Malarstwo i rysunek - Hobby i terapia - MatFiz24.pl

Malarstwo i rysunek – hobby i terapia

nauka rysowania i malowania

Jeżeli masz już dosyć nauki albo monotonnego wykonywania codziennych obowiązków, to zacznij poświęcać czas na coś, co darzysz wielkim zamiłowaniem, np. na grę w piłkę, grę na gitarze albo na pisanie wierszy. W życiu każdy ma swoje pasje i od Ciebie zależy, czy będziesz je pielęgnował, czy zaniedbywał. Jeżei lubisz rysować i malować, to bardzo dobrze trafiłeś. Dzisiaj napiszę Ci, dlaczego warto pogłębiać pasje malarstwa i rysunku, jaką korzyść może Ci dać malowanie i rysowanie i jak znależć inspirację do tworzenia.

Odkryj w sobie pasję

Malarstwo i rysunek to nie są nudne i przymusowe lekcje plastyki, tylko wyrażanie swoich emocji i myśli. Dla niektórych malarstwo i rysunek to forma relaksu i wyciszenia. Jeśli fascynują Cię rysunki albo obrazy malowane przez innych autorów, to spróbuj sam coś stworzyć. Być może jeszcze nie odkryłeś swojego talentu. 🙂

W rysunku i malarstwie nie chodzi o to, aby odtwarzać coś, co kiedyś już zostało wykonane. Możesz rysować lub malować to, o czy myślisz i co czujesz. Na przykład ekspresjoniści wyrażali na płótnie swoje niezadowolenie z ówczesnej sytuacji społecznej. Nie musisz się buntować, aby coś stworzyć. 🙂 Powinieneś wiedzieć, co w życiu chcesz osiągnąć i jaki jest Twój styl.

malarstwo i rysunek

Malarstwo i rysunek to kierunek nie tylko dla kreatywnych arstystów, ale także dla osób skrupulatnych, systematycznych i cierpliwych. Nie musisz być wyjątkowo uzdolniony, aby rozpocząć przygodę z rysunkiem i malarstwem. Pamiętaj, że tylko praktyka czyni mistrza, a nikt nie urodził się Leonardem da Vinci

Malarstwo i rysunek dla początkujących

Nie musisz ukończyć Akademię Sztuk Pięknych, aby ładnie i naturalistycznie malować. Wszystko wymaga pracy i odpowiednich narzędzi. Jeżeli jesteś osobą początkującą, a efekty w rysunku lub malarstwie Cię nie zadowalają, to nie poddawaj się i ćwicz dalej. Traktuj rysowanie i malowanie jako naukę, a nie jako występ na czerwonym hollywodzkim dywanie, gdzie musisz dobrze wypaść w każdym calu. Vincent van Gogh kiedyś powiedział bardzo mądre słowa: Jeśli usłyszysz w sobie ten głos mówiący „Nie umiesz malować”, maluj mimo wszystko, a głos ten ucichnie.

Dla osób początkujących polecam najpierw zaplanować sobie czas na malowanie lub rysowanie i zainwestować w dobre narzędzia. Dobre narzędzia nie zawsze są drogie. Musisz wpleść zajęcia w swój grafik dnia lub tygodnia i w miarę możliwości nie zmieniać go.

Systematycznosć, zaangażowanie i dobra organizacja pracy może uczynić Cię najlepszym.

Nauka rysunku i malarstwa krok po kroku

Najlepiej czerpać wiedzę od najlepszych, ale tak jak wspomniałam wcześniej – jeśli nie masz możliwości lub po prostu nie chcesz pójść na studia artystyczne, możesz uczyć się sam. Oto kilka sposobów na to, jak nauczyć się rysować lub malować:

  • literatura – jest wiele książek i poradników o technikach szkicowania lub malowania, nauce stosowania światłocienia i realistycznego tworzenia portretów; w zależności od budżetu, jakim dysponujesz, możesz kupić książki używane na Alllegro albo nowe w Empiku; zwróć uwagę na spis treści abyś nie trafił na podręcznik od plastyki albo bibliografię słynnnych malarzy 🙂
  • internetowe tutoriale – jest to darmowy sposób na naukę malowania i rysowania; wystarczy, że wejdziesz na Youtube albo w Google i wpiszesz słowo np. jak narysować oko albo jak narysować dłoń, a będziesz miał szereg artykułów lub filmików o nauce rysowania i malowania
  • metoda prób i błędów – jest to pracochłonny sposób nauki, ale bardzo skuteczny; wystarczy, że pobierzesz kilka zdjęć o bardzo dobrej jakości, zaobserwujesz szczegóły i przeniesiesz swoją obserwację na kartkę papieru lub płótna.

Moim zdaniem łatwy i przyjemny sposób na naukę rysowania lub malowania, to internetowe tutoriale. Poradniki rysowania i malowania krok po kroku pozwalają na darmową naukę w zrozumiałym języku. Literatura czasami może być ciężka do zrozumienia, a rysowanie metodą prób i błędów jednak zajmuje sporo czasu. Istnieje jednak ryzyko, że możesz trafić na tutorial, który będzie zawierał błędy lub złe nawyki w rysunku. Musisz więc sam być czujny i ocenić, czy ten poradnik jest dla Ciebie pomocny i jaki uzyskasz efekt.

Jeśli chcesz obejrzeć krótkie tutoriale albo przeczytać darmowe artykuły jak krok po kroku malować i rysować, to zapraszam Cię na mojego bloga: Katarzyna Duda.

Kurs z malarstwa i rysunku

Warto zastanowić się również nad skorzystaniem z kursu malarstwa i rysunku. Kurs jest przeznaczony właściwie dla każdej osoby: początkującej lub zaawansowanej. Nigdy nauki z wiele, a zawsze możesz wynieść z kursu coś, czego wcześniej nigdy nie dostrzegłeś. Jeśli masz możliwość zapisania się na kilka lekcji z malarstwa i rysunku, to jak najbardziej Cię zachęcam. W zależności od regionu i poziomu nauczania danej szkoły ceny koszty kursu są różne, np. w Lublinie koszt kursu za 1,5 h wynosi od 30 zł.

Na kursie z malarstwa i rysunku powinieneś określić swoje potrzeby, tzn. powiedz osobie prowadzącej na czym najbardziej Ci zależy (np. na nauce portretu, malowania pejzażu lub na nauce łączenia kolorów). Kursy nie są zobowiązujące, więc w każdej chwili możesz z nich zrezygnować.

Jak zacząć malować i rysować?

Największą popularnością cieszą się portrety wykonane ołówkami lub kredkami. Zdaję sobie sprawę, że dla początkujących jest to wielkie wyznanie, dlatego proponuję zacząć od nauki proporcji. Proporcja i symetria jest bardzo ważna, bo dzięki niej uzyskujemy realistyczny efekt w rysunku i malarstwie. Następnie warto skupić się nad cieniowaniem. Dzięki umiejętności zaznaczania światłocienia nadajemy rysunkowi lub obrazowi efekt głębi i przestrzeni.

Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie maluj czegoś, co Ci sprawia wielką trudność. Wiem, że łatwe rysunki są dla Ciebie mało ambitne i nudne, ale małymi krokami możesz dojść do perfekcji.

Na moim blogu znajduje się sketchbook, w którym wrzucam codzienne, łatwe i szybkie rysunki.

Rysunki i obrazy – inspiracje

Rysować i malować możesz właściwie wszystko, tylko odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie dobrze to zrobić? Nie wiem jaki jest Twój poziom umiejętności, ale pamiętaj, że małymi krokami zawsze dojdziesz do celu. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz. 🙂 Jeśli jesteś osobą początkującą, to najlepiej jest wybrać temat prosty, mniej wymagający i w którym znajduje się mniej szczegółów. Podam Ci kilka przykładowych źródeł, skąd można czerpać inspiracje:

  • z codziennego życia, np. z Twojej szkoły, uczelni lub pracy
  • z książek, gazet lub Twoich ulubionych filmów
  • z wakacji, np. rysunek gór albo pejzaż na płótnie
  • z internetowych tutoriali lub prac innych autorów
Jak zacząć malować i rysować

Jeżeli już zdecydujesz się namalować swój pierwszy obraz, to koniecznie zainwestuj w solidną oprawę. Dosyć tanie oprawy do obrazów możesz kupić stacjonarnie w Warszawie.

Malarstwo i rysunek a terapia

Malowanie na płótnie i rysowanie na kartkach papieru bardzo dobrze wpływa na nasz nastrój. Dzięki temu możemy się odstresować, zapomnieć o problemach i przy okazji rozwijać swoją kreatywność. Malartwo i rysunek pozytywnie wpływa na naszą pamięć i koncentrację. Warto posiadać kolekcję rysunków i obrazów, bo dzięki nim po upływie kilku lat możesz ocenić, czy robisz postępy w tym kierunku, czy stoisz w miejscu. Obrazy na płotnie możesz obramować i powiesić na ścianie w swoim pokoju. Pejzże bardzo pozytywnie oddziaływują na atmosferę. 🙂

Mam nadzieję, że teraz już bedziesz wiedzieć, jakie kroki podjąć aby rozwinąć swoje zamiłowanie do malarstwa i rysunku. Jeśli lubisz rysować i malować albo korzystałeś już z kursu malarstwa i rysunku, to daj znać w komentarzu. 🙂