Kłopoty z matematyką – 3 sposoby na ich rozwiązanie -

Kłopoty z matematyką – 3 sposoby na ich rozwiązanie

Problemy z nauką w wieku szkolnym dotykają bardzo wielu uczniów. Bardzo często nie wynika to z negatywnego podejścia dzieci do szkoły i nauczycieli czy ze słabym przyswajaniem wiedzy. Czasami wystarczy wsparcie ze strony rodziców, zapewnienie pomocy doświadczonej osoby czy skorzystanie z dobrodziejstw internetu i wykorzystanie potencjału dobrego portalu, który pomoże w rozwoju. Dobra strona www może być najlepszym wyjściem z sytuacji, gdyż uczeń, korzystając z niej nie czuje presji i dowolnie dysponuje swoim czasem. Jak pomóc dziecku w przypadku problemów z nauką?

 

  1. Rola rodzica w edukacji

  2. Korepetytor – czy warto?

  3. Internet – na ratunek

 

Rola rodzica w edukacji

 

Chyba każdy z rodziców chciałby, by jego dziecko nie miało problemów z nauką i ukończyło szkołę z jak najlepszymi ocenami. Tymczasem często okazuje się, iż dla uczniów, którym sprawia problem rozwiązywanie zadań matematyka jest zbyt trudnym przedmiotem. Nie wolno jednak wówczas wywierać presji czy stosować kar – to najgorsze rozwiązanie, które często przynosi odwrotny efekt. Znacznie lepiej jest, gdy siadamy z dzieckiem i wspólnie odrabiamy lekcje. Kiedy cierpliwie tłumaczymy pojęcia, które sprawiły młodemu uczniowi kłopot, gdy wyjaśnimy, jak prosta w istocie jest matematyka zadania z geometrii czy algebry przestaną być dla niego problemem. Potrzeba tylko dużo wspólnych ćwiczeń i sporo czasu, którym rodzice nie zawsze dysponują.

 

Korepetytor – czy warto?

 

Sięgniecie po pomoc korepetytora często jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ma on do dyspozycji czas, który może przeznaczyć tylko dla jednego dziecka, dzięki czemu nauka postępuje szybko i efektywnie. Ma on również, często w przeciwieństwie do rodziców, wystarczająca wiedzę, by wyjaśnić uczniowi poszczególne zagadnienia. Niezależnie od tego czy chodzi o zawiłości trygonometryczne czy zadania maturalne matematyka szybko staje się dla dziecka znacznie bardziej zrozumiała i po prostu łatwiejsza. A to właśnie z matematyką od wielu lat dzieci w wieku szkolnym mają najwięcej problemów, co jest o tyle istotne, iż jest to przedmiot przydający się później w wielu dziedzinach życia.

 

Internet – na ratunek

 

Rodzicom często brak wiedzy i czasu, korepetytor to rozwiązanie dla niektórych zbyt kosztowne – dlaczego więc nie wykorzystać w edukacji zalet Internetu? Takie portale, jak https://zadania.pl/ to bardzo dobra opcja pomocy uczniom. Dzięki temu zadania zawarte w najpopularniejszym podręczniku „Matematyka z plusem” nie będą stanowić dla uczniów tajemnicy. Korzystanie z tej strony pozwoli na przyswojenie wiedzy przez ucznia w tempie, które on sam uzna za najlepsze, bez presji otoczenia. W połączeniem z zaletami książek wydawnictwa GWO matematyka i jej problemy staną się dla młodzieży szkolnej proste i zrozumiałe.