Jakie studia wybrać po technikum ekonomicznym?
Spora część absolwentów technikum ekonomicznego rezygnuje z dalszej edukacji i dzięki tytułowi technika, rozpoczyna karierę zawodową. Jednak z roku na rok, coraz więcej „ekonomistów” stawia na rozwój i decyduje się wziąć udział w rekrutacji na studia. Ty też jesteś jednym z nich? Poniżej prezentujemy kierunki, na które powinieneś zwrócić uwagę.
Ekonomia
Ekonomia to naturalny wybór dla absolwenta technikum ekonomicznego. Czy te studia nie będą dublowały wiedzy zdobytej podczas nauki w 4-letniej szkole średniej? Niekoniecznie. Dzięki rozpoczęciu tego kierunku, młody student będzie mógł uzupełnić swoją wiedzę na temat procesów ekonomicznych o takie zagadnienia jak rachunkowość finansowa i zarządcza, auditing, zarządzanie przedsiębiorstwami, sprzedaż dóbr i usług, analiza finansowa czy rynek i instrumenty biznesowe. To pozwoli mu jeszcze lepiej poznać tą dziedzinę. Gdzie można pracować po dyplomie? Studia ekonomiczne przygotowują do podjęcia pracy na stanowisku księgowego, doradcy finansowego i inwestycyjnego, specjalisty od rachunkowości, menadżera marki i produktu oraz koordynatora.
Zarządzanie
Już w technikum myślałeś o prowadzeniu własnego biznesu? Zamiast ekonomii wybierz zarządzanie. Ta coraz dynamiczniej rozwijająca się dziedzina cieszy się ogromnym zainteresowaniem współczesnych pracodawców. Z kwalifikacjami zdobytymi w trakcie 5-letniej nauki możesz nie tylko prowadzić działalność gospodarczą, ale też pracować jako doradca finansowy, negocjator, konsultant ds. e-biznesu czy projekt manager. Słyszałeś, że na zarządzaniu jest dużo matematyki? Oczywiście, pojawiają się przedmioty matematyczne, np. statystyka, ale głównie dominują zajęcia ekonomiczne i społeczne np. z psychologii rynku, zarządzania marką, strategii marketingowych czy finansowania projektów ze środków Unii Europejskiej. Po 4-letnim wstępie w technikum, z pewnością sobie z nimi poradzisz.
Handel międzynarodowy
Nie masz problemu z językami obcymi? A może marzysz o pracy w międzynarodowych przedsiębiorstwach? Handel zagraniczny to studia dla Ciebie. W trakcie 3-letniej nauki poznasz wszystkie techniki stosowane w tej dziedzinie, nauczysz się analizować rynki europejskie i światowe, zgłębisz sztukę negocjacji oraz zrozumiesz specyfikę podmiotów handlu zagranicznego. Takie wykształcenie, w połączeniu z podstawową wiedzą z technikum, przygotuje Cię do menadżerowania w różnego rodzaju firmach konsultingowych i objęcia takich stanowisk jak specjalista od spraw eksportu i sprzedaży, account manager oraz międzynarodowy przedstawiciel handlowy.