Jaki kalkulator na maturę? -

Jaki kalkulator na maturę?

wybór kalkulatora na maturę

Nawet najlepszego ucznia w szkole może dopaść stres, gdy na maturze nagle przestanie działać długopis albo – w przypadku egzaminu z matematyki, kalkulator odmówi posłuszeństwa. Aby uniknąć takich problemów, weź ze sobą dwa przyrządy do pisania i kup kalkulator na maturę, który na pewno świetnie się sprawdzi. Podpowiadamy, jak go wybrać.

Kalkulator na maturę – jak go wybrać?

W 2011 roku CKE (centralna Komisja Egzaminacyjna) ogłosiła, że jedyne dopuszczalne kalkulatory na maturze to takie, które wykonują tylko najprostsze obliczenia – dodają, odejmują, wyświetlają procenty oraz pierwiastki.

Czy skoro ma być to aż tak proste urządzenie, to jego wyborowi nie trzeba poświęcać ani chwili? Bynajmniej. Oto ważne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przed wyborem kalkulatora na maturę:

  • Wielkość urządzenia

Kieszonkowy kalkulator na maturze? Zapomnij o tym. Owszem, łatwo go włożyć do kieszeni marynarki czy torebki, ale podczas egzaminu – gdy liczy się czas, będzie sprawiał problemy (wyobraź sobie, że pod koniec działania niechcący klikasz palcem dwie cyfry zamiast jednej!). Wybierz duże urządzenie z dużymi przyciskami.

  • Wielkość i czytelność wyświetlacza

Nawet osoby o bardzo dobrym wzroku powinny mieć na maturze kalkulatory o dużych, bardzo czytelnych wyświetlaczach. Ułatwia to pracę i zmniejsza ryzyko pomyłki.

  • Wyświetlanie aktualnego działania

Dobry kalkulator to taki, który informuje o właśnie wykonywanym działaniu. Dzięki tej funkcji nie będziesz zastanawiać się, czy aby na pewno został wciśnięty przycisk „+” a nie „-”.

  • Opcja korygowania

Wyobraź sobie, ze właśnie kończysz szereg długich obliczeń i wciskasz niewłaściwy przycisk. W przypadku, gdy liczy się czas, to prawdziwa katastrofa i spora porcja dodatkowego stresu. Uchroń się przed tym i wybierz kalkulator, który umożliwia cofnięcie ostatniej operacji.

jaki kalkulator na maturę
  • Pamięć wszystkich operacji

Kolejną przydatną funkcją jest wyświetlanie przez urządzenie kilku ostatnich, następujących po sobie obliczeń. W razie wątpliwości możesz tylko zerknąć, czy wszystkie dane zostały dobrze wprowadzone – bez kolejnego liczenia.

  • Znaczniki

Dobry kalkulator na maturę to również taki, który wyświetla znaczniki tysięczne, stutysięczne i milionowe. Taka funkcja zmniejsza ryzyko pomyłki w postaci wpisania np. zbyt małej liczby zer i sprawia, że wynik jest o wiele bardziej czytelny.

  • Podwójne zasilanie

Aby uniknąć awarii w postaci rozładowania się baterii w kalkulatorze, wybierz model, który zasilany jest podwójnie – bateriami i ogniwem słonecznym.

  • Wygląd

To najmniej istotna cecha urządzenia. Z drugiej jednak strony, jeśli będziesz już wybierać między kilkoma dobrymi modelami, to zdecyduj się na ten, który najbardziej ci się podoba.

kalkulator na maturę

Kalkulator i…? Co jeszcze można wziąć na maturę z matematyki?

Co poza kalkulatorem można zabrać ze sobą na maturę z matematyki? Niestety, niewiele – to tylko cyrkiel, linijka oraz zestaw wybranych wzorów matematycznych. Obowiązkowy jest również długopis, ale koniecznie z czarnym tuszem.

Należy pamiętać, że zakazanymi przedmiotami są nie tylko telefony komórkowe, ale także napoje, posiłki oraz jakiekolwiek przedmioty „na szczęście” (maskotki, porcelanowe słoniki itp.).

Dobry kalkulator – gdzie go kupić?

Próba zakupu naprawdę dobrego kalkulatora w sklepie stacjonarnym może skończyć się niepowodzeniem – sprzedawcy dysponują zazwyczaj tylko kilkoma urządzeniami. Nie warto ryzykować. Jaki kalkulator na maturę? Wejdź na Ceneo.pl, gdzie czeka na ciebie ponad 800 ofert kalkulatorów. Bez trudu kupisz więc upragniony model, który z pewnością będzie ci nieocenioną pomocą w trakcie egzaminu.