Na co zwrócić uwagę przy wyborze myjki parowej?
W dzisiejszych czasach utrzymanie porządku w mieszkaniu stanowi nie lada wyzwanie. Wiele osób poza swoją stałą pracą szuka dodatkowego dochodu, a trzeba przecież jeszcze zająć się rodziną i domowymi obowiązkami. Jak więc utrzymać czystość w mieszkaniu, gdy doba ma tylko 24 godziny?
Myjka parowa – nowoczesne rozwiązanie
Z pomocą przychodzi nam myjka parowa. Jest to nowoczesne urządzenie, które pomaga wyczyścić nawet trudno dostępne miejsca. Myjki parowe często wykorzystywane są również do usuwania plam, które niezwykle ciężko usunąć przy użyciu zwykłych środków. Ponadto myjki mają bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od końcówek w zestawie możemy wyczyścić niemal każdy element naszego mieszkania.
Jak działa myjka parowa? Do specjalnego pojemnika, który jest częścią urządzenia, wlewamy wodę. Następnie możemy uruchomić urządzenie. Urządzenie podgrzewa wodę do temperatury wrzenia, co powoduje wytworzenie pary wodnej. Ciśnienie w urządzeniu umożliwia wydostawanie się pary na zewnątrz. Jak widać, działanie myjki parowej jest bardzo proste, a dodatkowo używamy samej wody. Nie potrzeba detergentów, które szkodą środowisku i narażają alergików na nawrót choroby.
Rodzaje myjek parowych
Nie powinien dziwić nikogo fakt, iż na rynku dostępnych jest kilka rodzajów myjek parowych. Warto je poznać, aby dowiedzieć się, który rodzaj najbardziej odpowiada naszym potrzebom.
Myjka parowa ręczna – jest najpopularniejszym z rodzajów myjek parowych. Popularność zdobyła przede wszystkim ze względu na nieskomplikowaną obsługę. Ręczna myjka parowa najczęściej wykorzystywana jest do czyszczenia niewielkich powierzchni i miejsc trudno dostępnych. Dlaczego? Ponieważ ten rodzaj myjki jest najmniejszy gabarytowo.
Parownica – w odróżnieniu od myjki parowej ręcznej, parownica jest większa gabarytowo – przypomina odkurzacz. Jednocześnie to największy sprzęt tego typu, który wytwarza największe ciśnienie pary wodnej. Parownica bez problemu usunie pozostałości po klejach, farbach i innych podobnych produktach. Parownica poradzi sobie między innymi z czyszczeniem:
- luster i okien,
- kabin prysznicowych (ścian),
- płytek,
- zewnętrznej strony lodówki.
Mop parowy – świetnie sprawdza się do czyszczenia dużych powierzchni. Pozwala usunąć brud z płytek w łazience, kuchni czy salonie. Mop parowy jest lżejszy od parownic i większy od myjek parowych ręcznych. Głównym zastosowaniem tego urządzenia jest czyszczenie podłóg. Wyglądem przypominają odkurzacze pionowe, przez co czasami nazywa się je odkurzaczami parowymi. Mop parowy o mocy 1500 W i więcej bez problemu poradzi sobie z każdym rodzajem podłogi.
Wybór myjki parowej – na co zwrócić szczególną uwagę?
Wybierając myjkę parową, trzeba zastanowić się:
- na jak wielkich powierzchniach chcemy stosować myjkę,
- czy chcemy czyścić również okna,
- czy poszukujemy lekkiego sprzętu, czy jego waga nie ma znaczenia.
Koniecznie uwagę trzeba zwrócić na końcówki dołączone do urządzenia. Myjka parowa, którą wyczyścimy okna, posiada w zestawie płaskie końcówki. Jednak ilość końcówek i ścierek jest bardzo duża. Wybór powinien być uzależniony tylko i wyłącznie od naszych potrzeb. Następnie powinniśmy zainteresować się mocą danego urządzenia. Wyższa moc oznacza wydajniejszy sprzęt.
Jeśli chcemy często korzystać z myjki, czyszcząc duże powierzchnie, najlepiej szukać urządzeń z jak największą mocą. Duża moc powinna iść w parze z wyższą pojemnością zbiornika. Spore powierzchnie będą potrzebowały większej ilości wody. Długość kabla to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Tutaj analogicznie jak w powyższych przykładach. Musimy dokładnie przemyśleć jakiej wielkości powierzchnie chcemy czyścić. Im dłuższy kabel, tym mobilniejsze będzie urządzenie.
Warto pamiętać, że niektóre urządzenia są wyposażone w specjalne funkcje. Możemy np. wyprasować ubrania lub przeprowadzić dezynfekcję powierzchni.
Jak korzystać z myjki parowej?
Bez względu na rodzaj myjki, który zdecydujemy się kupić, musimy zapoznać się z instrukcją. W instrukcji znajdziemy podstawowe zasady korzystania z urządzenia i zasady bezpieczeństwa. Ponadto jak zostało już wspomniane – przed użyciem napełniamy urządzenie wodą. Niezwłocznie po zakończeniu czyszczenia usuwamy resztki wody ze zbiornika, o ile jest taka potrzeba. Należy pamiętać, aby parą wodną nie czyścić drewnianych podłóg, a także mebli wykonanych z weluru.
Zamów parownice Tecnovap.
Podsumowując, myjki parowe stają się powoli nieodłącznym elementem każdego mieszkania. Rosnąca popularność opiera się na prostocie i czystości, jaką zapewniają. Ze względu na wiele rodzajów myjek parowych dostępnych na rynku, przed wyborem trzeba się dobrze zastanowić. Potem pozostaje już tylko napełnić zbiornik i wziąć się do pracy.