Planujesz swoją pierwszą pracę za granicą? Sprawdź, jak się przygotować -

Planujesz swoją pierwszą pracę za granicą? Sprawdź, jak się przygotować

planujesz swoją pierwszą pracę za granicą

Zastanawiałeś się nad zmianą pracy i sądzisz, że najlepsze warunki dostaniesz za granicą? A może chcesz dorobić i zauważyłeś, że najszybciej i najwięcej środków Twoi znajomi uzyskują właśnie dzięki wyjazdowi za granicę? Przekonaj się, o czym nie możesz zapomnieć. Chroń swoje interesy, by na wyjeździe do pracy za granicę rzeczywiście skorzystać. Zobacz, co musisz wziąć pod uwagę.

Praca za granicą w swojej profesji i na wysokim stanowisku

Jeżeli masz zawód, w którym praca w Polsce nie pozwala Ci rozwinąć skrzydeł i wykazać 100% możliwości, wyjazd za granicę rzeczywiście może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, a na pewno sprawdzianem. Nie jedź jednak w ciemno. Jeśli masz tu stabilną posadę, zacznij od spokojnego szukania ofert za granicą. Koniecznie przygotuj:

– CV w języku obcym, najlepiej w ojczystym kraju, do którego planujesz wyjazd. Sprawdź wymogi formalne, jakie musi spełniać wzorcowe CV w tym państwie. Może się okazać, że przetłumaczenie polskiego dokumentu na zagraniczny język to zbyt mało,

– list motywacyjny, który przekona potencjalnego pracodawcę, że powinien wybrać właśnie Ciebie. Nie korzystaj z potocznych zwrotów, jakie słyszysz w filmikach na Youtube. Skorzystaj ze słownictwa branżowego, by zyskać w oczach rekrutera,

– referencje z firm z tej samej lub pokrewnej branży. Pamiętaj, że powinny zostać przygotowane w języku zagranicznym. By nie utrudniać byłym pracodawcom zadania, sporządź szkic z pytaniami, na które muszą odpowiedzieć.

praca za granicą

Niezbędne dokumenty i ubezpieczenie do pracy za granicą

Podstawowe dokumenty, jakie będą Ci potrzebne za granicą, to dowód oraz – warunkowo – paszport. Jeśli chcesz pracować na terenie Unii Europejskiej, koniecznie wyrób sobie kartę EKUZ, która upoważni Cię do korzystania z zagranicznego NFZ-u. Weź też prawo jazdy. Jeśli jedziesz samochodem, przekonaj się, czy Twoje ubezpieczenia – OC oraz dodatkowe – są honorowane w nowym kraju.

Poza ubezpieczeniem komunikacyjnym zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie do pracy za granicą. Zobacz, czym się cechuje i jak je wybrać: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wyjazd-do-pracy/.

Praca za granicą z wymaganiami lub bez

Bez względu na to, czy jedziesz do pracy za granicą, by wykonywać swój zawód, czy zarabiać na czynności sezonowej lub niewymagającej kompetencji, nie zapomnij o kilku rzeczach. Przede wszystkim wybierz właściwy kraj. Na pewno ważne będą dla Ciebie zarobki, ale zwróć uwagę także na kulturę narodu. Skoro masz spędzisz wśród obcych ludzi długi czas, musisz ich rozumiem, tolerować i – co najważniejsze – szanować.

pracujemy za granicą

Nie każda praca za granicą wymaga znajomości obcego języka, lecz pomyśl o tym jak o darmowej lekcji. Otwartość na poznanie nowego języka może zaowocować świetnymi efektami, którymi zapulsujesz o pracodawcy, jak już wrócisz do Polski.

Konieczne jest także zapoznanie się z prawem obowiązującym w danym państwie. Mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi, i to prawda. Zobacz, jakie zasady Cię obowiązują. Tłumaczenie, że „w Polsce jest inaczej”, nie przyniesie oczekiwanego rezultaty. To ważne, byś poznał kulturę i zasady panujące w kraju, do którego się wybierasz, zanim jeszcze opuścisz Polskę.