Matura z niemieckiego? Zdasz to!

Matura z niemieckiego? Zdasz to!

matura z języka niemieckiego

Jesteś tegorocznym maturzystą i zdecydowałeś, że będziesz zdawał pisemny i ustny język niemiecki ? Jeżeli zrobiłeś to świadomie i zdajesz sobie sprawę co cię czeka, masz już połowę sukcesu za sobą. Należysz do tych osób, które wybrały rozszerzenie bo stwierdziły, że będzie łatwo ? Przed Tobą sporo pracy, ale nie martw się dasz radę i osiągniesz satysfakcjonujący Cię wynik. Jednak, aby tak się stało powinieneś zacząć powtórki oraz naukę już teraz ! Przeczytanie tego artykułu odpowie Ci na pytanie jak dobrze przygotować się do matury z języka niemieckiego i osiągnąć cel do jakiego dążysz.

Od czego zacząć przygotowania?

Nauka języka niemieckiego w szkołach przebiega w różnorodny sposób. Każdy nauczyciel ma inny sposób na przeprowadzenie swoich zajęć. Jeżeli trafiłeś na osobę, która potrafi zainteresować tematem oraz dobrze przekazać wiedzę to jesteś szczęściarzem. Gdy Twoja sytuacja jest inna od podanej wyżej, musisz poradzić sobie sam (oczywiście są też strony online, które uczą niemieckiego). Zadajesz sobie pytanie jak rozpocząć naukę? Przede wszystkim powtórką zasad gramatycznych oraz przydatnych zwrotów. Pamiętaj także, że matura polega na rozumieniu i wykorzystywaniu słownictwa. Tylko nauka jak największej ilości słówek zapewni Ci sukces na egzaminie pisemnym jak i ustnym. Przygotowując się do egzaminu powinieneś robić jak największą ilość testów oraz zadań. Materiały możesz znaleźć zarówno w internecie jak i w księgarniach. Poświęcaj swój czas na naukę języka niemieckiego, a bez wątpienia osiągniesz sukces i będziesz z siebie zadowolony.

Matura ustna nie taka straszna jak ją opisują!

Wyobrażasz sobie maturę ustną z języka niemieckiego i jesteś przerażony ? Nie stresuj się tą sytuacją. Komisja egzaminacyjna to też ludzie! Zdają sobie sprawę, że możesz być poddenerwowany. Jeśli chcesz na samym początku zrobić dobre wrażenie warto opanować swoje emocje i pokazać swoją wiedzę. Dlatego najlepiej, przed samą maturą powtórzyć najważniejsze informacje przez internet. Nauka języka niemieckiego online do matury ustnej powinna być wzbogacona o dodatkowe materiały, takie jak repetytoria z zestawami do egzaminu. Dobrym ćwiczeniem jakie możesz wykonywać jest rozmowa po niemiecku z innymi ludźmi. Im więcej będziesz miał styczności z nauką języka niemieckiego tym więcej zapamiętasz. Wskazane jest także  nauka specjalnych zwrotów, które będziesz mógł wykorzystać w czasie rozmowy z egzaminatorem.

Nie zapominaj, że kiedy wchodzisz do sali egzaminacyjnej powinieneś się przywitać oraz przedstawić w języku niemieckim. Zostanie to pozytywnie odebrane przez osoby z komisji. W czasie trwania matury ustnej mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy czegoś nie zrozumiesz. Poproś wtedy osobę, która Cię egzaminuje o powtórzenie pytania. Zawsze lepiej jest spytać drugi raz, niż tracić wszystkie punkty za brak odpowiedzi. Jeśli wylosujesz zestaw, który kompletnie Ci nie odpowiada, nie poddawaj się tylko walcz do samego końca !

Wyższy poziom czyli rozszerzenie.

Należysz do ludzi zdających rozszerzenie z niemieckiego ? Możesz czuć się wyjątkowy ! Coraz mniej młodych osób podejmuje to wyzwanie. Zdecydowałeś się zdać niemiecki na wyższym poziomie, więc zapewne całkiem nieźle sobie z niego radzisz. Nie myśl jednak, że będzie łatwo. Twoja nauka języka niemieckiego powinna być na naprawdę zaawansowanym etapie. Matura rozszerzona całkowicie różni się od podstawy. Jest dwa razy trudniejsze słownictwo oraz zwroty. Również gramatyka oraz słuchanki nie należą do  prostych rzeczy. Co zrobić, aby bardziej osłuchać się z językiem ? Dobrym sposobem na naukę jest oglądanie filmów i słuchanie muzyki w języku niemieckim. Nawet jeśli nic z tego nie rozumiesz, słuchanki pozwolą Ci się osłuchać z językiem. Jeśli będziesz dużo słuchał nastąpi moment w którym stwierdzisz, że rozumiesz coraz więcej. Innym rozwiązaniem do skutecznej nauki języka niemieckiego mogą być strony internetowe na których można pisać z obcokrajowcami. Mając styczność z rodowitym Niemcem masz szansę nauczyć się wielu nowych słówek oraz zwrotów o których nie usłyszysz w szkole. Nie marnuj czasu spędzając bezczynnie czas w sieci, tylko pisz z obcokrajowcami, a sukces na maturze masz gwarantowany.