Książki, które spodobają się Twojemu dziecku
Zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania to czasem nie lada wyzwanie. Poniżej, kilka propozycji, które mogą porwać niewprawionych czytelników.
Dla najmłodszych
Warto już od pierwszych dni życia dziecka oswajać je z książkami i rozwijać w nim czytelniczą pasję. Jak to zrobić? Dla maluszków na rynku znajdziemy całą gamę książek – przede wszystkim tych, które pobudzają manualne i wizualne zdolności dziecka.
Niemowlęta mają bardzo słabo rozwinięty wzrok. Niewiele widzą i nie ma większego sensu dawanie im zabawek ślicznych, ale nie cechujących się jedną istotną cechą – kontrastowością. Dlatego dla najmłodszych stworzono czarno-białe książeczki z obrazkami. To one pomagają maluszkom zobaczyć pierwsze kształty i wzory.
Kiedy już nasze dziecko jest na tyle duże, żeby na przykład posadzić je w wannie, warto rozważyć książeczki, które można moczyć w wodzie. Z jednej strony, możemy dziecku pokazywać literki, kolorowe obrazki, z drugiej – taka książka to też zabawka.
Nieodzownym elementem powinno być też czytanie maluszkowi. Serie takie jak ta o Puciu czy Kici Koci zdobyły serca najmłodszych. Wspólny rytuał czytania na dobranoc buduje w dziecku pozytywne skojarzenia z literaturą i pobudza ciekawość książek.
Dla starszych dzieci
Starszym dzieciom, które już powoli czytają, warto kupić książki, które wciągną je od pierwszej strony. W ubiegłym roku na rynku pojawiła się najnowsza pozycja od J.K. Rowling – „Ikabog”. Ta wyjątkowa baśń jest magiczna, ale też powodująca odrobinę ciarek na plecach i będzie świetną pozycją dla wszystkich dzieci, którym magiczne stwory i dalekie wyprawy nie są obce. Na uwagę zasługuje także seria „Mali WIELCY”, będąca pięknie ilustrowaną galerią postaci ze świata sztuki, nauki, mody. Wśród bohaterów serii znajdziemy Audrey Hepburn, Martina Luthera Kinga czy Marię Skłodowską-Curie. Seria to dobry pretekst do tego, aby z dzieckiem porozmawiać o lekturze, wzbogacić kontekst.
Na rynku wiele jest nowych pozycji, ale warto też nie zapominać o dziecięcej klasyce. Astrid Lindgren od kilku pokoleń wprowadza młodych czytelników w świat literatury pięknej. „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanka” to pozycje kultowe, bez których trudno wyobrazić sobie półkę ucznia podstawówki. Do takiej klasyki należy też „Mikołajek”. Krótkie rozdziały tych książek pozwalają na codzienne, krótkie czytanie. Taka metoda będzie dobra, żeby przyzwyczaić dziecko do codziennego czytania i nie zmęczyć go tym.
Dla nastolatków
Literatura dla nastolatków to bardzo rozbudowany dział – znajdziemy w nim fantasy, typowo młodzieżową obyczajówkę czy książki typu young adult dla starszej młodzieży.
Warto nastolatkowi podsuwać książki różnych typów, aby odkrył dla siebie tę gałąź literatury, która najbardziej go wciąga. Ostatnio szaloną popularnością cieszy się fantasy. Pokolenie wychowanie na Harrym Potterze na pewno podsunie go kiedyś swoim dzieciom. Warto jednak wiedzieć, że jest wiele innych pozycji idealnych dla nastolatków. Dla tych nieco młodszych fantastyczną serią mogą być książki Ricka Riordana, który sięga po mitologię i ubiera ją w ramy powieści przygodowej. Starszej młodzieży spodobać się mogą cykle Leigh Bardugo („Cień i kość” została ostatnio przeniesiona na mały ekran) czy Trudi Canavan. Jeśli z kolei mamy do czynienia z czytelnikiem lubiącym fantasy i mającym poczucie humoru, dobrym wyborem może okazać się Terry Pratchett i jego „Świat Dysku”.
Dużą popularnością cieszy się ostatnio książką będąca powieścią z pogranicza fantasy i obyczajówki „Niewidzialne życie Addie LaRue”, będąca nową interpretacją faustowskiego wątku paktu z diabłem.
Typowo obyczajową, pełną wzruszeń literaturę dla młodzieży tworzy Nicola Yoon. Powieści te są pełne wielokulturowych wątków, miłości i nauki tolerancji. Co więcej – są nieźle napisane.
Książki dla dzieci i młodzieży w dobrych cenach znajdziemy na przykład na Allegro. Warto zacząć tam poszukiwania pozycji, którą zachęcimy nasze dziecko do czytania.