Kiedy warto przenieść rachunek firmowy do innego banku?

Kiedy warto przenieść rachunek firmowy do innego banku?

kiedy warto przenieść rachunek firmowy do innego banku

Każdy przedsiębiorca ma co miesiąc wydatki. Sztuką jest ich optymalizacja. Nie jest to zadanie łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Świetnym przykładem jest choćby przeniesienie rachunku firmowego do banku, który nie nalicza opłat za prowadzenie takiego konta. Nawet niewielka, ale stała opłata za prowadzenie rachunku bankowego oznacza tyle, że jako przedsiębiorca sporo tracisz w skali roku. Skoro prowadzenie rachunku bankowego możesz mieć taniej i to bez utraty jego dotychczasowej funkcjonalności, to dlaczego z tego nie skorzystać? Dowiedz się, jak przenieść rachunek firmowy do innego banku.

Od czego zacząć?

Wiesz, ile płacisz za rachunek bankowy, z którego obecnie korzystasz, wiesz również, co dostajesz w zamian. Aby znaleźć lepsze konto, musisz zapoznać się z aktualną ofertą banków. Nie będzie to trudne, bo możesz skorzystać m.in. z rankingów takich produktów, które znajdziesz w sieci. Dziś najlepsze konto firmowe jest nie tylko bezpłatne, lecz także pozwala przedsiębiorcy korzystać z dodatkowych funkcji.

Zapoznając się z ofertą banków, możesz stwierdzić, którymi rachunkami jesteś potencjalnie zainteresowany. W drugiej kolejności powinieneś dokonać ich porównania. Zwróć uwagę na opłaty za:

  • utrzymanie rachunku – niektóre banki działające na polskim rynku nie pobierają opłat za prowadzenie konta firmowego,
  • obsługę karty płatniczej – w tym przypadku najczęściej bank nalicza opłatę, ale czasem będziesz mógł jej uniknąć, spełniając stawiane przez bank warunki,
  • podstawowe operacje bankowe – poza przelewami, powinieneś zwrócić uwagę m.in. na polecenia stałe.

W mniejszym stopniu znaczenie mogą mieć dla ciebie dodatkowe korzyści płynące z korzystania z konkretnego rachunku bankowego.

Zanim zamkniesz dotychczasowy rachunek – rozlicz się z bankiem

Prowadząc działalność gospodarczą, nie możesz pozwolić sobie na zamknięcie rachunku firmowego z dnia na dzień. Co więcej, przed rozwiązaniem umowy, powinieneś rozliczyć się z dotychczasowym bankiem.

Kiedy najlepiej zamknąć rachunek bankowy? Dopiero po kilku miesiącach od powiadomienia kontrahentów i urzędów o zmianie numeru rachunku bankowego. Wówczas będziesz miał pewność, że wszyscy odnotowali zmianę, a na twój poprzedni rachunek nie przychodzą już przelewy.

Jak przeprowadzić procedurę przeniesienia rachunku bankowego?

Pracownicy banków bardzo chętnie pomagają przy przenoszeniu rachunku bankowego. Wystarczy zatem, że znajdziesz idealne konto firmowe, a następnie skontaktujesz się z bankiem, w ofercie którego ten rachunek się znajduje. Od pracowników banku otrzymasz szczegółowe informacje na temat tego, jak będzie przebiegać procedura przeniesienia rachunku bankowego. Bardzo prawdopodobne, że nie stracisz dotychczasowych ustawień, będziesz miał również dostęp do listy zdefiniowanych odbiorców.

Jeżeli chodzi o formalności, to nie obejdzie się bez złożenia upoważnienia. Aby pracownicy twojego „nowego” banku mogli reprezentować cię przed dotychczasowym, będziesz musiał dokonać formalności. Dobra wiadomość jest taka, że cała procedura nie zajmie więcej niż kilka dni.