Co oprócz aparatu - poradnik początkującego fotografa

Co oprócz aparatu – poradnik początkującego fotografa

poradnik początkującego fotografa

Nie da się ukryć, że pasja fotograficzna wymaga niejakiego wkładu finansowego. Inwestycja zwróci się oczywiście z nawiązką, jeśli zamierzasz pracować w tych charakterze zawodowo. Czego potrzebujesz, aby móc zacząć robić coraz lepsze zdjęcia i nie zagubić się w fotograficznym świecie?

Aparat to nie wszystko

Właśnie przyszedł do Ciebie świeżutki zakup – Twoja pierwsza, wymarzona lustrzanka cyfrowa. Chcesz zrobić zdjęcie, ale właśnie orientujesz się, że czegoś brakuje. Czy pomyślałeś o karcie do aparatu? Każdy cyfrowy sprzęt fotograficzny wymaga nośnika do zapisywania Twoich zdjęć. Nie łudź się, że każdy aparat powinien mieć kartę w zestawie – często zdarza się, że tak nie jest. Dlatego sam o tym pomyśl. Kart jest bardzo wiele, ale zdecydowanie warto stawiać na markowe i dedykowane konkretnym modelom aparatów. Dlaczego? Akcesorium to nie jest niezniszczalne i źle wykonane może łatwo ulec uszkodzeniu – wtedy stracisz wszystkie zapisane zdjęcia, jeśli wcześniej nie przesłałeś je na komputer.

co oprócz aparatu fotograficznego

Karta pamięci jest, a bateria?

Bateria do aparatu powinna znajdować się w zestawie, czasami jednak przyda Ci się druga lub tak zwany grip, który spełnia funkcję „trzymaka” do aparatu z dodatkową baterią. Również zasilacz powinieneś otrzymać wraz z kupionym modelem. Uważaj jednak wtedy, gdy zdobywasz aparat z aukcji internetowej czy innej, drugiej ręki. Może wtedy okazać się, że niska cena wynika z braku potrzebnych akcesoriów. Inną kwestię stanowi fakt, że bateria i zasilacz w używanym sprzęcie mogą być też zużyte i kiepsko się sprawdzać. Możliwe więc, że będziesz musiał je wymienić.

Chroń swój aparat

Bardzo ważną kwestią, o której zazwyczaj się nie myśli, jest to, jak przechowywany i przenoszony będzie Twój sprzęt. Potrzebujesz bowiem odpowiedniego etui na swój aparat – jest on narażony nie tylko na niesprzyjające warunki pogodowe, jak deszcz czy słońce, ale także na uszkodzenia mechaniczne, wynikające z upuszczenia go czy wstrząsów, na które narażony jest podczas podróży. Również wygodne przenoszenie aparatu fotograficznego, to ważna kwestia, szczególnie dla osób, które często robią zdjęcia w plenerze. Potrzebujesz zatem porządnej torby lub plecaka na aparat, a jeśli jest to mały model – etui. Sam zdecyduj, w jakim stopniu akcesorium to powinno być funkcjonalne – dobra torba lub plecak pozwolą Ci też przenosić i przewozić nie tylko resztę sprzętu fotograficznego, ale i inne rzeczy, które chcesz mieć przy sobie.

chroń swój aparat fotograficzny

Akcesoria do aparatu fotograficznego

Do lustrzanki lub bezlusterkowca z pewnością w pewnym momencie będziesz mieć także inny obiektyw niż kitowy. W miarę zgłębiania sztuki fotograficznej być może wyposażysz się także w: statyw, zewnętrzną lampę błyskową, filtry i przejściówki albo np. blendę.

Sprawdź, jakie są podstawowe potrzebne akcesoria do aparatu.