Jakie kierunki warto studiować?
Co roku tysiące maturzystów staje przed trudnym wyborem: na jakie studia się zapisać. Nie ma w tym nic dziwnego, bo polskie uczelnie oferują bardzo wiele kierunków, od humanistycznych, przez artystyczne, po te ścisłe. Niestety, ale nie wszyscy ich absolwenci znajdują pracę, dlatego warto dobrze przyjrzeć się ofercie szkół. W poniższym tekście prezentujemy studia, których dyplom jest atrakcyjny dla współczesnych pracodawców.
Ekonomia
Ekonomia to od kilku lat jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów, a wszystko przez to, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Z czego ono wynika? Przede wszystkim z gwałtownego rozwoju prywatnych firm – nie tylko tych małych, ale także średnich i o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym, każde przedsiębiorstwo zabiega o zatrudnienie absolwentów ekonomii. Jakie przedmioty będziesz realizował w czasie nauki? Wszystkie te, które pozwolą zdobyć Ci kompleksową wiedzę na temat finansów, zarządzania oraz procesów gospodarczych i ekonomicznych – międzynarodowe stosunki gospodarcze, mikroekonomia, makroekonomia, statystyka, ekonomika oraz polityka gospodarcza. Dzięki temu, z powodzeniem znajdziesz prace w bankach, biurach rachunkowych, funduszach inwestycyjnych i działach finansowych firm.
Informatyka
Zawsze dobrze radziłeś sobie z różnymi programami komputerowymi? A może chcesz pracować jako grafik? W takim razie informatyka, kierunek realizowany zarówno jako studia licencjackie, jak i jako studia inżynierskie, to idealny wybór dla Ciebie! Dlaczego? Wszystko dzięki różnorodności – uczelnie oferują wiele specjalności, z czego także te szczególnie cenione przez pracodawców, m.in. game design, inżynieria aplikacji i systemów mobilnych, grafika komputerowa oraz inżynieria systemów informatycznych, które gwarantują w przyszłości pracę na stanowiskach, takich jak: programista, administrator sieci, projektant stron www, twórca gier komputerowych, twórca wizualizacji i architekt aplikacji. Co jest jeszcze atutem informatyki? Nie dość, że będziesz mógł przebierać w ofertach pracy, to jeszcze możesz liczyć na wysokie zarobki – początkujący informatycy zarabiają nawet 3-4 tysiące złotych!
Zarządzanie
W przyszłości chcesz prowadzić własną firmę? W takim razie poważnie powinieneś się zastanowić nad zarządzaniem! Po ukończeniu takich studiów możesz nie tylko z powodzeniem prowadzić działalność gospodarczą, ale także pracować jako menadżer (marki lub konkretnego produktu), specjalista ds. obsługi klienta, kierownik kadry, konsultant ds. biznesu, negocjator i doradca zawodowy. Pamiętaj, że szczególnie ważny jest wybór specjalności. Postaraj zapisać się na jedną z tych topowych, np. mediaworking w marketingu, bo dzięki niej masz szansę stać się ekspertem od dynamicznie rozwijającego się marketingu online.