Oddać, odwiedzić skup książek Toruń czy sprzedać – 3 sposoby na zwolnienie półek
Coraz więcej osób inspiruje się popularnością minimalizmu i ogranicza ilość posiadanych przedmiotów. Trend ten dotyczy także książek. Zaczynamy rozumieć, że liczba zapełniających półki tomów wcale nie przekłada się na oczytanie właściciela mieszkania, a czytanie czegokolwiek wcale człowieka nie wzbogaca. Chcąc bardziej świadomie kreować biblioteczkę, należy w pierwszej kolejności usunąć z niej wydania zbędne. Jak zrobić to najlepiej?
1. Sprzedaż na własną rękę
2. Skup książek
3. Oddam za darmo
Pierwszym krokiem jest, oczywiście, podjęcie decyzji, które książki zostają, a które zyskują drugie życie.
Sprzedaż na własną rękę
W pierwszej kolejności można podjąć się sprzedaży książek na własną rękę. Do tego celu wykorzystać można portale aukcyjne oraz media społecznościowe. Zanim jednak poszczególne pozycje zamienią się w oferty sprzedaży, należy dokonać wyceny: innej dla serwisu pobierającego prowizję od sprzedaży, innej w przypadku kanałów społecznościowych oferujących możliwość darmowego ogłoszenia. Istotną kwestią jest wykonanie wyraźnych zdjęć, prezentujących faktyczny stan danej książki. Dobrą praktyką jest zamieszczanie informacji, że dany tytuł sprzedawany jest na zasadach wymiany domowej biblioteczki, co odróżnia ofertę od propozycji tworzonych przez księgarnie i antykwariaty.
Skup książek
Sprzedaż książek na własną rękę jest jednak dość mozolnym procesem, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi więcej tytułów. Wykonywanie zdjęć, opisywanie każdej oferty osobno i podpinanie jej do konkretnej kategorii zajmuje czas. Jeśli zatem sprzedajemy większą liczbę książek, ale nie tylko wtedy, można wykorzystać propozycje skupu książek. Takie rozwiązanie pozwala zyskać na czasie i niesie ze sobą sporą wygodę. Jeśli bowiem zamieszkujemy poza Grodem Kopernika, niekoniecznie musimy omijać szerokim łukiem skup książek Toruń obejmujący swoim zasięgiem stacjonarnym. Mamy bowiem możliwość skorzystania z wysyłki kurierskiej, likwidującej konieczność samodzielnego transportu. To ważne, gdyż przewożenie książek bywa problematyczne: gotowe pudła zajmują sporo miejsca i są ciężkie.
„Oddam za darmo”
Ostatnią możliwością jest opcja „oddam za darmo”, tutaj jednak trzeba liczyć się z brakiem zwrotu jakiekolwiek części pieniędzy. Książki w ten sposób przyjmują niektóre biblioteki, fundacje organizujące charytatywne bazarki oraz organizacje dostarczające książki do szpitali, w których chorzy przebywają długotrwale, np. z powodu chemioterapii czy konieczności trwałego podłączenia do sprzętu ratującego zdrowie.