Mikrofony gamingowe dla graczy - wybór -

Mikrofony gamingowe dla graczy – wybór

Mikrofony gamingowe

Powodów, dla których chcemy zmienić nasz dotychczasowych mikrofon gamingowy, może być wiele. Głównym powodem jest chęć uzyskania wyższej jakości audio, zazwyczaj w celu lepszej komunikacji, a co za tym idzie – lepszej zabawy z naszymi znajomymi podczas grania online. Zazwyczaj, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na spróbowanie swoich sił w streamowaniu lub w tworzeniu filmów z gier na np. YouTube, do czego taki mikrofon również jest potrzebny.

Niezależnie od tego, jaki jest cel, który przyświeca nam przy dokonaniu tej inwestycji, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. W jakim przedziale cenowym należy szukać nowego sprzętu? Jaki typ mikrofonu będzie dla nas odpowiedni w kontekście grania w gry? Czy w końcu, które złącze mikrofonu będzie najbardziej optymalne, cenowo jak i jakościowo?  

Czy cena mikrofonu równa się jakość?

Tak, zazwyczaj tak. Należy jednak mieć na uwadze do czego jest nam mikrofon potrzebny. Czy mamy zamiar jedynie grać z kumplami, a może chcemy streamować lub nagrywać gry na YouTube? Możliwości jest wiele, podobnie jak wiele jest sprzętów, które możemy kupić. Relatywnie dobry mikrofon do komputera kosztuje zazwyczaj od 150 do 250 zł. W tej cenie spokojnie kupimy sprzęt, który bez problemu pozwoli grać w małym gronie znajomych czy też stawiać pierwsze kroki w przygodzie z tworzeniem treści w Internecie.

Jeśli jednak nasze social media zaczną się rozrastać, warto zastanowić się nad inwestycją w droższy mikrofon, gdyż, wbrew pozorom, audio jest dużo ważniejsze od wideo i powinno stać na najwyższym możliwym poziomie. Należy jednak pamiętać, że sam mikrofon to za mało i jeśli myślimy o karierze w Internecie na poważnie warto również wygłuszyć nasze studio, by uzyskać najlepszy możliwy efekt.

Jaki rodzaj mikrofonu będzie najlepszy?

Cena, co oczywiste, to nie jedyny faktor na podstawie którego powinniśmy dokonać naszego wyboru. Jeśli więc użytkowanie naszego mikrofonu będzie skupiać się wokół grania i streamowania, mikrofon pojemnościowy ze wzmacniaczem będzie najlepszym wyborem. Oprócz dość niskiej ceny (bo taki mikrofon można znaleźć już za ok. 200 zł), ten typ sprzętu ma dwa ważne plusy. Po pierwsze, jest lekki oraz łatwy w montażu np. na statywie. Do tego nie potrzebuje żadnego dodatkowego oprogramowania, dzięki czemu można będzie korzystać z niego już niemal po podłączeniu do komputera. Jest jednak jedno “ale”, czyli “złącze”. 

Dlaczego warto wybrać mikrofon USB?

Na rynku jest klika mniej lub bardziej popularnych rodzajów złącz mikrofonów. Jednym z nich jest XLR, który używany jest w profesjonalnych mikrofonach studyjnych. Ponadto do korzystania z takiego rozwiązania potrzeby jest dodatkowy interfejs. Jest to inwestycja droga i niekoniecznie potrzebna, jeśli mówimy o korzystaniu z mikrofonu w domowym zaciszu. 

Bardziej popularne i powszechnie znane rozwiązanie to tzw. złącze “jack”. Mikrofon z takim złączem podłączymy niemal do każdego komputera. Pojawia się jednak problem związany z jakością. Jeśli nie posiadamy dobrej karty dźwiękowej, która tanim zakupem nie jest, taki mikrofon będzie brzmiał trochę jak mikrofon dla dzieci – który jest świetną zabawką, ale zdecydowanie nie sprawdzi się podczas grania. 

Z podanych względów najlepszym wyborem jest mikrofon USB. To najbardziej budżetowe, a zarazem najrozsądniejsze rozwiązanie. Taki sprzęt podłączymy do każdego komputera na rynku, nie utracimy jakże istotnej jakości, a jednocześnie zyskamy relatywnie tanie i dobre jakościowo urządzenie, dzięki któremu każdy nas właściwie zrozumie.