Rewolucja w technologii oświetlenia LED pod kątem fizyki - MatFiz24.pl

Rewolucja w technologii oświetlenia LED pod kątem fizyki

jakie oświetlenie biurka ucznia

Wynalezienie diody LED spowodowało ogromną rewolucję w branży oświetlenia. Przyniosło to ze sobą bardzo dużo korzyści. Największą korzyścią stała oszczędność energii elektrycznej, praktycznie dla całego świata. Producenci oświetlenia bezustannie pracują nad nowościami, a także poprawiają już zaprojektowane oświetlenie. Lampy wykorzystujące technologię ledową stają się coraz bardziej wydajne. Wytrzymałość pracy diód bardzo szybko wzrasta. Ceny natomiast, stają się całkowicie przystępne dla każdego potencjalnego użytkownika, który wykorzystuje oświetlenie LED. Odkrycie nowej diody stało się bardzo ważnym odkryciem do tego stopnia, iż wynalazcy zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Na czym polega nowa technologia oświetlenia?

Najważniejszą różnicą dzielącą technologie ledową w porównaniu do konwencjonalnej to bardzo duża oszczędność energii elektrycznej. LEDy potrzebują do pracy znacznie mniej mocy niż stare lampy żarowe. Powodem tego są mocno zauważalne oszczędności również w naszych portfelach. Sposób w jaki wykonuje się lampy ledowe pozwala na wydobycie ogromnych zasobów mocy, przy znaczenie mniejszym poborze energii elektrycznej. Wynalezienie diody LED było ogromnym skokiem technologicznym w dziejach Świata.

Przykład: żarówka (lampa) ledowa o mocy 10W stała się odpowiednikiem starej lampy żarowej o mocy 75W. Jest to ogromna różnica, prawie 8-krotna. Strumień światła pozostaje oczywiście taki sam. Wydajność i wytrzymałość nieporównywalnie większa w porównaniu do lampy żarowej. Barwy w oświetleniu ledowym są różne, klient ma możliwość wyboru między ciepłą, zimną i neutralną. Dzięki temu technologię ledową można wykorzystać w różnych dziedzinach życia, także w przemyśle do produkcji stanowisk montażowych, np: https://raconstruction.pl/stoly-montazowe/

Kto otrzymał Nobla z fizyki za wynalezienie diody LED?

Wynalezienie nowej diody było tak ogromnym osiągnieciem, że wynalazcy zostali odpowiednio nagrodzeni. Otrzymali Nagrodę Nobla. Wpadła ona w ręce Isamu Akasaki’ego, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamury.

Dioda, którą wynaleźli, emitowała niebieskie światło i umożliwiło to produkowanie bardzo jasnych, a zarazem energooszczędnych źródeł światła o barwie białej.

Charakterystyka diody ledowej

Dioda ledowa przyniosła ze sobą jedynie korzyści, które są namacalne już po użytkowaniu w pierwszym miesiącu. Twórcy diody led wymyślili najbardziej energooszczędne źródło światła, jakie jest teraz dostępne. Ważną zaletą jest możliwość wyboru barwy światła. Klienci mogą tworzyć z opraw ledowych różnorakie konfiguracje i rozwiązania. Jeżeli ktoś kupuje źródło światła led, powinien wiedzieć, że kupuje produkt bardzo ekologiczny, pozbawiony jakichkolwiek metali ciężkich niebezpiecznych dla naszego środowiska.

Lampy ledowe swoją 100% pracę rozpoczynają natychmiast. Nie ma w tym wypadku konieczności czekania, aż się „rozgrzeją”. Jest tak jedynie w przypadku oświetlenia żarowego. O tym jak są energooszczędne, nie musimy już chyba wspominać. Pobierają 80% mniej energii w porównaniu z oświetleniem konwencjonalnym.

Pozytywne skutki odkrycia diody ledowej?

Skutki, jakie przyniosło wynalezienie diody ledowej są jedynie skutkami pozytywnymi. Możemy wymienić naprawdę dużo. Szeroka paleta kolorów do wyboru, ekologiczne rozwiązania, bardzo wysoka wydajność oświetlenia ledowego, nieziemiernie wysoka wytrzymałość (kilkunastokrotnie większa w porównaniu z oświetleniem konwencjonalnym), lecz ten najważniejszy skutek to niepodważalna oszczędność energii elektrycznej. Lampy ledowe pobierają aż 80% mniej mocy niż oświetlenie konwencjonalne. Nową technologię wykorzystują także uczniowie do oświetlenia biurka do nauki – https://matfiz24.pl/oswietlenie-biurka-ucznia-do-nauki-na-6