Plecak Deuter Race Exp Air przydatny na wakacyjne wojaże rowerowe - MatFiz24.pl

Plecak Deuter Race Exp Air przydatny na wakacyjne wojaże rowerowe

plecak deuter race exp air

Dziś postanowiliśmy wziąć pod testową lupę flagowy model plecaka Deuter’a Race Exp Air. Na początek metodą oglądową oceniamy jakość. Materiał nie tylko sprawia wrażenie solidnego, ale jak się później okazuje taki jest w rzeczywistości. Plecak w gruncie rzeczy jest jednokomorowy przedzielony materiałem ze ściągaczem na drobiazgi. W środku komory widoczny jest pomarańczowy pasek na rzep do którego możemy coś dowiesić aby nie szukać po dnie zapełnionego plecaka.

Marka Deuter oznacza swoje produkty pojemnością. W tym przypadku do czynienia mamy z plecakiem 12 litrowym z możliwością powiększenia go o dodatkowe 3 litry. Super sprawa i naprawdę działa w szczególności gdy wybieramy się na wyprawę. Plecak zapełniony, a chcemy coś jeszcze dołożyć. W takich chwilach owe 3 litry mogą okazać się zbawienne. Każdy z aktywnie jeżdżących zapewne pamięta moment, kiedy pojemność się skończyła, a resztę trzeba wieźć trzymając w rękach, a wiadomo czym może grozić jazda z jedną ręką…

Charakterystyka plecaka Deuter Race Exp Air

Przyjrzyjmy się temu, co widzimy na zewnątrz. Panuje tu prawdziwa wirtuozeria podana wprost od niemieckich projektantów. Cały stelaż plecaka oparty jest na drucianym krzyżu odpychającym plecak od pleców zapewniając lepszy przepływ powietrza od tradycyjnych rozwiązań. Co więcej rozwiązanie stworzone przez producenta Deuter ma jeszcze większą przewagę nad konkurencją, ponieważ dół plecaka opierający się w okolicach bioder nie jest jednolitym „pasem” a dwoma niezależnymi poduszkami co zwiększa przepływ powietrza, odprowadzanie potu jak i komfort noszenia w szczególności podczas jazdy na podjazdach na stojąco.

Za stabilność odpowiadają pasy biodrowe oraz solidne gumowe pasy obszyte miękkim materiałem i wstawkami w newralgicznych punktach. Dla fanów jazdy z bukłakiem plecak również oferuje wyśmienite rozwiązania. Na górze plecaka znajdziemy odpinaną za pomocą rzepa zakładkę, którą poprowadzimy wężyk. W środku natomiast taśma do podczepienia bukłaka powoduje, że nie będzie „uciekał” po plecaku ciągnąc wężyk do środka.

Solidne i bezpieczne plecaki

Za bezpieczeństwo kolarza odpowiadają liczne odblaskowe elementy. Te znajdziemy zarówno w przedniej jak i w tylnej części. W dolnej części plecaka znajdziemy ukrytą kieszeń, która skrywa pokrowiec przeciwdeszczowy. Ten jakże mogłoby być inaczej jest w najbardziej widocznym kolorze oznaczonym dodatkowo odblaskowym logiem producenta.

Nieco powyżej kieszenie z pokrowcem znajdziemy kolejny schowek. Ten natomiast skrywa elastyczną siatkę na kask, którą mocują solidne plastikowe haczyki z regulacją długości pasków. Na bokach plecaka Deuter Race Exp Air standardowo znajdziemy otwarte siatkowe kieszenie na butelkę, bidon lub batony energetyczne. Teraz zapewne nasuwa się pytanie jak to się nosi?

Porównując wiele konstrukcji mniej lub bardziej „budżetowych” czuć sztywność. Zarówno załadowany jak i pusty plecak leży stabilnie i nie buja na boki podciągając koszulkę z odcinka lędźwiowego. Zastosowany materiał Hexlite 100® oraz Ripstop 210® powodują, że nie doświadczysz przykrego zjawiska rozrywania się materiału przy zamku.

Poza tym jak zapewnia producent wytrzymałość materiału idzie w parze z wagą bo w tym przypadku 15 litrowy plecak na stelażu waży jedynie 870g. W mojej ocenie plecak spełni wymagania początkujących jak i zaawansowanych amatorów rowerowej jazdy. Absolutna przewiewność pozwoli zapomnieć o mokrych plecach ale i o kilogramach niesionych na plecach. Ocena końcowa produktu: zasłużona 6.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem rowerowym – Rove.pl
ul. Niemodlińska 37, 45-710 Opole, tel. 77 400 01 46, sklep@rove.pl