Lekcja geografii - co będzie nam potrzebne? Poradnik MatFiz24.pl

Lekcja geografii – co będzie nam potrzebne?

mapy ścienne

Podstawowa wiedza geograficzna jest potrzebna każdemu dziecku do właściwej orientacji w otaczającym go świecie. Nauka o poszczególnych krajach, wyspach czy rzekach pozwoli mu zaznajomić się z innymi kulturami, a także pokaże jak bardzo ciekawy i zróżnicowany jest nasz świat. Powinniśmy pokazać dzieciom jaką fascynującą nauką jest geografia i zachęcić je do pogłębiania swej wiedzy w tym zakresie.

Jak zainteresować?

Aby zaciekawić dzieci geograficznymi tematami, należy przedstawić im je w jak najciekawszy sposób. Pomoże nam w tym oczywiście odpowiedni sprzęt, który umożliwi im samodzielne odkrywanie nowych miejsc. Nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty dlatego w uczeniu się geografii nieocenione okażą się mapy, globus, puzzle czy gry planszowe.

Bez mapy ani rusz!

Podstawowym przedmiotem umożliwiającym poznawanie zupełnie nowych terenów są mapy. Z dokładnością i rzetelnością oddają wszystkie istotne punkty w danym obszarze, a także dostarczają wszystkich niezbędnych wiadomości dotyczących wybranego przez nas miejsca. Z pomocą map ściennych zdobędziemy informacje o ukształtowaniu terenu, występujących zabytkach czy drogach.

Wyjątkowo łatwa dostępność i różnorodność map sprawia, że ich zdobycie nie wiąże się z wielkimi wydatkami i trudnością w zakupie. Rodzaj mapy możemy z powodzeniem dostosować do przedmiotu i wykładanych na nim tematów.

Dodatkowe przedmioty

Nie każde dziecko posiada w domu swój własny globus dlatego możliwość skorzystania z niego w szkole może stanowić dla niego dodatkową atrakcję. Podstawowych wiadomości dostarczą dzieciom oczywiście nieco nudniejsze, ale wciąż aktualne podręczniki i ćwiczenia, w których odnajdą one uzupełnienie zdobytej wiedzy.

Lekcja geografii może stanowić dla dzieci niezwykle ekscytującą i ciekawą przygodę. Zamiast opowiadać o poszczególnych miejscach, pozwólmy im samodzielnie błądzić palcem po macie. Tylko w taki sposób dzieci zainteresują się geografią i zechcą jeszcze bardziej ją odkrywać.