Nowoczesne technologie recyklingu i utylizacji odpadów - MatFiz24.pl

Nowoczesne technologie recyklingu i utylizacji odpadów

recykling

Wśród technologii recyklingu można wyróżnić trzy podstawowe grupy: materiałowy, surowcowy i energetyczny. W zależności od rodzaju poddawanego mu odpadu grupy te dzieli się na wiele innych, posiadających odrębną specyfikę. Z uwagi na to, że powtórne wykorzystywanie surowców odgrywa kluczową dla ochrony środowiska rolę, nieustannie poszukuje się nowych, bardziej efektywnych metod ich utylizacji. Trend ten zmierza do idealnej, przede wszystkim z ekologicznego punktu widzenia, gospodarki w obiegu zamkniętym.

Oryginalne zastosowanie recyklingu

Recykling jest procesem polegającym na odzyskaniu z odpadów substancji lub materiałów, które w wyniku specjalistycznej obróbki stają się pełnowartościowymi surowcami. W ten sposób ze zużytych wyrobów papierowych uzyskuje się makulaturę, którą można wykorzystać np. do produkcji gazet, opakowań, a także mebli.

Szkło jest jednym z tworzyw, które może być wielokrotnie wykorzystywane niemal bez strat. Ze zużytych soczewek i reflektorów powstają tafle gładkiego, przejrzystego szkła, które montuje się jako fasady nowoczesnych budynków. Na Manhattanie w Nowym Jorku przy Piątej Alei można podziwiać wykonaną całkowicie ze szklanej stłuczki szklaną nawierzchnię odcinka drogi.

Butelki PET po przetworzeniu ich na regranulat mogą być ponownie składnikiem opakowań, bluz polarowych czy części samochodowych. Coraz częściej stosuje się również odzysk polimerów z wieloskładnikowych produktów. Z recyklingu korzystają również projektanci mody, którzy tworzą kreacje z opon czy obuwie z plastiku.

Zaskakującym odkryciem dokonanym przez ekspedycję badawczą studentów z uniwersytetu Yale były grzyby pestalotiopsis microspora. Znalezione w amazońskiej puszczy organizmy mają zdolność do beztlenowego recyklingu poliuretanu. Poliuretan jest powszechnie stosowany m. in. do produkcji opon, klejów, wodoodpornej odzieży czy obić mebli. Odkrycie to może stać się przełomem w utylizacji plastikowych odpadów, które obecnie stanowią jeden z poważniejszych czynników zagrażających środowisku naturalnemu. W 2016 roku zidentyfikowano również bakterię, która wykazuje zdolność utylizacji PET. W naturalnych warunkach rozkład tworzyw sztucznych może trwać od 100 do około 1000 lat, dlatego znalezienie metody, która przyspieszy ten proces jest kluczowe.

Recykling w codziennym życiu

Praktyka recyklingu wdrażana jest niemal w każdy aspekt życia człowieka. Ciekawym rozwiązaniem są np. automaty, które w zamian za umieszczenie w nich zużytej plastikowej butelki wydają karmę dla bezdomnych zwierząt. Coraz chętniej buduje się również domy z materiałów odzyskanych z rozbiórki budynków, tworzone są również meble stylizowane czy przedmioty codziennego użytku z rzeczy, które nie spełniają już swojej pierwotnej funkcji. Z roku na rok rośnie również popularność tzw. systemu zero waste, czyli prowadzenia gospodarstwa domowego w taki sposób, by generowało minimalną ilość odpadów.