Jak dobrze wykorzystać wakacje na studiach?

Jak wykorzystać wakacje na studiach?

jak wykorzystać wakacje na studiach

Wyprowadzka z domu, egzaminy dwa razy w roku i sporo atrakcji towarzyskich to tylko kilka zalet decyzji o podjęciu studiów. Licealiści i uczniowie technikum zazdroszczą swoim starszym kolegom przede wszystkim trzymiesięcznych wakacji, które trwają od początku lipca do końca września. Część studentów wykorzystuje je na odpoczynek lub na rodzinne wyjazdy. Można jednak spędzić je nieco bardziej produktywnie, np. w sposób, który może okazać się cennym punktem do CV.

Wyjazd do USA

Od jakiegoś czasu uczysz się języka angielskiego i chcesz nieco przyśpieszyć ten proces? A może marzysz o tym, żeby zobaczyć na żywo Amerykę, dotychczas znaną Ci tylko z seriali lub filmów? Na studiach masz na to szansę. Wszystko dzięki wakacyjnym programom wymiany, które działają na zasadach work and travel. Wyjazdy organizowane są zazwyczaj na 3-4 miesiące, z czego połowę czasu spędzasz na legalnej pracy, a drugą część na podróżowaniu po kraju. To doskonała okazja do podszkolenia języka (w końcu student ma z nim kontakt na co dzień) oraz zawarcie międzynarodowych znajomości (w programach tego typu uczestniczą nie tylko Polacy, ale studenci z całego świata). Decydując się na taki wyjazd wpisujesz też wartościową pozycję do swojego CV – wymiany międzynarodowe cieszą się bardzo dużym szacunkiem wśród polskich pracodawców. Obawiasz się, że wiąże się to z dużymi kosztami? Niekoniecznie. Kwota, którą należy wpłacić nie przekracza 2 tyś. zł, a do tego możesz zapłacić ją w ratach.

Praca

Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na zagraniczny wyjazd, wykorzystaj przerwę wakacyjną na znalezienie pracy. Agencje pracy takie jak GPPeople mają wiele ofert pracy sezonowej, więc bez problemu znajdziesz coś w swojej okolicy. Zawsze możesz też wykorzystać portale społecznościowe lub profesjonalne wyszukiwarki pracy. Dlaczego warto? Nawet jeśli nie jest to stanowisko związane ze studiowanym przez Ciebie kierunkiem to i tak masz szansę zdobyć doświadczenie, które jest największą bolączką polskich studentów. Pracując w wakacje możesz zapewnić sobie cenny punkt do CV. To dla Ciebie również szansa na podreperowanie budżetu.

Wolontariat

Studiujesz kierunek medyczny lub pedagogiczny? Wykorzystaj wakacje na zaangażowanie się w wolontariat. Nie dość, że pomożesz potrzebującym, to jeszcze masz szansę zdobyć doświadczenie zawodowe, nawiążesz nowe znajomości, aktywnie spędzisz czas, a do tego zdobędziesz praktyczne umiejętności, które rzadko kiedy pojawiają się na zajęciach na studiach. Wolontariat jest też dla Ciebie szansą na „załatwienie” studenckich praktyk. Gdzie możesz go odbyć? W różnego rodzaju organizacjach pozarządowych – fundacjach, stowarzyszeniach – ale także w instytucjach publicznych, np. w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.