Jak poprawić koncentrację? - aktywność fizyczna, odżywianie, sen, picie wody, trening mózgu, dobra organizacja czasu.

Jak poprawić koncentrację uwagi?

Sprzęt do ćwiczeń

Kluczem do efektywnej nauki jest koncentracja uwagi. Na koncentrację wpływa kilka czynników, to m.in. wiek, tryb życia, sposób odżywiania, umiejętność dobrej organizacji pracy.

Aktywność fizyczna

Skutecznym sposobem na poprawę koncentracji jest regularna aktywność fizyczna. Poprawia ukrwienie mózgu, dotlenia organizm, pomaga odzyskać energię. Gdy mamy dużo nauki, szkoda nam czasu na ćwiczenia fizyczne czy wyjście na spacer. 

Ale wystarczy tylko 20 minut treningu, by poprawić pracę mózgu i koncentrację. Gdy jesteśmy już zmęczeni nauką i ciężko jest nam się skupić, koniecznie trzeba zrobić przerwę, ale nie na kawę czy na surfowanie po Internecie, tylko na aktywność fizyczną. 

Bardzo przyda się sprzęt do ćwiczeń z oferty sklepu marbo-sport.pl. Na własnym sprzęcie można ćwiczyć w każdej wolnej chwili.  

Spożywanie pełnowartościowych posiłków

Jednym ze sposobów na poprawę koncentracji jest spożywanie pożywnych, wartościowych posiłków bogatych w węglowodany złożone, białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Dzięki zdrowym, urozmaiconym posiłkom unikniemy zarówno zmęczenia i problemów z koncentracją, jak i niedoborów żywieniowych. Posiłki należy spożywać w regularnych odstępach czasu, w ten sposób unikniemy gwałtownego obniżenia poziomu glukozy we krwi. Nie wolno pomijać śniadania.. 

Regularne picie wody

Problemy z koncentracją często spowodowane są niedoborem wody w organizmie. Niedobór wody powoduje senność, osłabienie, bóle głowy, utrudnia więc normalne funkcjonowanie organizmu, wpływa negatywnie na funkcjonowanie mózgu, pogarsza efektywność pracy. 

Niewielkie odwodnienie często spowodowane jest nadmiernym spożywaniem kawy. Aby go uniknąć nie powinno się pić więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie. Warto jak najczęściej sięgać po wodę mineralną, zieloną herbatę, soki warzywno – owocowe. Wodę należy pić regularnie w niewielkich ilościach. 

Sen

Dla prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędna jest odpowiednia ilość snu. Niedosypianie zdecydowanie obniża koncentrację, sprawia, że jesteśmy zmęczeni i nie jesteśmy w stanie się skupić. 

Trening mózgu

Aby utrzymać mózg w dobrej formie, trzeba go ćwiczyć. Warto dużo czytać, rozwiązywać krzyżówki, quizy, sudoku, grać w gry umysłowe takie, jak memory, scrabble, skojarzenia. Dobrze jest także zapamiętywać cytaty z książek, słowa wierszy i piosenek. 

Dobra organizacja czasu

Bardzo ważna jest też dobra organizacja czasu, porządek na biurku, cisza, spokój. Podczas nauki trzeba wyłączyć telewizor oraz wyciszyć telefon.