Masz pomysł na własną grę? Zrealizuj go!
Uwielbiasz grać w planszówki i karcianki, ale żadna z dostępnych na rynku gier nie spełnia Twoich oczekiwań? Marzy Ci się stworzenie własnej gry? Zapoznaj się z instrukcją produkcji gier i zaprojektowania jej według własnego pomysłu!
Po pierwsze: opracuj koncepcję gry!
Ustal tematykę i zasady przebiegu rozgrywki. Zastanów się, jak mają wyglądać Twoje gry karciane. Czy gra wymaga planszy, kart, żetonów, pionków albo kostki? Na tym etapie zbuduj własny projekt gry. Nie musisz precyzować ściśle jej wyglądu, bo może się okazać, że niektóre elementy gry muszą zostać zmodyfikowane lub usunięte. Pamiętaj, że figurki do gry prezentują się bardzo atrakcyjnie, ale są znacznie droższe niż w produkcji gier z żetonami. Projektując własną grę, pamiętaj, że jej sukcesem będzie oryginalność!
Po drugie: testuj!
Jeżeli masz pewność, że projekt gry nadaje się już do rozgrywki, wydrukuj jeden egzemplarz.
To będzie Twój prototyp własnej gry. Nie musi wyglądać ładnie ani nawet być opatrzona ilustracjami – w przypadku karcianki wystarczy sam tekst lub symbolika zastępcza na planszy i żetonach. Dobierz grupę osób na pierwsze partie rozgrywki, aby sprawdzić, czy zasady są zrozumiałe i czy rozgrywka idzie zgodnie z Twoimi założeniami. Wykonuj notatki i uwzględniaj uwagi graczy. Nanoś poprawki na prototyp i powtarzaj testy, aż dojdziesz do momentu, kiedy będzie można zlecić produkcję gry.
Po trzecie: szlifuj do perfekcji!
Aby zdobyć więcej informacji zwrotnych na temat gry według swojego pomysłu, testuj ją możliwie często. Zaproponuj bliskim i przyjaciołom partyjkę swojej karcianki lub planszówki i proś o opinię. Możesz także zbierać opinie o grze w Internecie – w mediach społecznościowych, na forach lub blogach. Będą to opinie osób, które nie znają Twoich powodów do zaprojektowania własnej gry
i dlatego ich opinie będą szczere. Osoby z zewnątrz nie muszą wiedzieć, że chcesz zacząć produkować grę, więc dostarczą Ci wielu informacji.
Po czwarte: zajmij się produkcją własnej gry!
Kiedy przeprowadzisz testy i udoskonalisz wersję gry, możesz przystąpić już do dopracowania gry pod względem wizualnym. Produkcja gier może zostać zlecona wydawcy. Współpraca z grafikiem i ustalenia marketingowe zlecone profesjonalnej firmie odciążą Cię, ale też wpłyną na Twoje dochody ze sprzedaży gry. Zdecyduj, czy karcianka lub planszówka zostanie wydana własnym sumptem (self-publishing) albo w ramach finansowania społecznościowego (crowdfunding).
Po tych etapach nie zostaje nic innego, jak oczekiwać, kiedy pierwsza gra zejdzie z produkcji!