Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? -

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu? To bardzo dobry kierunek działania! Produkcja własnego prądu przez panele fotowoltaiczne pozwoli Ci obniżyć wydatki na energię elektryczną nawet o ponad 90%. Zanim jednak będziesz czerpać korzyści, konieczne jest zainwestowanie określonych środków. Jakich dokładnie i od czego zależy koszt fotowoltaiki?

Na czym polega działanie systemu fotowoltaicznego?

Fotowoltaika jest technologią znaną od ponad 100 lat, jednak to dopiero w ostatnich kilku dekadach nastąpił jej dynamiczny rozwój. Obecnie również w Polsce trwa boom na montaż paneli fotowoltaicznych, a zainteresowanych tą technologią przybywa. Dlaczego? Ponieważ obecność paneli słonecznych na dachu oznacza możliwość produkowania darmowego, zielonego prądu, który zaspokoi w pełni potrzeby energetyczne, jakie ma gospodarstwo domowe.

Jak to działa? Produkcja darmowej energii elektrycznej odbywa się w kilku etapach.

  • Na dachu budynku są montowane panele fotowoltaiczne o odpowiedniej mocy.
  • Kiedy na panele słoneczne padają fotony światła ze słońca, w ogniwach powstałych z kryształów krzemu dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego. W jego efekcie powstaje prąd stały.
  • Energia pozyskana z promieniowania słonecznego za pośrednictwem przewodów solarnych trafia do inwertera, gdzie jest przekształcana na prąd zmienny o parametrach odpowiadających wymogom domowej instalacji elektrycznej.
  • Darmowa energia zasila wszystkie urządzenia w Twoim domu, a rachunki za prąd spadają nawet o 90%.

Warto przy tym wiedzieć, że montaż instalacji fotowoltaicznej w polskich warunkach jest jak najbardziej opłacalny, choćby z uwagi na dużą liczbę godzin słonecznych wiosną i latem, a także dość umiarkowane temperatury. Dodatkową zaletą jest system net-meteringu, czyli korzystnego rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki, z którego obecnie mogą korzystać prosumenci, jeszcze bardziej zwiększając swoje oszczędności.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Początkowy wydatek na montaż instalacji fotowoltaicznej jest właściwie jedynym kosztem, jaki trzeba ponieść, inwestując w tę technologię. Jaka to dokładnie kwota? – Dokładne oszacowanie tego, jaki będzie koszt instalacji fotowoltaicznej, jest możliwe wyłącznie po sprawdzeniu warunków technicznych na posesji, gdzie mają być zamontowane panele, a przede wszystkim po określeniu zapotrzebowania danego gospodarstwa na prąd – wyjaśnia ekspert FlexiPower Group. – Dlatego, aby poznać koszt instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu, najlepiej zgłosić się po bezpłatną, niezobowiązującą wycenę i podjąć świadomą decyzję – dodaje.

Największy wpływ na wysokość inwestycji w moduły fotowoltaiczne ma to, jaka jest wymagana moc instalacji. A ta jest określana na podstawie zapotrzebowania na prąd. Oznacza to, że inny będzie koszt, gdy potrzebna jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 4-5 kWh, a inna, kiedy istnieje potrzeba montażu instalacji o mocy 10 kWp. Trzeba jednak pamiętać, że również oszczędności będą tym wyższe, im większe zużycie prądu. Szacunkowo, trzeba się liczyć z wydatkiem w skali kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile można zaoszczędzić na montażu paneli PV?

Podstawowe oszczędności wynikające z korzystania z instalacji fotowoltaicznych są związane z obniżeniem rachunków za prąd. Tu można oczekiwać nawet ponad 90-procentowego spadku wydatków. To jednak nie wszystko. Warto również wziąć pod uwagę, że na urządzenia umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł energii można uzyskać korzystne dofinansowania i dopłaty. Wystarczy wspomnieć o dotacjach z programów Mój Prąd czy Czyste Powietrze, a także o uldze termomodernizacyjnej od podatku PIT.

To wszystko sprawia, że czas zwrotu kosztu instalacji PV dla domu jednorodzinnego wynosi nawet ok. 5-6 lat, przy czym na oszczędności można liczyć przez minimum 20-25 lat. Dlatego biorąc pod uwagę długofalowe zyski, nie należy się obawiać początkowej ceny instalacji fotowoltaicznych. W ostatecznym rozrachunku ta technologia produkcji energii elektrycznej przyniesie jedynie korzyści finansowe. Warto więc skontaktować się z ekspertami i dowiedzieć, na jakie wydatki i oszczędności można liczyć.