferencji przychodzi nam z łatwością. Szczoteczki elektryczne wyposażono też w funkcje pokroju czasomierzy, które dopilnują tego, abyśmy szczotkowali zęby równomiernie przez dwie minuty, co stopniowo wyrabia w nas dobre nawyki związane z myciem zębów.
Współczesne szczoteczki są też lepszym wyborem dla osób niepełnosprawnych i po przebytych urazach, których zdolności motoryczne są zaburzone. Szczoteczka manualna może i jest najmniej zaawansowana technologicznie, lecz nie należy ona wcale do najprostszych w użyciu, wręcz przeciwnie – to najbardziej problematyczna ze wszystkich szczoteczek, ponieważ wymaga ona od nas zachowania szybkiego tempa, przy jednoczesnym wykonywaniu odpowiednich ruchów wymiatających. Zdrowy człowiek ma z tym problemy, a co dopiero kalecy!
Wiemy już więc, jak niewiele warta jest obecnie szczoteczka manualna. Pozostaje więc wybór odpowiedniej szczoteczki elektrycznej. Która z nich powinna znaleźć się w naszej łazience? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Szczoteczka elektryczna (rotacyjna/rotacyjno-pulsacyjna)
Szczoteczki rotacyjne, zwane kolektywnie elektrycznymi dzięki potędze przyzwyczajenia, to standardowe szczoteczki elektryczne. Charakteryzują się one małymi, okrągłymi główkami, przywodzącymi na myśl wyposażenie z gabinetu stomatologicznego. Niewielki rozmiar takiej główki pozwala na prostsze manewrowanie wewnątrz jamy ustnej, dzięki czemu szczoteczka ta bez trudu jest w stanie oczyścić nawet te zęby, które znajdują się na tyłach łuku zębowego. Okrągły kształt umożliwia im obrotowy ruch włosia.
Urządzenia te wykonują do 8800 ruchów na minutę, co czyni je ogromnym krokiem jakościowym wprzód, w porównaniu ze szczoteczką manualną. Nawet najtańsze urządzenia tego typu zostawiają tradycyjne szczoteczki w tyle, gwarantując naszym zębom znacznie wydajniejszą ochronę przed próchnicą oraz kamieniem nazębnym.
Wiodącym producentem tego typu szczoteczek jest Braun Oral-B. Marki tej nie trzeba zapewne przedstawiać wielu osobom, ponieważ słyszał o niej praktycznie każdy. Renomę widać tu jednak pod każdym względem, ponieważ nawet tańsze urządzenia tego producenta charakteryzują się wysoką jakością wykonania i skutecznością w walce z osadem.
To jednak nie wszystko. Najdroższe szczoteczki Oral-B usprawniają bowiem technologię rotacyjną, dodając do niej silniczek pulsacyjny. Pracując z prędkością 50 000 wibracji na minutę, dociska on szczoteczkę do szkliwa w bezpieczny sposób, dzięki czemu usuwanie płytki nazębnej przychodzi nam jeszcze łatwiej. Szczoteczki te, należące do serii Genius, charakteryzują się też wysokiej jakości aplikacją dedykowaną, dzięki której możemy podglądać nawet wnętrze naszej jamy ustnej podczas mycia! Ich pełną ofertę znajdziemy w sklepie denthelp.pl Co więcej, każda szczoteczka elektryczne nadaje się dla każdego odbiorcy, bez względu na jego problemy z uzębieniem.
Szczoteczka soniczna i jej działanie
Jest to nieco nowszy rodzaj szczoteczki elektrycznej, charakteryzujący się niecodziennym sposobem oczyszczania jamy ustnej. W przeciwieństwie do szczoteczki rotacyjnej, model soniczny posiada długą, większą główkę, niemal tak samą, jak ta ze szczoteczki manualnej. Uruchomiona, szczoteczka soniczna wprawia swoje włókna w wibracje, do czego wykorzystywany jest silniczek, zdolny do wykonywania od 31 do 62 000 ruchów na minutę w trybie standardowym, zależnie od zaawansowania samej szczoteczki.
Wibracje te sprawiają, że włókna zaczynają wysyłać fale dźwiękowe, które przeistaczają pastę, ślinę i wodę w specjalny płyn, wypełniony aktywnymi mikrobąbelkami. W ich skład wchodzą składniki aktywne wykorzystywanej pasty, zaś taka czysta postać sprawia, że zyskują one na swojej skuteczności. Płyn ten sięga do 4 mm od końcówek włosia, obmywając zęby i dziąsła, a także przestrzenie międzyzębowe, na wzór nici dentystycznej.
Rozwiązanie to sprawia, że szczoteczka soniczna jest lepszym wyborem dla osób, które nie lubią lub nie radzą sobie z nitkowaniem. A ponieważ takie mycie zębów jest kompletnie nieinwazyjne, nie musimy wymieniać końcówek podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Szczoteczka soniczna masuje przy tym dziąsła, dzięki czemu stają się one zdrowsze. Jedynym przeciwwskazaniem są tu obnażone szyjki zębowe. Zęby pozbawione oparcia stają się chwiejne, zaś fale dźwiękowe tylko im zaszkodzą. W takich wypadkach lepiej jest jednak sięgnąć po model rotacyjny.
Wiodącym producentem szczoteczek sonicznych jest Philips Sonicare, w ofercie którego znajdziemy szeroką gamę szczoteczek dla dorosłych i dzieci. Ich urządzenia są jednak droższe od konkurencji, dlatego też nie sposób jest tu nie wspomnieć o tańszych, lecz równie skutecznych alternatywach – SEYSSO dla dzieci, Smilesonic EX dla dorosłych. Na rynku istnieje też amerykańska firma Megasonex, specjalizująca się w produkcji szczoteczek ultradźwiękowych, których prędkość sięga kilkudziesięciu milionów ruchów na minutę. Oprócz skuteczniejszego mycia zębów, są też one zdrowsze dla naszych dziąseł, ze względu na odpowiednią częstotliwość masujących fal.